Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielczanie lubią swoje muzeum – przynoszą do niego rodzinne pamiątki. Zobacz zdjęcia

Lidia Cichocka
W ubiegłym roku zbiory Muzeum Historii Kielc powiększyły się o 601 eksponatów. Na kolejnych slajdach zobacz najciekawsze.
W ubiegłym roku zbiory Muzeum Historii Kielc powiększyły się o 601 eksponatów. Na kolejnych slajdach zobacz najciekawsze. Mikołaj Opatowski
Muzeum Historii Kielc podsumowało stary rok. - Był zdecydowanie lepszy niż dwa poprzednie – mówił na konferencji prasowej zwołanej w 15 rocznicę istnienia muzeum dyrektor Grzegorz Maciągowski.

Podsumowanie roku w Muzeum Historii Kielc

W ubiegłym roku muzeum zorganizowało trzy duże wystawy, 12 mniejszych i 3 plenerowe a we wszystkich organizowanych wydarzeniach wzięło udział ponad 10 tysięcy osób. Wśród trzech wydawnictw jedno Studia Muzealno-Historyczne po raz pierwszy udostępnione są w internecie. Działalność została doceniona, bo na zakończenie sezonu muzeum otrzymało dwie ważne nagrody im. Tadeusza Włoszka: za najlepszą wystawę uznano Splendor Cathedralis a wydarzenie edukacyjne: serie filmów „Pocztówki z Kielc” - w 2022 roku powstały kolejne 52 odcinki.

Zobaczcie o jakie eksponaty wzbogaciło się nasze muzeum

To co, najbardziej cieszy pracowników muzeum to kontakty z kielczanami. - Cały czas apelujemy o udostępnianie nam rodzinnych pamiątek – mówi Marcin Kolasa kierownik działu gromadzenia i dokumentacji. - I kielczanie to robią. W ciągu 15 lat naszej działalności otrzymaliśmy, najczęściej w formie darów ponad 28 tysięcy eksponatów. Tylko w ubiegłym roku 601 przedmiotów. To bardzo ciekawe, unikalne rzeczy na przykład wyposażenie gabinetu dentystycznego, zestaw narzędzi, protez – pokazywaliśmy je na wystawie „Zaraza”.

Przedstawiciele rodziny Kłodawskich przekazali pamiątki po dziadku: nominacje oficerskie z okresu Powstania Styczniowego. - Zgłosiła się do nas wnuczka Teodora Kłodawskiego ofiarowując najprawdziwsze skarby – opowiada Barbara Kasprzyk-Dulewicz. - To kilkadziesiąt cennych przedmiotów m.in. szklanych negatywów, ale także fotografii, które robił ojciec pani Janiny, Jan. To wysłane na konkurs fotograficzny ogłoszony w latach 60. ubiegłego wieku przez Urząd Miasta zdjęcia z Kielc i okolic podpisane pseudonimem Figura.

Ofiarodawcą jest także znana kielecka rodzina Rosińskich, która oddała do muzeum dokumenty, odznaczenia przyznawane przodkom.

Na apel o przekazanie pamiątek związanych z Fabryką Łożysk Tocznych Iskra – ogłoszono go, kiedy szefostwo dzisiejszej Iskry przekazało do zbiorów zawartość izby pamięci, zgłosili się byli pracownicy. - W darze otrzymaliśmy popielniczkę z 1937 roku zrobioną z granatu wz 33. Była to nagroda w biegu kolarskim. Z 1985 roku pochodzi album upamiętniający wizytę w podobnej fabryce w Winnicy a z 1980 roku sztandar NSZZ Solidarność. Na zamówienie załogi został on wyhaftowany przez siostry zakonne w św. Katarzynie, po ogłoszeniu stanu wojennego zarekwirowała go służba bezpieczeństwa, ale pracownikom udało się go odzyskać po zmianie ustroju w 1989 roku a teraz trafił do nas – dodaje Barbara Kasprzyk-Dulewicz.

Muzeum w dalszym ciągu apeluje o udostępnianie pamiątek. - W tym roku planujemy kolejne trzy duże wystawy poświęcone wakacyjnemu wypoczynkowi kielczan, festiwalowi harcerskiemu z okazji 50-lecia Kieleckiego Festiwalu Harcerskiego oraz malarce Jadwidze Trzcińskiej. Bardzo prosimy o związane z nimi zdjęcia, przedmioty a także wspomnienia, dzięki nim te wystawy będą ciekawsze – mówi Marcin Kolasa.

Muzeum Historii Kielc zapraszać będzie także na spotkania zarówno w swojej siedzibie, w parku miejskim a także na spacery. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie muzeum oraz Echa Dnia.

Zobaczcie o jakie eksponaty wzbogaciło się nasze muzeum

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto