Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Huczne pożegnanie dworca w Kielcach. Kasia Kowalska i... wielka potańcówka (PROGRAM)

Lidia Cichocka
Pożegnanie dworca wymyśliły dziewczyny z Letniego Klubu Śniadaniowego. Na zdjęciu skaczące z radości, że się udało ją zrealizować Kasia Kędzierska i Marta Lis.
Pożegnanie dworca wymyśliły dziewczyny z Letniego Klubu Śniadaniowego. Na zdjęciu skaczące z radości, że się udało ją zrealizować Kasia Kędzierska i Marta Lis. Krzysztof Krogulec
Dziewczyny z Letniego Klubu Śniadaniowego razem z Urzędem Miasta i Instytutem Dizajnu zapraszają na huczne pożegnanie kieleckiego dworca. Wkrótce zostanie on zamknięty i otwarty po roku, w czasie którego zostanie poddany modernizacji. Czego można się spodziewać w czasie dwóch dni - w piątek i sobotę, 8 i 9 września?

ZOBACZ TAKŻE: Spodki jak kielecki dworzec w Instytucie Dizajnu

- Szykujemy koncerty, wystawy, spotkania i inne niespodzianki – tłumaczy Kasia Kędzierska, która wraz z Martą Lis oraz Magdą Śledź rozkręciła imprezę. Dzięki wsparciu wielu osób zapowiada się ona bardzo ciekawie.

Na początek muzyka i... Kasia Kowalska

W piątek 8 września na żegnających dworzec czekają koncerty pod wspólnym hasłem „Muzyka w przestrzeni”. O godzinie 19 wystąpi Super Girl Romantic Boys - zespół grający electro-rock i elektro-punk, nawiązujący do muzyki lat 80-tych i gwiazd estrady z okresy PRL-u. O godzinie 20.30 projekt artystyczny Dariusza Makaruka „Kino Mocne”. To kompilacja nowoczesnych remiksów i jazzowych adaptacji szlagierów okresu międzywojennego. Gościnnie wystąpi znana wokalistka Kasia Kowalska.

Sobotę 9 września jest w całości poświęca naszemu spodkowi. O godzinie 11 zwiedzanie zakamarków dworca - niestety, nie ma już miejsc, zapisy na facebooku zakończyły się w ciągu godziny. Zaplanowano też spotkanie z architektami czyli rozmowy o polskiej przestrzeni publicznej. Stowarzyszenie Architektów Polskich zaprasza na trzy wykłady o architekturze PRL. Gościć będziemy architektów Huberta Wąska z Częstochowa, doktora Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz doktor Małgorzatę Włodarczyk z Krakowa, moderatorem spotkania będzie Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc. Początek o godziny 15. Do 17 potrwa panel – panel dyskusyjny „Burzyć czy nie burzyć? – losy architektury modernistycznej w Polsce”.

Wystawy w korytarzach

W trakcie pożegnania będzie można obejrzeć wystawa: tej pokazującej dzieje dworca oraz prezentującej projekt modernizacji obiektu a także dwóch autorskich wystaw fotograficznych Tomasza Siudaka i Grzegorza Bętkowskiego , prezentujących korytarze słynnego kieleckiego dworca.

Spróbuj sam

Instytut Dizajnu zaprasza na warsztaty w godzinach 12 – 16: „Ludzie Pekaesy” to sesja fotograficzna z graficznymi elementami nawiązującymi do dworca a „Widok na PKS” da możliwość wykonania mini makiet dworca PKS, każdy może sam złożyć makietę i zabrać ją do domu. Od godziny 13 do 15 warsztat druku kartek z grupą Distort Visual.
W godzinach 13 – 15 Wystwórcza Spółdzielnia Pracy Społem z Kielc, producent majonezu kieleckiego zaprasza do stanowiska malowania toreb z dwoma symbolami Kielc – dworcem i Majonezem kieleckim, będzie można wydrukować go na własnych koszulkach czy torbach.

Torba za torbę
W trakcie Pożegnanie dworca PKS, po raz pierwszy w Kielcach firma VIVE Textile Recycling, przeprowadzi akcję „Torba za torbę”. Wystarczy, że przyniesiecie ze sobą torbę niepotrzebnych tekstyliów, a w zamian dostaniecie nową ekotorbę z kolekcji „Adaptacja” zaprojektowanej przez słynnego Mariusza Przybylskiego. Przedstawicieli kieleckiej firmy szukajcie przed wejściem do dworca.
Będzie także można kupić przygotowane przez Letni Klub Śniadaniowy magnesy z wizerunkiem naszego dworca, przejechać się zabytkowym autobusem ikarus, podziwiać stare samochody z lat 70. i 80., delektować się jedzeniem z foodtrucków.

Potańcówka międzypokoleniowa

Na zakończenie dnia , w sobotę o godzinie 19 odbędzie się Potańcówka Międzypokoleniowa - zabawa taneczna w budynku dworca. Imprezę rozkręci DJ z Wąsem puszczając między innymi piosenkę Andrzeja Zauchy „Byłaś sera biciem” z 1988 roku, który był rokiem świetności „spodka”. Wstęp na wszystkie imprezy wolny

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto