Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielecki ratusz znalazł lekarstwo na smog?

Agata Kowalczyk
Czytelnik
W ramach walki ze smogiem ratusz wprowadził zakaz montażu pieców węglowych w centrum miasta. W osiedlach, gdzie nie ma dostępu do sieci ciepłowniczej i gazowej mieszkańcy będą mogli dostać wsparcie finansowe przy wymianie ogrzewania.

Na najbliższej, sesji 19 października radni uchwalą nowy Program Ograniczenia Niskiej Emisji Spalin. – Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości powietrza w Kielcach oraz wskazania przyczyn jego złej jakości- mówi Grzegorz Wnuk, dyrektor Wydziału Zarządzania Energią w kieleckim ratuszu.

Program wprowadza zakaz montażu pieców opalanych węglem w centrum miasta, urządzenia, które już są mogą nadal działać. – One długo nie będą funkcjonować. Nie są one wydajne, mieszkańcy dostrzegają, że produkują coraz mniej ciepła i chcą je likwidować. Poza tym z racji wieku czy wygody nie chcą już nosić węgla, a w centrum mieszkają najczęściej ludzie starsi. Prawie każdy chce przyłączyć mieszkanie do sieci gazowej albo centralnego ogrzewania, ale niestety nie wszędzie jest taka możliwość. W osiedlach, gdzie nie ma sieci Program wprowadza dopłaty do montażu pieców zasilanych peletem. Jego spalanie jest mniej szkodliwe niż węgla. Wysokość wsparcia finansowego zostanie ustalona w osobnej uchwale po przyjęciu programu.

Poprzedni Program był uchwalony 5 lat temu. - Porównaliśmy dane z lat 2017 i 2012 i mimo, że ostatniej zimy mieliśmy wiele dni z przekroczeniem norm zanieczyszczenia powietrza, to wciągu 5 lat jego jakość w Kielcach znacznie się poprawiła. Nie ma problemu z obecnością metali ciężkich jak nikiel, ołów, kadmu, a kiedyś stężenia ich były wysokie – dodaje. – Natomiast nadal musimy walczyć przekroczeniami pyłów 2,5 i 10 pm oraz benzopirenu. Ich źródłem jest spalenia węgla złej jakości w piecach przydomowych. Z badań wynika, że jest to problem całego kraju. Aż ponad 50 procent tych zanieczyszczeń dociera do nas z wiatrem z innych gmin, powiatów a nawet województw. Około 36 procent pyłów emitują nasze piece i możemy doprowadzić do likwidacji tej części zanieczyszczenia. Na pozostałą część nie mamy wpływu. Aby ograniczyć emisję od nas niezależną potrzebne są rozwiązania ogólnopolskie, jak zakaz sprzedawania i spalania węgla najniższej jakości czyli miału. Rozporządzenie w tej sprawie jest przygotowywane od dłuższego czasu. Natomiast udało się przeforsować przepis o zakazie produkcji pieców najgorszej jakości i on stopniowo będzie się przyczyniać do poprawy sytuacji.

ZOBACZ TAKŻE:
Pożar około 700 bez słomy obok Izbicy Kujawskiej. Straty to około 18 tysięcy złotych

(Źródło: pomorska.pl)
[podobne][zaj_kat]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto