Polecamy

<center>Gabriel Narutowicz i Józef Piłsudski w Warszawie, 1922</center> © Adam Dulęba / Narodowe Archiwum Cyfrowe
[3/48]

Gabriel Narutowicz i Józef Piłsudski w Warszawie, 1922

Dnia 9 grudnia 1922 roku Gabriel Narutowicz, jako pierwszy w historii Polski, został wybrany na urząd Prezydenta. Decyzja Zgromadzenia Narodowego spotkała się z licznymi protestami, szczególnie organizacji prawicowych. Na wielotysięcznym wiecu w alei 3 Maja uchwalono rezolucję, która wzywała Narutowicza do ustąpienia. Emocje były dodatkowo podgrzewane przez nieprzychylne komentarze prasowe, a Narutowicz otrzymywał coraz to kolejne listy z pogróżkami.

W efekcie prezydent sprawował urząd jedynie przez 5 dni. Niebawem po elekcji, gdy uczestniczył w otwarciu dorocznego Salonu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, zamachowiec - Eligiusz Niewiadomski - oddał do Narutowicza trzy strzały z rewolweru, powodując jego natychmiastową śmierć.

Historia to nie tylko słowa - to także obrazy. Są takie fotografie, które mówią więcej niż 1000 słów i to właśnie one zyskują miano ikon danych czasów lub wydarzeń. Za ich pomocą można opowiedzieć wiele historii, w tym historię Niepodległej Polski. Zobaczcie zdjęcia, które najlepiej ukazują polską rzeczywistość ostatnich 100 lat.

Najnowsze wiadomości

reklama