Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądała kielecka synagoga? Historyk prezentuje jej dawny wygląd w 3D. Zobaczcie niesamowite zdjęcia

Tomasz Trepka
Tak według historyka wyglądała kielecka synagoga w środku
Tak według historyka wyglądała kielecka synagoga w środku Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego
Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach cyklicznie od 2011 roku organizuje Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie. Tym razem pod hasłem „Beit Tefilia - Dom Modlitwy”. Spotkania zainauguruje 14 października w czwartek o godzinie 18 wykład profesor Eleonory Bergman pod tytułem „Odkrywanie kieleckiej synagogi”. Podczas tego wieczoru po raz pierwszy zaprezentowana zostanie rekonstrukcja 3D kieleckiej synagogi. Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę odkrywającą dawny żydowski dom modlitwy w murach gmachu przy ulicy Warszawskiej.

Wydarzenie potrwa dziesięć dni – od 14 do 24 października. W jego ramach odbędą się wykłady, debata, koncert, oprowadzanie po wystawie i spacer miejski. Miejscem spotkań będzie gmach dawnej synagogi przy ulicy Warszawskiej 17.

Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego informuje, że spotkania zainauguruje 14 października w czwartek o godzinie 18 wykład profesor Eleonory Bergman pod tytułem „Odkrywanie kieleckiej synagogi”.

Podczas tego wieczoru po raz pierwszy zaprezentowana zostanie rekonstrukcja 3D kieleckiej synagogi. Uczestnicy będą mogli również zwiedzić wystawę odkrywającą dawny żydowski dom modlitwy w murach gmachu przy ulicy Warszawskiej.

18 września 1903 roku, dokładnie 118 lat temu oddano do użytku kielecką synagogę przy ówczesnej ulicy Nowowarszawskiej. Koncepcja budowy synagogi zrodziła się pod koniec XIX wieku – w 1897 roku. Własny plac pod jej budowę - przy obecnym zbiegu ulic Warszawskiej i IX Wieków Kielc - oraz kilkadziesiąt tysięcy rubli przekazał kielecki działacz żydowski Mojżesz Pfeffer. Synagoga została zaprojektowana przez miejskiego architekta Stanisława Szpakowskiego. Przez 117 lat budynek mocno się zmieniał - zobaczcie jak - 117 lat wyglądała zupełnie inaczej. Zobacz jak zmieniał się budynek dawnej kieleckiej synagogi [ZDJĘCIA]

W sobotę, 16 października, o godzinie 17 odbędzie się koncert w wykonaniu warszawskiego kameralnego chóru „Szir Awiw”. Artyści wykonają szabasowe pieśni żydowskie. Następnego dnia (17 października w niedzielę) o godzinie 15.30 rabinka Małgorzata Kordowicz z warszawskiej gminy żydowskiej i ksiądz Alfred Wierzbicki, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego będą dyskutowali o synagodze i kościele. We wtorek, 19 października o godzinie 18, profesor Leszek Hońdo z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego wygłosi wykład dotyczący Księgi Zmarłych żydowskiej gminy w Kielcach.

Kolejny wykład, 21 października o godzinie 18, wygłosi duchowny prawosławny, ksiądz profesor Henryk Paprocki z Warszawy, który opowie o wpływie tradycji judaistycznej na chrześcijańską architekturę. Ostatnim gościem Spotkań będzie filozof i znawca historii Żydów szydłowskich – ksiądz profesor Paweł Mazanka. Wykład pod tytułem „Dzieci XVI-wiecznej synagogi. O Żydach z Szydłowa” odbędzie się 22 października o godzinie 18.

Na zakończenie spotkań organizatorzy zapraszają 23 października o godzinie 17 na spacer miejski pod nazwą „Wieczór kieleckich świątyń”. Rozpocznie się od synagogi i obejmie cerkiew, kościół ewangelicki i kościół katolicki.

Stowarzyszenie informuje, że po każdym spotkaniu odbywać się będzie kuratorskie oprowadzenie po wystawie „Odkrywanie kieleckiej synagogi”. Zwiedzanie będzie możliwe także 15, 18 i 20 października o godzinie 17.00. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez stronę www.jankarski.org.pl/spotkania

Liczba uczestników wydarzeń jest ograniczona i obwiązywać będą zalecenia związane z reżimem sanitarnym. Organizatorem wszystkich spotkań jest Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego w Kielcach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto