Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce nie były pachnącym i zdrowym miasteczkiem. Jak wyglądały od II połowy XIX wieku do lat powojennych XX wieku? Zobacz zdjęcia i film

Lidia Cichocka
Wideo
od 16 lat
O tym, jakie warunki higieniczne panowały w miastach od II połowy XIX wieku do lat powojennych XX wieku, jaki był stan opieki zdrowotnej, w co wierzono - na przykład dlaczego się nie myto opowiada wystawa „Zaraza”, którą w piątek otwiera Muzeum Historii Kielc. Zobaczcie w galerii szokujące zdjęcia jak wyglądało miasto i jakie panowały tu zwyczaje.

Higiena w Kielcach od II połowy XIX wieku do lat powojennych XX wieku - to trzeba zobaczyć

Muzealnicy zgromadzili na niej wiele zdjęć, dokumentów, przedmiotów by uzmysłowić wszystkim jak niezwykły postęp dokonał się w ciągu ostatnich 100 lat. Na przykład rynsztok – kto z młodych osób wie co to jest i jak śmierdzi? Rynsztok bowiem był wyprofilowanym zagłębieniem z boku brukowanej ulicy, w które wylewano wszystkie nieczystości. Bruk oczywiście był tylko w centrum miasta, na peryferiach ulice nie były utwardzane.

- Musimy uświadomić sobie, że problem z nieczystościami był ogromny – mówi Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia zbiorów. - Z wielu posesji kanałami ścieki odprowadzano do Silnicy, tam trafiały też te płynące rynsztokami. Nic dziwnego, że rzeka przypominała ściek. Na niektórych podwórkach wygódki lokowano tuż obok studni nie łącząc częstych zachorowań z tym sąsiedztwem

- dodaje Marcin Kolasa.

Muzealnik przypomina, że budowa wodociągów i kanalizacji zaczęła się w Kielcach dopiero w latach 20., XX wieku, miasto musiało wziąć na ten cel potężny kredyt a prace prowadzono z ogromnymi problemami. Z podobnymi przeciwnościami miasto walczyło chcąc wybudować łaźnię miejską, by obywatele mieli się gdzie wykąpać. Łazienki w domach były wtedy rzadkością a bieżąca woda i spłuczka w toalecie jak w Hotelu Polskim czymś niespotykanym.

Podobne kłopoty z czystością generował transport koński. Także te nieczystości nie były usuwane na bieżąco. Nie lepiej było z innymi odpadami zalegającymi wokół domów.

- Przytaczamy artykuły z gazet, apele lekarzy nawołujących do działania – dodaje Kolasa. - To dziennikarze a przede wszystkim lekarze wzięli na siebie rolę walczących o poprawę warunków sanitarno-higienicznych. Publikowano wtedy apele, na afiszach nawołujących do szczepień są informacje o karach, które grożą nieposłusznym.

To pod ich wpływem zaczęły powstawać w mieście ambulatoria do leczenia najuboższych. - Niestety, część lekarzy przypłaciła tę opiekę nad biednymi życiem – mówi Marcin Kolasa. - Publikujemy ich biogramy, by pokazać jakie formatu ludźmi, jakimi społecznikami byli.

Szokujące zdjęcia jak wyglądało miasto Kielce i jakie panowały tu zwyczaje.

Lekarze musieli walczyć także z przesądami, tymi, że częste mycie skraca życie czy obrona kołtuna, bo jego ścięcie maiło się kończyć śmiercią.

Wystawa pokazuje także fatalne warunki mieszkaniowe: duża grupa żyła w zawilgoconych, zagrzybiałych pomieszczeniach. Po wojnie, zarówno I jak II, te warunki się jeszcze pogarszały.

- Prezentuje to kilka zdjęć także z okolic Kielc dokumentujących powojenne zniszczenia – mówi Kolasa.- Ta zaczęło się zmieniać dopiero wraz z budową osiedli mieszkaniowych wokół kieleckiego centrum.

Wiele uwagi poświęcono także aptekom i farmaceutom wymieniając Franciszka Pantoczka, który dzięki wymyślonym prze siebie kroplom inoziemcowa (czyli cudzoziemca) zdołał się wyrwać z zesłania i służby w carskim wojsku.

Wystawa w Muzeum Historii Kielc uzmysławia w jak dobrych czasach żyjemy, nie doceniamy tego, co mamy, wydaje nam się, że woda w kranie i kanalizacja to norma. Warto przyjść do muzeum by przekonać się jak to było 100 lat temu.

Otwarcie wystawy przygotowanej przez Barbarę Kasprzyk-Dulewicz i Marcina Kolasę odbędzie się w piątek 1 kwietnia o godzinie, 17 w siedzibie muzeum przy ulica Leonarda. Wystawa potrwa do końca lipca. Wstęp wolny

Szokujące zdjęcia jak wyglądało miasto Kielce i jakie panowały tu zwyczaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto