Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kadrówka ponownie wkroczy do Kielc. Zobacz jak wyglądały marsze kilkadziesiąt lat temu [ZDJĘCIA]

Tomasz Trepka


Program uroczystości legionowych wykształcił się już ponad sto lat temu – w 1919 roku i był powielany w latach następnych aż do 1924 roku, kiedy zorganizowano pierwszy Marsz Szlakiem „Kadrówki”. Marsze zajmowały ważne miejsce w życiu społeczności Kielecczyzny do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku.

Tradycja legionowa została zawieszona w okresie okupacji niemieckiej i niestety także po 1945 roku, kiedy to działalność Józefa Piłsudskiego była marginalizowana w polskiej historii, a nierzadko traktowana przez komunistów jako wroga i „faszystowska”.

Już w latach 70. XX wieku ostatni żyjący legioniści próbowali bezskutecznie odrodzić ideę Marszu. Udało się to dopiero w latach 80. za sprawą małopolskiej i świętokrzyskiej „Solidarności”. Na początku z asystą milicji, narażając się na represje maszerujący szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej przemierzali trasę Kraków – Kielce. Po 1989 roku Marsze powróciły na właściwe sobie zaszczytne miejsce – dzisiaj należą, jak dawniej, do jednych z najważniejszych obchodów patriotycznych i niepodległościowych w województwie świętokrzyskim.

Na zdjęciu: 1939 rok, Rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jedna z drużyn na trasie marszu. W głębi widoczne ruiny zamku w Chęcinach

ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH, JAK PRZED LATY WYGLĄDAŁY MARSZE>>>
Program uroczystości legionowych wykształcił się już ponad sto lat temu – w 1919 roku i był powielany w latach następnych aż do 1924 roku, kiedy zorganizowano pierwszy Marsz Szlakiem „Kadrówki”. Marsze zajmowały ważne miejsce w życiu społeczności Kielecczyzny do wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku. Tradycja legionowa została zawieszona w okresie okupacji niemieckiej i niestety także po 1945 roku, kiedy to działalność Józefa Piłsudskiego była marginalizowana w polskiej historii, a nierzadko traktowana przez komunistów jako wroga i „faszystowska”. Już w latach 70. XX wieku ostatni żyjący legioniści próbowali bezskutecznie odrodzić ideę Marszu. Udało się to dopiero w latach 80. za sprawą małopolskiej i świętokrzyskiej „Solidarności”. Na początku z asystą milicji, narażając się na represje maszerujący szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej przemierzali trasę Kraków – Kielce. Po 1989 roku Marsze powróciły na właściwe sobie zaszczytne miejsce – dzisiaj należą, jak dawniej, do jednych z najważniejszych obchodów patriotycznych i niepodległościowych w województwie świętokrzyskim. Na zdjęciu: 1939 rok, Rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Jedna z drużyn na trasie marszu. W głębi widoczne ruiny zamku w Chęcinach ZOBACZ NA KOLEJNYCH SLAJDACH, JAK PRZED LATY WYGLĄDAŁY MARSZE>>>Narodowe Archiwum Cyfrowe
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto