Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy MPK w Kielcach grożą strajkiem, jeśli prezydent Bogdan Wenta nie będzie współpracował

Redakcja
Niezadowoleni ze zmian kierowcy MPK przyszli protestować na sesję Rady Miasta.
Niezadowoleni ze zmian kierowcy MPK przyszli protestować na sesję Rady Miasta. Dawid Łukasik
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach grozi strajkiem, ponieważ nie zgadza się ze zmianami w rozkładach jazdy. Pracownicy spółki narzekają też na brak współpracy z prezydentem Kielc przy wprowadzaniu zmian.

Skąd wziął się konflikt? Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach wprowadził w kwietniu i czerwcu remarszrutyzację, czyli zmiany w kursowaniu autobusów. Część linii została zamknięta, a inne zmieniły trasy albo zwiększono częstotliwość kursowania autobusów na nich, aby mogły przejąć pasażerów ze zlikwidowanych tras.

- Mamy dwa kontrakty z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji. Duży obowiązuje do końca 2027 roku i opiewa na 10,2 miliona wozokilometrów rocznie, a mały, kończy się w czerwcu 2021 i dotyczy 2,4 miliona wozokilometrów – informuje rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego, Paweł Jańczyk. - W każdej z umów mamy prawo zwiększyć lub zmniejszyć liczbę wozokilometrów o 10 procent. I skorzystaliśmy z tego prawa w czasie remarszrutyzacji. Zlikwidowaliśmy niektóre linie z dużego kontraktu na przykład „15” i „17”, a dołożyliśmy kursów do linii o numerach zaczynających się od 100 obsługiwanych przez małą umowę. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji jest niezadowolone, ponieważ w obu umowach obowiązują różne stawki za wozokiliometr, które płacimy firmie. Różnica wynosi ponad 1 złoty, tańszy jest mniejszy kontrakt. Nasze działania są zgodne z umowami. Władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji są niecierpliwe i nie czekają na trzeci etap zmian, zapowiedzianych na wrzesień. Wtedy zwiększymy liczbę kursów w ramach dużego, lepiej płatnego kontraktu. Jeszcze raz przypominam, że wszystkie zmiany są zgodne z umowami, które podpisały obie strony.

Pracownicy i zarząd Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które jest spółką pracowniczą, ale miasto ma w niej 30 procent udziałów uważają, że zmiany są niekorzystne dla firmy i powodują zmniejszenie jej dochodów. Wystosowali do prezydenta Kielc list z 12 punktami i oczekują ich spełnienia. Grożą strajkiem, jeśli postulaty nie zostaną zrealizowane.

- Załoga oczekuje współpracy przy wprowadzaniu zmian, bo dla nas jest to ważne. Jak mamy planować zakup autobusów, skoro nie uczestniczymy w tworzeniu komunikacji miejskiej – przyznaje Elżbieta Śreniawska, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. – Za poprzedniej władzy byliśmy zapraszani do rozmów. Ostatnie zmiany w rozkładach jazdy, likwidacje linii doprowadziły do tego, że miesięcznie firma traci około 30 tysięcy złotych. Naszym zdaniem przesuwanie kursów między umowami jest sprzeczne z prawem i zamierzamy się dochodzić swoich racji przed sądem.

Pracownicy żądają likwidacji zbyt długich przerw między kursami, kierowcy muszą czekać między nimi od 40 do 60 minut. – To się im wlicza do czasu pracy, za który musimy im zapłacić. A na innych liniach brakuje kierowców – dodaje. - Domagamy się też toalet na pętlach autobusowych.

Zastępca prezydenta Kielc, Arkadiusz Kubiec przyznaje, że współpraca jest konieczna. – Na pewno ten punkt zostanie zrealizowany, rozmowy są konieczne. Nasze działania są zgodne z umowami. Jeśli druga strona nie zgadza się z ich zapisami to zawsze może je wypowiedzieć – przypomina.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu

Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test


Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto