Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce - miasto z koroną w herbie

Kielce Nasze MIasto
Herby miejskie są z nami od zawsze, ale właściwie co o nich wiemy? Jak powstały, jakie jest ich znaczenie symboliczne, dlaczego akurat są takie, a nie inne? Postaramy się odpowiadać na te pytania w kolejnych odcinkach naszego regionalnego herbarza.

Jak informuje portal Urzędu Miejskiego (www.um.kielce.pl), swój herb Kielce zawdzięczają kardynałowi Fryderykowi Jagiellończykowi. To ten właśnie biskup w roku 1496 postanowił, że godłem Kielc będzie złota korona i takież litery CK na czerwonym tle. Korona była symbolem władzy, zaś litery były skrótem łacińskich słów Civitas Kielcensis, czyli mieszkańcy, obywatele Kielc. Pieczęć używana przez urząd radziecki miasta jeszcze w XVIII wieku przedstawiała herb Kielc obwiedziony napisem: MUNUS P.M.I.D. FRIDERICI CARDINALIS D.G.E.C., co znaczyło stempel z łaski jaśnie oświeconego pana kardynała Fryderyka z Bożej łaski biskupa krakowskiego. Także wójt miał prawo używania pieczęci. Była ona okrągła i wyobrażała kulę z krzyżem. Napis obwieszczał: SIGILLUM OFFICI ADVOCATIALIS KIELCENSIS. W 1816 roku umieszczono w Kielcach Komisję Województwa Krakowskiego, która po ogłoszeniu Krakowa wolnym miastem musiała opuścić dotychczasową siedzibę. Wraz z Komisją do Kielc przeniosły się Trybunał Cywilny z Hipoteką, Sąd Kryminalny z więzieniem. Ponieważ pałac pobiskupi zajmowały już Główna Dyrekcja Górnicza i Szkoła Akademiczno-Górnicza, dla komisji trzeba było wyremontować budynek szpitalny przy ul. Leonarda wraz z kaplicą. Z tego też okresu pochodzi zmodyfikowany herb miasta: złota korona już bez liter CK oraz pieczęć Komisji Wojewódzkiej.

Widać na niej dwugłowego orła - godło cesarstwa rosyjskiego. Z Rosją Królestwo Polskie związane było unią personalną. Wzajemną zależność przedstawiał polski orzeł umieszczony na brzuchu rosyjskiego. Po upadku powstania styczniowego w Kielcach miał swoją siedzibę rząd gubernialny. Wraz z nim działała Izba Skarbowa, Urząd Ziemski, urząd akcyzowy. W mieście stacjonowało rosyjskie wojsko. Władze cywilne posługiwały się własnym herbem. Na tarczy heraldycznej umieszczono wielki, złocisty piec na lazurowym polu. Całość wieńczyła carska korona, a oplatał ją wieniec z liści dębu i wawrzynu - symbol chwały i zwycięstwa. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku umożliwiło lokalnym władzom powrót do swojsko brzmiących nazw i herbu nadanego Kielcom przez Fryderyka Jagiellończyka. Pieczęć magistratu znowu przedstawia złotą koronę i litery CK na czerwonym tle. I takim godło miasta pozostało do czasów współczesnych.


Jeśli posiadasz więcej informacji o kieleckim herbie, teksty lub opracowania, zdjęcia lub grafiki, zapraszamy do kontaktu, wszystkie nadesłane materiały zostaną opublikowane. Nasz adres: [email protected]

Spotkania chrześcijańsko-żydowskie

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.

Nie masz konta? Zarejestruj się!

Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.

Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!


(Informacje: Wikipedia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto