Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima 2023? Jest kilka podziałów pór roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
IMGW przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia wyjaśniali, jakie zjawiska wpływają na opady:

Zdecydowana większość przypadków, gdy w Polsce w okolicach 24-26 grudnia pada śnieg, uwarunkowana jest występowaniem układu niżowego, który zwykle tworzy się nad wschodnią częścią basenu Morza Śródziemnego – często nad Morzem Liguryjskim (tzw. niż genueński) – i podąża na północny-wschód. 

Meteorolodzy tłumaczyli, że jego centrum najczęściej przemieszcza się nad Węgrami, wschodnią Słowacją i przede wszystkim zachodnią Ukrainą. Niekiedy układ ten, zawierający dużą ilość pary wodnej, kieruje się jeszcze dalej na północ – nad Białoruś lub Litwę. To właśnie powoduje, że nad Polskę dociera powietrze z północy lub północnego wschodu dające opady śniegu
IMGW przed ubiegłorocznymi świętami Bożego Narodzenia wyjaśniali, jakie zjawiska wpływają na opady: Zdecydowana większość przypadków, gdy w Polsce w okolicach 24-26 grudnia pada śnieg, uwarunkowana jest występowaniem układu niżowego, który zwykle tworzy się nad wschodnią częścią basenu Morza Śródziemnego – często nad Morzem Liguryjskim (tzw. niż genueński) – i podąża na północny-wschód. Meteorolodzy tłumaczyli, że jego centrum najczęściej przemieszcza się nad Węgrami, wschodnią Słowacją i przede wszystkim zachodnią Ukrainą. Niekiedy układ ten, zawierający dużą ilość pary wodnej, kieruje się jeszcze dalej na północ – nad Białoruś lub Litwę. To właśnie powoduje, że nad Polskę dociera powietrze z północy lub północnego wschodu dające opady śniegu unsplash.com/Maria
Zimowe warunki poczuliśmy już na przełomie listopada i grudnia, jednak ta pora roku w kalendarzu jeszcze przed nami. Na zimę czekają wielbiciele śniegu albo długich zimowych wieczorów. Inni chcą, by jak najszybciej minęła. Jest kilka podziałów pór roku. Sprawdź, kiedy zaczyna się zima kalendarzowa, meteorologiczna albo astronomiczna w 2023 roku.

Spis treści

Fenologiczna zima. Wyznacza ją przyroda

W większości podziałów mamy 4 pory roku, jednak w klasyfikacji fenologicznej wyróżnia się ich aż 8. Ten najbardziej szczegółowy podział pór roku opiera się na fazach rozwojowych roślin i obserwacjach ich stadium rozwoju, wyjaśnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wykorzystuje się tu również kryterium zachowania zwierząt (przede wszystkim pora godów czy zapadanie w sen zimowy).

Fenologiczne pory roku to:

  • Początek wiosny
  • Wczesna wiosna
  • Pełnia wiosny
  • Wczesne lato
  • Lato
  • Wczesna jesień
  • Jesień
  • Zima

Fenologiczna zima to okres spoczynku roślin, wyznacza ją przerwa w wegetacji. Nie ma zatem stałego terminu.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima 2023? Co oznacza przesilenie zimowe?

Kalendarzowe pory roku mają stały początek, nie będzie niespodzianek. Kalendarzowa zima zaczyna się 22 grudnia i potrwa do wiosny, której początek wyznacza 21 marca.

Moment rozpoczęcia kalendarzowej zimy bywa, choć nie zawsze, identyczny z początkiem zimy astronomicznej. Przesilenie zimowe przypada 21 lub 22 grudnia. Wówczas przypada najdłuższa noc w roku, zależnie od miejsca w Polsce trwa ok. 16 godzin. Astronomiczne pory roku wyznaczane są przez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem.

Państwowe Muzeum Etnograficzne W Warszawie wspomina, że podawana współcześnie na wigilijnym stole kutia, danie z pszenicy i maku tak naprawdę jest potrawą związaną z przesileniem zimowym, do którego dochodzi 22 grudnia.

Szczególny charakter tego dnia, w którym światło zaczyna dominować nad ciemnością, został zauważony już w starożytności. Rzymianie właśnie wtedy obchodzili święto Niepokonanego Słońca. W mitologii słowiańskiej powiązano zaś zimowe przesilenie z jednym z czterech świąt zmarłych, jakie przypadały w roku. Stąd obowiązkowa obecność symbolu życia, ziaren pszenicy (...).

Zwierzęta zapadają w sen zimowy
W Polsce są zwierzęta, które zimę wolą przespać. Te zwierzęta zapadają w sen zimowy. To na przykład niedźwiedzie, nietoperze czy susły. Tu przeczytasz, ile czasu będą spały. Nie spotkasz ich teraz na swojej drodze w czasie wędrówki po górach i lasach
unsplash.com/Clever Visuals

Termiczne pory roku. Początek zimy zależy od temperatury

Kolejny podział pór roku bez konkretnej daty to ten termiczny. Termiczne pory roku są wydziale poprzez kryterium średniej dobowej temperatury powietrza. Termiczna zima jest wtedy, gdy średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej <0°C. Warto wspomnieć, że zakres średniej temperatury w ciągu doby 0-5°C określa przedwiośnie i przedzimie.

Czy zima 2023/2024 przyniesie mrozy i śnieg? Zajrzyj do eksperymentalnej długoterminowej prognozy IMGW do stycznia.

Początek meteorologicznej zimy bywa najwcześniejszy

Ostatni z podziałów to metrologiczne pory roku. Ustalili je meteorolodzy i klimatolodzy w celu porównywania okresów. Meteorologiczna zima trwa co roku od 1 grudnia do 28 lutego.

Sztywne wyznaczenie pór roku pozwana na analizy i zestawienia konkretnych okresów w ujęciu wieloletnim. Na podstawie norm wieloletnich (np. ostatniego 30-lecia) IMGW prognozuje czy suma opadów lub wartość temperatury będą w normie, powyżej czy poniżej w ujęciu długoterminowym (prognozy eksperymentalne).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy zaczyna się kalendarzowa zima 2023? Jest kilka podziałów pór roku - Strefa Agro

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto