Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielecka Rada Seniorów zawnioskowała o upamiętnienie kompozytora, artysty kabaretowego Bronka Opałki w Alei Sław

Iwona Rojek
Cała Kielecka Rada Seniorów uważa, że nieżyjący kompozytor, autor piosenek, artysta kabaretowy, powinien być upamiętniony w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów.
Cała Kielecka Rada Seniorów uważa, że nieżyjący kompozytor, autor piosenek, artysta kabaretowy, powinien być upamiętniony w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów. Aleksander Piekarski
Kielecka Rada Seniorów na swoim ostatnim posiedzeniu wystosowała wniosek do Miasta, żeby upamiętnić niedawno zmarłego kompozytora, artystę kabaretowego, rozsławiającego świętokrzyskie Bronisława Opałko rzeźbą w Alei Sław na Skwerze Szarych Szeregów. Wszyscy członkowie Rady zgodzili się z inicjatywą i czekają na odpowiedź w tej sprawie.

Przewodniczący Rady, Andrzej Ordysiński mówi, że zdaniem 15 członków to bardzo dobry pomysł, bo taki człowiek jak słynna Genowefa Pigwa jak najbardziej zasługuje na upamiętnienie. – Sprawą zajmuje się Artur Sobolewski, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Promocji w Urzędzie Miasta Kielce - wyjaśnia. - Czekamy na decyzję w tej sprawie. Zadowoleni jesteśmy z tego, że kadencja naszej rady została przedłużona o kolejny rok, bo uznano, że mieliśmy za mało czasu na zrealizowanie jakichkolwiek przedsięwzięć i pomysłów. Nina Łucak, sekretarz Rady uważa, że skoro na Skwerze Szarych Szeregów znajduje się już 46 postumentów Sławnych postaci, żyjących za granicą, choćby Johna Lennona, Marka Grechuty, Jimi Hendrixa, Bułata Okudżawy, to nasz rodzimy artysta jak najbardziej zasługuje na taką rzeźbę. - Nie było żadnych wątpliwości podczas głosowania – dodaje.

Skwer Harcerski imienia Szarych Szeregów, to plac leżący pomiędzy ulicami Krakowską, Biskupa Kaczmarka, Ogrodową i Spacerową. Na środku skweru znajduje się pomnik poświęcony harcerzom poległym za ojczyznę, odsłonięty w 1982 roku. Wzdłuż głównej alejki ciągnie się Aleja Sław, która tworzą na granitowych postumentach popiersia znanych kompozytorów, malarzy, pisarzy i piosenkarzy. Jako trzy pierwsze została wykonane z brązu popiersia Tadeusza Kantora, Igora Strawińskiego i Franza Kafki.

Dyrektor Artur Sobolewski zapytany o to, czy pomysł upamiętnienia Bronka Opałki ma szansę powodzenia odpowiada, że faktycznie taki wniosek wpłynął do jego wydziału, a on przekazał go Komisji Edukacji i Kultury. – Z tego co wiem, to na razie wyrażono zgodę na wmurowanie tablicy upamiętniającej osobę kieleckiego artysty w budynku Radia Kielce przy ulicy Radiowej – informuje dyrektor. – Na temat tego, że miałoby powstać popiersie nic mi jeszcze nie wiadomo.

Muzyk Jan Kozłowski bliski przyjaciel Bronka Opałki uważa, że taki monument z fortepianem, czy chusta ludową byłby jak najbardziej na miejscu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania

ZOBACZ TAKŻE: Maksym Rzemiński w Filharmonii Świętokrzyskiej

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto