Klub seniora czy szkoły tańca dla niepełnosprawnych? Awantura o byłą pralnię przy Ściegiennego w Kielcach

Paweł Więcek
Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Radny Kielc Maciej Bursztein w emocjonalnym poście do prezydenta Kielc Bogdana Wenty w sprawie budynku dla szkoły tańca dla niepełnosprawnych dzieci stawia zarzuty i zdaje szereg pytań. "Dlaczego nie chce pomóc i upiera się przy swoim? W imię czego? Dowiedzenia swoich racji? Pokazania kto jest najważniejszy?". Za włodarza odpowiada jego rzecznik prasowy Tomasz Porębski. - Zarzut wydaje się bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący - mówi.

W czwartek doszło do kolejnego spotkania radnych Macieja Burszteina (Bezpartyjni i Niezależni) oraz Michała Brauna (Koalicja Obywatelska) z wiceprezydent Kielc Bożeną Szczypiór w sprawie przyszłości budynku pod dawnej pralni przy ulicy Ściegiennego.

Jak informowaliśmy, Maciej Bursztein od dawna optuje za tym, by miasto zgodziło się na wynajem obiektu na komercyjnych zasadach dla Szkoły Tańca Dance, która jako jedyna w województwie prowadzi także darmowe zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci. Tymczasem władze chcą zaadaptować budynek pod kolejny Klub Seniora. Spotkanie radnych z wiceprezydent Kielc Bożeną Szczypiór w sprawie lokalu dla Szkoły Tańca Dance. Miasto będzie szukać odpowiedniego budynku

Radny Maciej Bursztein po spotkaniu opublikował na Facebooku post o emocjonalnej treści. Jak napisał: "wszystko wskazuje na to, że Prezydent ma zamiar na przekór wszystkim argumentom merytorycznym i ekonomicznym utworzyć w tym miejscu kolejny już 13. klub seniora. Rozumiem potrzeby osób starszych – więcej, głosowałem za budżetem, w którym przeznaczamy na istniejące już kluby seniora jedne z największych środków finansowych w Polsce. Natomiast – nie mamy w Kielcach (ani w całym województwie) ośrodka, który prowadziłby rehabilitację osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez taniec. Mam zaś głębokie przekonanie, że zamiast kolejnego klubu seniora bardziej potrzebujemy placówki, która będzie wspierać dzieci niepełnosprawne" - napisał Maciej Bursztein.

"Wspólnie z ich rodzicami walczę już ponad pół roku o to, by przekonać prezydenta i władze miasta do takiego rozwiązania. W przeprowadzonej sondzie takie rozwiązanie poparło kilka tysięcy osób. Zyskaliśmy poparcie wielu osób i środowisk – te starania wspierają też radni z kilku klubów, budując prawdziwe porozumienie ponad podziałami. A prezydent wciąż Nie i Nie, mimo że nawet jego bliscy współpracownicy tłumaczą mu bezsensowność i bezzasadność takiego kroku.

Będę szczery – nie jestem w stanie zrozumieć takiego podejścia i uporu. Szczególnie w kontekście tego, że podmiot który chce prowadzić tę placówkę, jest gotowy płacić za wynajem tego lokalu normalne, rynkowe stawki, na swój koszt go wyremontować, pokryć koszty uporządkowania zniszczonego od lat terenu wokół. Więcej - jest gotowy prowadzić zajęcia taneczne dla osób starszych. Dla seniorów właśnie. Ten lokal od 10 niemal lat stoi niewykorzystany i popada w coraz większą ruinę.

Kiedy ta szkoła tańca zaczęła się nim interesować, nagle zaczęło się również zainteresowanie miasta. Od kilku miesięcy proszono mnie i osoby interweniujące w tej sprawie o spokój i przekonywano o tym, że władze zaproponują rozwiązanie całej sytuacji.

Okazało się, że rozwiązaniem tym jest… pozyskanie z budżetu państwa 150 tysięcy złotych na remont budynku i dostosowanie go do potrzeb klubu seniora. Nie jest to jednak kwota wystarczającą, trzeba będzie dołożyć do remontu ze środków własnych miasta (zabierając komuś innemu). Do tego – trzeba będzie co roku dokładać do prowadzenia tej placówki jako ośrodka dla seniorów" - czytamy.

W końcówce postu Maciej Bursztein zwraca się do prezydenta Kielc Bogdana Wenty. "Wybaczcie, ale mi się w głowie nie mieści, dlaczego – w sytuacji, gdy za miejscem, w którym pomagano by niepełnosprawnym dzieciom, lobbują od wielu miesięcy różne środowiska i osoby, gdy brakuje na wszystko w budżecie miasta pieniędzy, prezydent upiera się nad stworzeniem kolejnego miejsca, o które nie tylko będzie kosztować miasto (a szkoła tańca przynosiłaby wpływy podatkowe), ale także za którym nie opowiadają się jakoś wybitnie mocno nawet środowiska seniorów. Ale co najważniejsze – bulwersuje mnie (i oburza) fakt, że prezydent nie chce wziąć pod uwagę potrzeb dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Szczególnie po tym, jak wyrzucono dzieciaki niepełnosprawne ze szkoły przy Warszawskiej. Nie mogę zrozumieć dlaczego w głowie prezydenta nie zapala się czerwona lampka" - napisał Maciej Bursztein.

"Dlaczego nie chce pomóc dzieciom niepełnosprawnym i upiera się przy swoim? W imię czego? Dowiedzenia swoich racji? Pokazania kto jest najważniejszy?" - pyta. I pisze do Bogdana Wenty. "Jest Pan najważniejszy i najmądrzejszy. Czy to wyznanie wystarczy, żeby pozwolił Pan stworzyć (za prywatne pieniądze!) miejsce, które będzie wspierać rehabilitację niepełnosprawnych dzieci?".

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy zatem rzecznika prasowego prezydenta Kielc Tomasza Porębskiego. Nie było z tym problemu.

Dlaczego - jak sugeruje radny Bursztein - prezydent nie chce wziąć pod uwagę potrzeb dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców nie wydając zgody na wynajęcie lokalu przy ulicy Ściegiennego dla szkoły tańca? - pytamy.

- Nie jest to prawda, czego dowodem jest duża liczba spotkań w urzędzie z właścicielami Szkoły Tańca Dance oraz kieleckimi radnymi w tym temacie. Podejmując decyzję o dalszych losach nieruchomości, musimy spoglądać na nią wieloaspektowo. Doceniając pracę szkoły z dziećmi niepełnosprawnymi i rozumiejąc potrzebę zmiany lokalu na większy, proponowaliśmy inną lokalizacją, ale nie spotkała się one z akceptacją. Musimy przy tym pamiętać, że w szkole przede wszystkim prowadzona jest działalność komercyjna. W przypadku budynku przy ulicy Ściegiennego jednym z pomysłów było utworzenie w nim Klubu Seniora, ze względu na liczne sygnały płynące od mieszkańców z osiedli Barwinek oraz Baranówek. Dlatego złożyliśmy wniosek do programu Senior+ w celu uzyskania dotacji na jego powstanie i zostaliśmy zakwalifikowani do udziału. Jednak ze względu na aktualną sytuację w kraju, ryzyko zwiększonych wydatków, a tym samym potrzebę zabezpieczenia funduszy na bieżącą działalność MOPR, nie zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu. W najbliższym czasie podejmiemy decyzje związane z zagospodarowaniem budynku - odpowiada Tomasz Porębski.

Radny Bursztein pyta także, dlaczego Prezydent nie chce pomóc dzieciom niepełnosprawnym i upiera się przy swoim. "W imię czego? Dowiedzenia swoich racji? Pokazania kto jest najważniejszy?". Post kończy takim oto wyznaniem: "Więc tak, Bogdan Wenta. Jest Pan najważniejszy i najmądrzejszy. Czy to wyznanie wystarczy, żeby pozwolił Pan stworzyć (za prywatne pieniądze!) miejsce, które będzie wspierać rehabilitację niepełnosprawnych dzieci?" Czy to rzeczywiście wystarczy, by Prezydent odstąpił od koncepcji utworzenia w budynku Domu Seniora i wydał zgodę na zagospodarowanie obiektu przez Szkołę Tańca?

- Wobec prezydenta Bogdana Wenty, czyli osoby od lat wspierającej działalność osób z niepełnosprawnościami, jednego z pomysłodawców i organizatorów Paragedonu - Festiwalu Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych, taki zarzut wydaje się bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący. Należy pamiętać, że podejmując decyzje odnośnie majątku miasta, a co za tym idzie finansów publicznych, należy uwzględnić szereg aspektów. Te wszystkie elementy są przez nas brane pod uwagę - mówi Tomasz Porębski.

O komentarz poprosiliśmy także Bożenę Szczypiór, zastępcę prezydenta Kielc. Otrzymaliśmy taką odpowiedź.

"Jeśli pyta mnie Pan o post umieszczony przez Pana Radnego, odnoszący się do spotkania, które odbyło się w dniu 12 marca, to moim zdaniem emocje, które mu towarzyszą, nie są adekwatne do przebiegu spotkania. Nie wiem, na jakiej podstawie Pan Radny wysnuł takie wnioski po naszej rozmowie, które później zamieścił w poście.

Osoby z różnymi rodzajami dysfunkcji są i będą wspierane przez Miasto Kielce w różny sposób. Odnoszenie się i ocenianie władz miasta, a w szczególności Pana Prezydenta przez pryzmat tej konkretnej sprawy uważam za niestosowne i niewłaściwe. Właściciele otrzymali propozycję lokalu w innym miejscu, lecz nie przyjęli tej oferty. W przestrzeni medialnej i publicznej wybrzmiewa tylko jeden wątek, czyli problem dzieci niepełnosprawnych, ale w tym temacie powinniśmy też pamiętać, że właściciele szkoły prowadzą przede wszystkim działalność komercyjną".

Komentarze 25

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

O co Wam chodzi ,

Macius idzie utartą drogą swojego tatusia Sławka " Wiaczeslawa",

ktory to nawówil ówczesne władze miasta Kielce do oddania tego obiektu dla swojego kolegi Andrzeja Lubelskiego na " pralnie ". Co z tego wyszło wiemy.

Klub Seniora w tej dzielnicy miasta jest Konieczny.

G
Gość
15 marca, 12:47, Miśka:

Pan B. traktuje ten cały MOPR jak jakiś niepotrzebny twór. Prowadzi polowanie na czarownice. Co chce tym udowodnić, nie wszystko jest złe co związane jest z MOPR. Połowa mieszkańców Kielc w jakiś sposób jest z nim związana, korzysta z jego pomocy w formie zasiłków lub jakoś inaczej. Jest wiele zbędnych instytucji w Kielcach. Może im się przyjrzy Pan, Panie B.

15 marca, 13:41, Gość:

Łatwo jest krytykować pomoc społeczną i MOPR, jak się samemu ma miliony. Pan B. zapewne nie wie za jakie pieniądze pracują pracownicy MOPR. Co, chce ich zwolnić? I zasilić rynek bezrobotnych w Kielcach?

Ile tej kasy pozyska dla miasta likwidując placówki MOPR i zwalniając ludzi? Chyba nie wie , jak wielu pracowników za 1500 zł pensji wynajmuje mieszkania, bo ich nie ma. Pracownicy MOPR mieli na Święta Bożego Narodzenia dostać po brutto 1000 zł tzw. nagrody, co obiecała Pani Papaj, przyszła Pani Szczypiór i dostali po ok. 250,- netto. PARANOJA. Jak się mieszka w willi, łatwo mieć pomysły z kosmosu. Pomoc społeczna w Kielcach w takim kształcie to był pomysł Lubawskiego ( którego zresztą bardzo wspierał najwyższymi wpłatami na kampanie wyborcze ojciec Macieja B. Sławomir Bursztein) i Sceliny na bezrobocie w Kielcach. A teraz Maciej B. chce to wszystko rozwalić i włączyć pracowników MOPR do ich podopiecznych. Dopóki tacy milionerzy jak Kamil S. i Maciej B. będą rozdawać karty w Kielcach, dopóty wszyscy pracownicy samorządowi będą pracować jak na bombie. Tym bardziej, że Wenta nie pozwolił wprowadzić ich ludzi na kierownicze stanowiska w UM.

PANIE PREZYDENCIE NIECH PAN NAS BRONI I STWORZY TAM KLUB SENIORA , A NIE MRZONKĘ RADNEGO B. t.j. SZKOŁĘ TAŃCA

Klubów seniora jest w ciul dajmy też osoba niepełnosprawnym się rozwijać

G
Gość
15 marca, 14:52, Taka koncepcja:

Raczej oddział zakaźny powinien tam teraz powstać. A drugi nieopodal, na stadionie Korony, bo podobną nazwa z wirusem jest raczej nieprzypadkowa.

Korona ma gozik wspólnego z obecnym wirusem

S
Szkoła tańca

Lepsza szkoła tańca bo i takie osoby też mają prawo się rozwijać i uczyć a klubów seniora jest od cholery

S
Si senior

Jak chodziłem do SP nr 9 to był tam bar mleczny.

K
Krzysztof kantor
15 marca, 16:17, Gość:

Znam problem powyższego konfliktu, wiem że przedstawione lokale przez miasto przedmiotowej szkole tańca Dance nie spełniały walorów do prowadzenia działalności że względu na małe zamknięte powierzchnie Sama jestem seniorka i wiem że ilość klubów w Kielcach jest wystarczająca, seniorzy korzystają w nich głównie z gimnastyki, a w pozostałym czasie świecą pustkami.

Wspomina szkoła tańca to oczywiście działalność komercyjna, ale dzięki temu może część zarobionych środków przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym dzieciom i prowadzić zajęcia bezpłatnie. Myślę że jest to bardzo chlubne ponieważ taniec dla tych dzieci jest formą rehabilitacji , tego zdania są również rodzicie tych dzieci, bo nie ma nic cenniejszego niż radość i uśmiech dziecka, którego los jest i tak jest trudny.

Nie rozumiem oburzenia włodarzy miasta , zamiast pomóc młodym ludziom realizującym swoje pasje, wykazującym duży poziom empatii i bezintetesowna chęć pomocy niepełnosprawnym maluchom. A sąda przeprowadzona wśród Kielczan jednoznacznie pokazała jakie są ich oczekiwania.Jednoczesnie zaznaczam, że w okolicach Barwinka istnieją dwa kluby seniora ,które od godziny 12 świecą pustkami.

Reasumując powyższe"Nie rozumiem zarzutu "że Szkoła Tańca Dance jest działalnością komercyjną "? Dzięki temu że Szkoła prowadzi odpłatne zajęcia może prowadzić działalność charytatywną, wolontariat w formie bezpłatnych zajęć dla dzieci z niepełnosprawnością, dzięki temu też, występuje do miasta z prośbą o płatną dzierżawę lokalu oraz jego remont we własnym zakresie. Raczej chwalebnym jest że oddaje się swoje wynagrodzenie na cele społeczne?! Nie znam ani instytucji ani osób które nie zarabiając lub nie pozyskując funduszy są w stanie dawac coś za darmo? Chyba że jest się dziedzicem rodzinnej fortuny... to może wtedy...

Wyrazy szacunku.

G
Gość

Ty blumsztajn czy jak ci tam, zajmij się dobrem i bezpieczeństwem pracowników, bo z tego co pamiętam to słabo to wyglądało, udawane audyty i brak wody dla pracowników produkcji przy ponad czterdziesto stopniowym upale.

Gdzie jest PIP?!

Z
Zdziwiony

Nie rozumiem - po co dwudziesty czy któryś klub seniora, a nie pierwsza szkoła tańca prowadząca także zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci?

A
Ada

Szkoda Waszej enrgii!Teraz trzeba sie koncentrowac na tym, co jest, czyli walka i przeciwdzialaniu wirusowi. Nie ma sensu wybiegac tak w przyszlosc, bo nie wiadomo, co ona przyniesie..Róbmy razem coś pożytecznego, pomagajmy w miare mozliwosci ludziom samotnym, starszym - spory na pozniej, jesli bedzie sie jeszcze mial kto i o co spierac:(

G
Gość
15 marca, 12:47, Miśka:

Pan B. traktuje ten cały MOPR jak jakiś niepotrzebny twór. Prowadzi polowanie na czarownice. Co chce tym udowodnić, nie wszystko jest złe co związane jest z MOPR. Połowa mieszkańców Kielc w jakiś sposób jest z nim związana, korzysta z jego pomocy w formie zasiłków lub jakoś inaczej. Jest wiele zbędnych instytucji w Kielcach. Może im się przyjrzy Pan, Panie B.

15 marca, 13:41, Gość:

Łatwo jest krytykować pomoc społeczną i MOPR, jak się samemu ma miliony. Pan B. zapewne nie wie za jakie pieniądze pracują pracownicy MOPR. Co, chce ich zwolnić? I zasilić rynek bezrobotnych w Kielcach?

Ile tej kasy pozyska dla miasta likwidując placówki MOPR i zwalniając ludzi? Chyba nie wie , jak wielu pracowników za 1500 zł pensji wynajmuje mieszkania, bo ich nie ma. Pracownicy MOPR mieli na Święta Bożego Narodzenia dostać po brutto 1000 zł tzw. nagrody, co obiecała Pani Papaj, przyszła Pani Szczypiór i dostali po ok. 250,- netto. PARANOJA. Jak się mieszka w willi, łatwo mieć pomysły z kosmosu. Pomoc społeczna w Kielcach w takim kształcie to był pomysł Lubawskiego ( którego zresztą bardzo wspierał najwyższymi wpłatami na kampanie wyborcze ojciec Macieja B. Sławomir Bursztein) i Sceliny na bezrobocie w Kielcach. A teraz Maciej B. chce to wszystko rozwalić i włączyć pracowników MOPR do ich podopiecznych. Dopóki tacy milionerzy jak Kamil S. i Maciej B. będą rozdawać karty w Kielcach, dopóty wszyscy pracownicy samorządowi będą pracować jak na bombie. Tym bardziej, że Wenta nie pozwolił wprowadzić ich ludzi na kierownicze stanowiska w UM.

PANIE PREZYDENCIE NIECH PAN NAS BRONI I STWORZY TAM KLUB SENIORA , A NIE MRZONKĘ RADNEGO B. t.j. SZKOŁĘ TAŃCA

Jak Radni są bogaci to na pewno nie muszą kraść i kombinować, stać ich na działalność dla idei i robienie dla miasta i jego mieszkańców rzeczy żeby żyło nam się lepiej. Wspierają inicjatywy bezinteresownie. Brawo Panie Macieju!

A
Anna
15 marca, 12:41, Gość:

Aktualnie, to robmy wszystko, , aby te starsze osoby przezyly, a nie tanczyly!!!!!!

O, właśnie!!!!

G
Gość

Znam problem powyższego konfliktu, wiem że przedstawione lokale przez miasto przedmiotowej szkole tańca Dance nie spełniały walorów do prowadzenia działalności że względu na małe zamknięte powierzchnie Sama jestem seniorka i wiem że ilość klubów w Kielcach jest wystarczająca, seniorzy korzystają w nich głównie z gimnastyki, a w pozostałym czasie świecą pustkami.

Wspomina szkoła tańca to oczywiście działalność komercyjna, ale dzięki temu może część zarobionych środków przeznaczyć na pomoc niepełnosprawnym dzieciom i prowadzić zajęcia bezpłatnie. Myślę że jest to bardzo chlubne ponieważ taniec dla tych dzieci jest formą rehabilitacji , tego zdania są również rodzicie tych dzieci, bo nie ma nic cenniejszego niż radość i uśmiech dziecka, którego los jest i tak jest trudny.

Nie rozumiem oburzenia włodarzy miasta , zamiast pomóc młodym ludziom realizującym swoje pasje, wykazującym duży poziom empatii i bezintetesowna chęć pomocy niepełnosprawnym maluchom. A sąda przeprowadzona wśród Kielczan jednoznacznie pokazała jakie są ich oczekiwania.Jednoczesnie zaznaczam, że w okolicach Barwinka istnieją dwa kluby seniora ,które od godziny 12 świecą pustkami.

Reasumując powyższe"Nie rozumiem zarzutu "że Szkoła Tańca Dance jest działalnością komercyjną "? Dzięki temu że Szkoła prowadzi odpłatne zajęcia może prowadzić działalność charytatywną, wolontariat w formie bezpłatnych zajęć dla dzieci z niepełnosprawnością, dzięki temu też, występuje do miasta z prośbą o płatną dzierżawę lokalu oraz jego remont we własnym zakresie. Raczej chwalebnym jest że oddaje się swoje wynagrodzenie na cele społeczne?! Nie znam ani instytucji ani osób które nie zarabiając lub nie pozyskując funduszy są w stanie dawac coś za darmo? Chyba że jest się dziedzicem rodzinnej fortuny... to może wtedy...

G
Gość
15 marca, 15:19, Gość:

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

15 marca, 15:20, Gość:

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

G
Gość
15 marca, 15:19, Gość:

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

G
Gość

Zdecydowanie ma tak być klub seniora

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3