Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jako pierwsi weszliśmy na odrestaurowaną wieżę klasztoru na Karczówce w Kielcach. Jest pełna skarbów, a widoki zachwycające (WIDEO,ZDJĘCIA)

Lidia Cichocka
Jako pierwsi weszliśmy po remoncie na wieżę Karczówki. Zgromadzono tu fantastyczne skarby, a na górze czekają niebywałe widoki.
Jako pierwsi weszliśmy po remoncie na wieżę Karczówki. Zgromadzono tu fantastyczne skarby, a na górze czekają niebywałe widoki. Krzysztof Krogulec
Byliśmy pierwszymi turystami na odrestaurowanej wieży klasztoru na Karczówce w Kielcach. Udostępniona do zwiedzania jest jednak wyzwaniem i bez opieki dorosłych nie mogą na nią wchodzić dzieci.

Restauracja wieży była ostatnim etapem trwających blisko 9 lat robót rewitalizacyjnych klasztoru na Karczówce w Kielcach. W 2017 roku klasztor otrzymał dofinansowanie do wartego 3 miliony 710 tysięcy złotych projektu, który zakładał całkowity remont schodów i dojścia do kościoła od strony południowej, remont zewnętrzny i wewnętrzny wieży głównej oraz częściowy wieży małej, dachu i ścian ogniowych. Jako pierwszą wykonano nową elewację kościoła i klasztoru od strony południowej, drogę dla osób niepełnosprawnych,.

Remont wieży: wzmocnienie konstrukcji, pokrycie hełmu spatynowaną blachą miedzianą, remont wewnętrznych schodów nie obył się bez niespodzianek. Początkowo zakładano, że prace będą miały mniejszy zakres, ale drewniana konstrukcja wewnątrz kopuły okazała się spróchniała. Wymieniano ją wykorzystując stare 100, 140-letnie drewno, na schodach zachowano jak najwięcej oryginalnych elementów.

Zgodnie z życzeniem rektora klasztoru na Karczówce, księdza Jana Oleszko udało się zachować tajemniczy charakter wieży.

– Nie chcemy by traktowano ją wyłącznie jako atrakcję turystyczną – wyjaśniał ksiądz rektor w czasie podpisania umowy na dofinansowanie projektu. – Chcemy by była ona dostępna dla każdego, ale jednocześnie, żeby była miejscem nieprzereklamowanym, nieprzekomercjalizowanym, takim, w którym można dostać inną jakość, otrzymać inny pogląd na świat.

Skarby w wieży klasztoru na Karczówce
W wieży już dzisiaj widać zalążek przyszłej wystawy dotyczącej historii tego miejsca. W gablotach znajdują się naczynia liturgiczne, stare lichtarze, fragmenty snycerskich zdobień, kawałki konstrukcyjne a także oryginalny kuty w metalu krzyż z wieży z 1778 roku. W krużgankach umieszczono księgi, ornaty, jest też miedziana kapsuła czasu, w której znajdowała się książeczka z danymi o ostatnim remoncie kościoła. Ponieważ była w bardzo złym stanie oddano ją konserwatorom do odczytania. – Czekamy na rezultaty, ale sądzimy, że pochodzi ona z 1775 roku – mówi ksiądz Oleszko.

Nowa kapsuła czasu jest zdecydowanie mniejsza od tej dawnej i wykonana nie ręcznie, ale maszynowo. Włożono do niej informacje o remoncie, ale także o papieżu, władzach Polski, województwa, miasta, dołożono monety by osoby, które kiedyś będą demontować kapsułę otrzymały przynajmniej trochę informacji.

Rektor klasztoru ksiądz Jan Oleszko początkowo planował otwarcie wieży w październiku u biegłego roku jednak dopiero teraz na wieżę mogą wchodzić turyści. Ks. Jerzy Firczyk podkreśla, że w drodze na górę zwiedzającym musi towarzyszyć osoba z klasztoru a więc zwiedzanie nie będzie możliwe w weekendy, kiedy w kościele odbywają się różne uroczystości. – Zapraszamy od poniedziałku do piątku – mówi ksiądz Jerzy.

Pełne wrażeń wejście na wieżę klasztoru na Karczówce

Rzeczywiście wejście na górę wymaga uwagi i dobrej sprawności. Schody są wąskie zwłaszcza w pierwszej części, potem poszerzają się, ale ostatni odcinek bardziej przypomina drabinę. Jak na razie problemem jest klapa zamykająca wyjście na platformę widokową, którą niesposób zablokować w pozycji otwartej a jednocześnie brakuje uchwytów by ją otworzyć ciągnąc do góry. Wkrótce ma być założony zatrzask.

- Jednak nie zgodzimy się na wpuszczanie na wieżę grup dzieci, byłoby to zbyt niebezpieczne. Dorosły musi towarzyszyć zaledwie dwóm – trzem maluchom – podkreśla ksiądz Jerzy.

Widoki rozpościerające się z kościelnej wieży warte są jednak trudów wspinania. Na szczycie ma się wrażenie, że jest się zawieszonym nad morzem zieleni. Naprawdę ta panorama na cztery strony świata góruje nad widokami z kieleckich wzniesień - Pierścienicy czy Telegrafu.

Warto przypomnieć, że w pierwszym etapie rewitalizacji w klasztorze przygotowano do dyspozycji gości 10 pokoi wieloosobowych przy klasztornym dziedzińcu oraz 20 o podwyższonym standardzie na poddaszu klasztoru. W ramach projektu, oprócz stworzenia miejsc noclegowych, zadbano także o otoczenie klasztoru - wykonano wiele prac w budynkach i ogrodach.

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto