Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce są w czołówce najbardziej zielonych miast w Polsce! Stolica świętokrzyskiego na trzecim miejscu

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Kielce znalazły się w czołówce polskich miast, w których jest najwięcej zieleni. Stolica województwa świętokrzyskiego  ulokowała się na trzecim miejscu
Kielce znalazły się w czołówce polskich miast, w których jest najwięcej zieleni. Stolica województwa świętokrzyskiego ulokowała się na trzecim miejscu Sławomir Rakowski
Kielce znalazły się w czołówce polskich miast, w których jest najwięcej zieleni. Stolica województwa świętokrzyskiego ulokowała się na trzecim miejscu. Wyprzedziły nas tylko Koszalin i Zielona Góra.

Badania przeprowadziło Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, a pod lupę wzięto wszystkie polskie miasta po wyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Na podstawie zdjęć satelitarnych wyznaczono obszary porośnięte roślinnością o dobrej kondycji.

Przeanalizowano trzy wskaźniki:

  • udział terenów zieleni w całkowitej powierzchni miasta,
  • pofragmentowanie zieleni – analiza stosunku krawędzi do wnętrza terenów zieleni,
  • dostępność zieleni – udział osób z dostępem do terenów zieleni w obrębie 5 minutowego spaceru.

Okazało się, że tak pozyskane informacje istotnie różnią się od danych udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny.

Spośród analizowanych miast najwyższym udziałem terenów zieleni mogą się pochwalić: Koszalin (70%), Zielona Góra (67,5%) oraz Kielce (66,8%). Najniższym stopniem zazielenienia odznaczały się Opole, Kalisz oraz Białystok.

Średni udział terenów zieleni w miastach wyniósł 50%.

Najbardziej spójne tereny zieleni występują w Gdyni oraz Koszalinie, najlepszą dostępność do takich obszarów ma Rzeszów oraz Ruda Śląska.

- Te badania pokazują, jak wielką wartość ma zieleń w naszym mieście. Motywują też do dalszych działań związanych z ochroną środowiska i poszerzania terenów zielonych w stolicy województwa – przyznaje Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Jeszcze kilka dekad temu główną jej funkcją było zaspokajanie potrzeb estetycznych. Dziś planiści i specjaliści zajmujący się tematyką miejską zgodnie podkreślają jej istotną rolę w kształtowaniu wysokiej jakości przestrzeni. Jest element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania miasta, zwłaszcza w czasach postępujących zmiany klimatycznych. Upał w miastach staje się coraz bardziej dotkliwy. Pojawiają się dowody na jego istotny wpływ na wyższą śmiertelność ludzi w porze letniej. Obecność zieleni pomaga zmniejszyć intensywność upałów.

Zieleń pełni także funkcję filtracyjną – jej obecność pozwala na redukcję szkodliwych gazów, azotu, tlenków azotu, tlenków siarki oraz pyłów zawieszonych (PM), poprawiając jakość miejskiego powietrza.

Obszary zieleni – a szczególnie korony drzew – przyczyniają się do wytwarzania tlenu niezbędnego dla funkcjonowania organizmów żywych. Zadrzewienia i kompleksy zieleni wpływają również na zmniejszenie ryzyka wystąpienia powodzi poprzez spowolnienie spływu powierzchniowego.

Aktualne badania podkreślają także wpływ środowiska naturalnego na redukcję odczuwanego napięcia i stresu, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia ryzyka pojawienia się depresji.

Dodatkowo, zieleń miejska sprzyja uprawianiu sportu oraz rekreacji, co ma ogromny wpływ na zdrowie psychofizyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto