Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielczanie czekają na pierwsze w mieście tężnie solankowe. Kiedy i gdzie powstaną? Zobaczcie, jak będą wyglądać

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Taka tężnia solankowa może powstać w Kielcach, ale są rozpatrywane także inne propozycje.
Taka tężnia solankowa może powstać w Kielcach, ale są rozpatrywane także inne propozycje. Archiwum
W naszym regionie rosną jak grzyby po deszczu tężnie solankowe. Jedna z największych w Polsce powstała w Busku. Małe obiekty mają Sandomierz, Ćmielów, czy Fałków. Dwa takie obiekty powstaną także w Kielcach. Gdzie i kiedy możemy się ich spodziewać?

Projekt budowy tężni solankowych w Kielcach przygotowało Stowarzyszenie Przyjazne Kielce i zgłosiło do Budżetu Obywatelskiego a dzięki głosom mieszkańców powstaną one w dwóch miejscach w Kielcach.

- Jedna tężnia powstanie na Słonecznym Wzgórzu, Na Stoku, albo Świętokrzyskim, a drugą na Barwinku albo KSM. Mając doświadczenie z ubiegłych lat, jak trudno jest wskazać mieszkańcom odpowiednie miejsce na różne obiekty tym razem zaproponowaliśmy osiedla, a Urząd Miasta wybierze konkretne lokalizacje – przyznaje Arkadiusz Stawicki, prezes Stowarzyszenia Przyjazne Kielce.

Na jakim etapie są przygotowania do budowy tężni?

-Zgodnie z wolą wnioskodawców, jako miasto wskażemy kilka lokalizacji, gdzie mogłyby stanąć obie tężnie. Pod uwagę będą brane przede wszystkim tereny rekreacyjne. Jesteśmy na etapie szukania dogodnej lokalizacji – informuje rzecznik prasowy prezydenta Kielc, Tomasz Porębski. - Szukamy najlepszego miejsca z przyłączem energetycznym oraz wodociągowym, aby nie budować nowych sieci , tylko wykorzystać już istniejące. Znacznie skróci to czas realizacji zadania. Warto dodać, że wnioskodawcy także wskazali kilka punktów, które są obecnie analizowane.

Po wybraniu lokalizacji władze Kielc przeprowadzą konsultacje z pomysłodawcami projektu w sprawie wyglądu całej inwestycji. -Chodzi przede wszystkim o wybranie odpowiedniego rozmiaru i kształtu tężni oraz zaplanowanie najbliższej infrastruktury – informuje rzecznik.

Tężnia może mieć od 2,5 do 4 metrów wysokości oraz do 20 metrów długości. O wielkości mają zdecydować mieszkańcy w konsultacjach.
Wokół tężni powstaną miejsca wypoczynku z ławeczkami, alejką spacerową i elementami małej architektury.

Dlaczego warto budować tężnie w mieście?

Tężnie wytwarzają wokół siebie morski mikroklimat, nasycając powietrze mgiełką solankową. Według badań - godzina pobytu w pobliżu (najlepiej w formie spaceru), odpowiada 3 dniom pobytu nad morzem.
Są to zazwyczaj drewniane, komponujące się z otoczeniem budowle, gdzie roztwór solanki spływa po gałązkach intensywnie parując. Nasycają one powietrze jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem i żelazem, co korzystnie wpływa na schorzenia dróg oddechowych, nadciśnienie tętnicze, stany ogólnego wyczerpania i nerwicę, powoduje wzrost odporności organizmu. Jest to jedno z najbardziej dostępnych i tanich metod poprawy zdrowia mieszkańców, co ma szczególne znaczenie w mieście.

Budowa jednej tężni wraz z infrastrukturą będzie kosztować 150 tysięcy złotych. Jej roczne utrzymanie wyniesie kilka tysięcy złotych. Budowle mają powstać do końca roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto