Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kielce szyją maski dla medyków" - 2 tysiące ludzi włączyło się w wielką akcję pomocy

Lidia Cichocka
Tak powstają maski
Tak powstają maski
Ponad 2 tysiące osób bierze udział w akcji szycia maseczek i środków ochrony dla medyków – mówi Katarzyna Wypych koordynatorka tej grupy. Grupę na Fcebooku kielczanka, Kaśka Wypych utworzyła 2 tygodnie temu. Pomoc idzie między innym dla szpitali w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Jędrzejowie.

- Słyszałam, że w szpitalach brakuje środków ochrony więc luźno zapytałam na grupie "Mama w mieście Kielce", czy któraś z dziewczyn już szyje i czy któraś byłaby chętna pomóc. Wtedy nie zdawałyśmy sobie sprawy jakie jest zapotrzebowanie – mówi.

Jednak to co zaczęła się tuż po wrzuceniu pierwszego posta przeszło jej najśmielsze oczekiwania.

- Na Facebooku rozgorzała dyskusja, zaczęły się zgłaszać kolejne osoby, komórka grzała się do czerwoności. Błyskawicznie okazało się, że zainteresowanie z obu stron: medyków i oferujących szycie jest tak duże, że zostałam przywalona informacjami – przyznaje Katarzyna. - Ostatecznie by to ogarniać musiałam sama zrezygnować z szycia i zająć się koordynowaniem. W tej chwili zaopatrujemy około 40 punktów na terenie województwa.

Na początku dziewczyny, ale nie tylko one, szyją także panowie, szyły maski z tego, co miały w domach. Wyciągały gęstą bawełnę z której uszyłyby ubrania czy pościel. Te zapasy szybko się skończyły na szczęście firmy sprzedające tkaniny ruszyły z pomocą między innymi sklep Bławatny w Kielcach, pani z hurtowni na kieleckim Stadionie, hurtownia z Chomentowa Z igłą i nitką. Część osób wpłaciła na konto hurtownie pieniądze polecając wydanie materiałów.

Sam odezwał się sponsor: to EkoEnergia Polska , która dała 5 tysięcy złotych na zakup flizeliny do szycia fartuchów, kapturów, ochraniaczy na obuwie. Bardzo wiele zapasów przyjeżdża z Buska Zdroju, bo każdy daje to, co może.

To pospolite ruszenie, które zasiadło przy maszynach do szycia to osoby z doświadczeniem, profesjonalne krawcowe , ale także amatorki i zupełne nowicjuszki.

Są panie prowadzące salony krawieckie, szyjące suknie ślubne, które teraz wykorzystują swe umiejętności szyjąc maski, fartuchy. Aktywnie działa Bombowa Krawcowa, Małgorzata Maj z salonu Margaret. Małgorzata Lasota z pracowni krawieckiej Antoinette i Ewelina Kaniewska-Wira z salonu Sukien Ślubnych Nicolle. Te bardziej doświadczone nagrywają filmiki jak Ewa Kędzierska pokazując jak w 25 minut uszyć 8 masek, Anna Prokop wykonała wykrój czepka ochronnego i opis szycia.

Spora grupa zasiadła do maszyny po raz pierwszy w życiu. Na stronie można znaleźć opisy walki z materią: Katarzyna Kochanowska- Olszewska opisała jak przez 4 dni uczyła się obsługi i naprawiała swoją nieużywaną wcześniej maszynę. Walka zakończyła się sukcesem i na zdjęciach wrzuciła uradowaną córkę z uszytymi maskami. Szycie było wielopokoleniowe, brała w nim udział także babcia.

- Kasia to moja koleżanka, chciała pomagać nam rozwozić maski, ale lepiej by została w domu więc nie mogąc usiedzieć bezczynnie wymyśliła szycie – śmieje się Katarzyna Wypych.

W akcję szycia włączają się firmy: Kielecki Teatr Tańca, więzienie czy Regioszulki. W Chełmcach grupę szyjących zorganizowała pani sołtys, która jest krawcową, szyje ze swoją córką i mamą. Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Górno przekazało 130 masek uszytych przez gospodynie. Straż Miejska produkcję rozwozi po przychodniach i szpitalach. Odbiór odbywa się z zachowaniem środków ostrożności: worki wystawiane są na półpiętro skąd strażnicy je zabierają.

Jestem w stałym kontakcie z osobami decyzyjnymi w szpitalach – dodaje Kasia Wypych - Współpracujemy także ze Starachowicami, Skarżyskiem, Jędrzejowem. Trzeba rozdysponowywać to, co mamy oceniając kto ma większe zapotrzebowanie.

Katarzyna z dumą wspomina o podgrupie w Starachowicach, - Tam też dziewczyny się skrzyknęły i szyją, przez nas przekażą swoim medykom pomoc. Podgrupa jest także w Mniowie, tam zajmują się przyłbicami a także szyją maski. Filmik o tym jak wykonać przyłbicę znalazłyśmy w internecie. Pierwsze pokazały do akceptacji a kiedy się sprawdziły ruszyły z produkcją. Część przyłbic drukujemy na drukarkach 3D. Te są najlepsze, ale musimy mieć dostęp do filamentu. Teraz zgłosiły się bibliotekarki z Łącznej, mają wiolny czas więc zawozimy im materiał i będą szyły.

Kaptury, fartuchy ochraniacze na obuwie szyją w w większych miejscach. Np. w szwalni na Pakoszu, która dołączyła do grupy w ubiegłym tygodniu.

Maski przekazywane przez grupę Kielce szyją maski dla medyków są wykonywane charytatywnie, ale w pracowniach można je także kupić. Kosztują od 10 złotych, zależnie od materiału z którego są zrobione. - W czasach kiedy usługi są zawieszone dla krawcowych może to być dodatek – wyjaśnia Katarzyna Wypych.

Ona sama jest na urlopie wychowawczym opiekując się 3-letnim Kacprem. - Jesienią wracam do pracy, jestem zastępcą kierownika „Biedronki” - mówi.

Kielce szyją maski dla medyków to pierwsza tak duża akcja, którą organizuje, ale nie pierwsza w ogóle. Wcześniej wraz ze znajomymi dzięki stronie Mama w mieście Kielce zbierała naklejki, które wymieniali na pluszaki. Zabawki trafiały do dzieci na onkologii i w dziecięcym wojewódzkim. Taką akcję organizowała trzy razy.

Wiele razy była wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierając rekordowo duże datki dla Orkiestry - największe w Kielcach. - Teraz miałam przerwę ze względu na dziecko, ale wkrótce dołączymy do Orkiestry, znowu pójdziemy z puszkami – mówi Katarzyna i zaprasza na stronę Kielce szyją maski dla medyków.

Tam dzieje się bardzo dużo, ktoś prosi o materiał, inny oferuje transport. Ludzie solidarnie pomagają sobie nawzajem a robią to z uśmiechem. Jedna z dziewczyny nagrała nawet piosenkę na melodię „ U prząśniczki siedzą...” -: Siedzą przy maszynach jak anioł dzieweczki, szyja dla medyków z bawełny maseczki...”. Może ktoś dopisze kolejna zwrotkę? Jeśli chcecie dołączyć zgłaszajcie się na grupę.

Grupa "Kielce szyją maski dla medyków" przekazała do tej pory placówkom medycznym:

  • 11 599 masek
  • 2 144 przyłbic
  • 28 przyłbic 3d
  • 257 czepków jednorazowych
  • 100 fartuchów z włókniny
  • 200 fartuchów foliowych
  • 443 czepki bawełniane
  • 154 ochraniacze na obuwie
  • 44 kaptury
  • 2 płyny silcare d 200ml
  • 5 litrów płynu do dezynfekcji
  • 10 szt masek FPP
  • 5 opakowań rękawic
  • 6 mydeł

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Jakie są objawy i jak się chronić? Zobaczcie

Zobacz też, jak prawidłowo myć ręce:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto