Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce będą miały nowy dworzec kolejowy. Przetarg ogłoszony, znamy szczegóły inwestycji [ZDJĘCIA]

Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy
Tak ma wyglądać nowy dworzec kolejowy PKP S.A.
W Kielcach będziemy mieli nowy dworzec kolejowy. Piszemy nowy, ponieważ w miejscu gdzie obecnie znajduje się dworzec zbudowany zostanie zupełnie inny choć podobny jeśli chodzi o bryłę zewnętrzną obiekt. Polskie Koleje Państwowe ogłosiły właśnie przetarg na remont dworca w Kielcach. Po jego rozstrzygnięciu rozpoczną się prace budowalne. Znany już wiele szczegółów wyglądu nowego dworca. W sobotę na konferencji przed dworcem informowali też o nowej inwestycji politycy Prawa i Sprawiedliwości z minister Anną Krupką na czele.

PKP Spółka Akcyjna rozpisały przetarg na kompleksową przebudowę dworca Kielce. W ramach przebudowy dworzec otrzyma nową elewację, całkowicie zmienią się też jego. Termin składania ofert mija 22 lipca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Na realizację prac przeznaczono 75 tygodni, czyli około 1,5 roku. Jest więc wszystko dobrze pójdzie przebudowany obiekt powinien być gotowy w 2023 roku. Koszt robót to około 30 milionów złotych.

W sobotę o tej inwestycji mówili przed dworcem kolejowym politycy Prawa i Sprawiedliwości: poseł i wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Anna Krupka, senator Krzysztof Słoń, wicewojewoda Rafał Nowak i kielecki radny Marcin Stępniewski.

Anna Krupka informowała: - Na tę inwestycję mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, czekali od dłuższego czasu i bardzo się cieszę, że niedługo ruszą prace. Na zewnątrz powstanie szklana fasada. Wewnątrz zostaną wymienione ściany na konstrukcje żelbetonowe, będzie reprezentacyjny hol, pojawi się nowoczesne Centrum Obsługi Pasażera oraz przystosowania dla osób niepełnosprawnych.

Senator Krzysztof Słoń mówił: - Remont samego dworca, jak i linii kolejowych na trasie Kraków - Kielce - Skarżysko-Kamienna - Warszawa to jeden z naszych priorytetów, który ujęty jest w programie „Polski Ład”. Modernizacja i budowa nowych łączników zwiększy dostępność i komunikację osób, które z mniejszych miejscowości, chcą się dostać do dużych miast. Senator Słoń dodał, że bryła budynku zostanie zachowana, ponieważ jest pod ochroną konserwatora zabytków.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak mówił: - Dzięki pracy naszego rządu zyskamy dworzec na miarę XXI wieku, na miarę komfortowych podróży ze stolicy województwa świętokrzyskiego do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który również powstaje. Naszym celem jest to, by Polacy podróżowali w komfortowych warunkach i mogli dotrzeć do każdego miejsca w kraju w jak najkrótszym czasie .

Szczegóły inwestycji przebudowy dworca kolejowego w Kielcach
Przetarg zakończy się 22 lipca, po tym czasie wygrana firma wejdzie na teren obiektu i rozpocznie działania, które potrwają 17 miesięcy. W czasie robót podróżni będą korzystać z dworca tymczasowego. Szacowana wartość prac to 28,9 milionów złotych netto. Wnętrze budynku zostanie poddane całkowitej modernizacji z usunięciem szeregu ścian konstrukcyjnych i wykonaniem nowych słupów żelbetowych.

Wejście ma znajdować się tu gdzie jest obecnie. Fasada będzie szklana. Pojawi się reprezentacyjny hol. W hali dworca znajdą się kasy, toalety, centrum obsługi pasażera, poczekalnie, lokale komercyjne. Na I piętrze przeznaczono pomieszczenia administracji dworca oraz pod wynajem. Na II piętrze znajdą się pomieszczenia Polregio. Skrzydła boczne będą przeznaczone na funkcje komercyjne – przede wszystkim biurowe. Toalety znajdą się też w podziemiu.

Całkowita zmiana czeka tunel dworcowy. Zaplanowano jego przebudowę, powstaną windy prowadzące na perony.

Kiedy parking nad torami i remont placu Niepodległości?
Warto dodać, że przedmiotem przetargu jest przebudowa dworca w Kielcach. To zakres realizowany przez państwowa spółkę Polskie Koleje Państwowe. Nie dotyczy on placu przed dworcem. Za jego przebudowę odpowiada miasto Kielce i nie wiadomo jeszcze jakie ma plany. Podobnie sytuacja wygląda jeśli chodzi o planowany parking nad peronami, która to inwestycja jest też po stronie miasta. Na konferencji mówił o tym rady miasta z Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Stępniewski. - Rada Miasta przeznaczyła 250 tysięcy złotych na dofinansowanie dokumentacji projektowych, ze względu na zapowiadaną przez Urząd Miasta Kielce budowę parkingu na terenie dworca PKP. Więcej szczegółów na temat budowy parkingu na razie władze miasta nie podają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto