Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielczanie oddali hołd walczącym o wolną Polskę powstańcom warszawskim [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka
76 lat temu rozpoczęło się powstanie warszawskie. Zgodnie z tradycją mieszkańcy Kielc upamiętnili powstańczy zryw, czcząc pamięć o bohaterach, którzy brali udział w wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku. Uroczystości zaczęły się od mszy świętej odprawionej w Kościele Garnizonowym przy ulicy Chęcińskiej. Następnie sformowano pochód, który przeszedł pod pomnik Harcerzy Poległych za Ojczyznę znajdujący się na Skwerze Szarych Szeregów

W głównej części obchodów wzięli udział kombatanci – uczestnicy powstania warszawskiego, władze samorządowe, państwowe oraz przedstawiciele lokalnych instytucji i mieszkańcy Kielc.

- Jak, co roku uroczystości przypominają nam o tych, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce. Powstanie warszawskie było zrywem ludzi młodych. Po jednej stronie do walki stanęli zwolennicy niemal wszystkich opcji politycznych. Motywy udziału w powstaniu były rozmaite. W relacjach jego uczestników najczęściej powtarzały się dążenia do spełnienia patriotycznego obowiązku i wyzwolenia stolicy spod znienawidzonego okupanta. Choć pod względem militarnym powstanie poniosło klęskę, to pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenia do odzyskania i utrzymania niepodległości. Powstanie warszawskie jest przede wszystkim dowodem umiłowania ojczyzny, stało się najpiękniejszą a zarazem najtragiczniejszą kartą historii II wojny światowej – mówiła Patrycja Zatorska – Milewska z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

O bohaterstwie powstańców warszawskich wspominał również senator Krzysztof Słoń, przypominając, o roli pamięci na temat wydarzeń, które rozpoczęły się 1 sierpnia 1944 roku. – Nie sposób pozostać w domu 1 sierpnia, jeśli jest się Polakiem. A jeżeli już przyjdzie nam pozostać w swoich domach, to nie sposób o godzinie 17 zamilknąć, skłonić głowę, zmówić modlitwę. Oddajemy hołd wszystkim tym, którzy wtedy, 76 lat temu w okupowanej Warszawie rozpoczęli walkę o naszą wolność. Tysiące ludzi stanęło na rozkaz, by pokazać, że jesteśmy Polakami. Wzywam nas wszystkich do rachunku sumienia. Czy kiedykolwiek nie zwątpiliśmy w sens tego, co wydarzyło się w sierpniu 1944 roku w Warszawie? Niech oddali się z naszych serc zwątpienie. Wtedy miało to sens, a dziś ma sens wiara, że to było potrzebne – mówił Krzysztof Słoń.

Moment rozpoczęcia działań i towarzyszące im emocje przypominali również sami powstańcy. – Uczestnictwo w powstaniu warszawskim to była wielka radość, gdy to wszystko się zaczęło. Niestety skończyło się nie po naszej myśli. Wspomnienia z tamtych dni naprawdę są cudowne. Jestem bardzo zadowolona, że młodzi ludzie pamiętają o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku – mówiła wzruszona 94 – letnia Krystyna Jopowicz, uczestniczka powstania warszawskiego.

Podczas tegorocznych uroczystości wręczono Medale za Zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odebrali je: podporucznik Zofia Majchrzyk, Ewa Drożdżał – Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Kielcach, Jarosław Machnicki – dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach oraz Dariusz Skiba – burmistrz miasta i gminy Bodzentyn. – Te osoby mają ogromną miłość do etosu Armii Krajowej. Bez nich nasz związek nie byłby w stanie funkcjonować tak dobrze, jak z nimi. Jestem ogromnie wdzięczna, że w naszym gronie są takie osoby – dziękowała wyróżnionym Alina Szwach, prezes Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach.

Organizatorami obchodów 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg w Kielcach, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Urząd Miasta Kielce, Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego imienia Stefana Żeromskiego, Stowarzyszenie Szare Szeregi imienia Zygmunta Kwasa, Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Kielecki Szwadron Kawalerii imienia 13 Pułku Ułanów Wileńskich.

Rocznicę wybuchu powstania upamiętnili również kibice Korony Kielce oraz lokalne środowiska patriotyczne i narodowe. Na rondzie przy ulicy Żytniej, punktualnie o godzinie 17, odpalili oni race i wznosili okrzyki przypominające o bohaterstwie osób walczących w okupowanej przez Niemców stolicy. Więcej na ten temat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto