Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Fantastyczna, nowa siedziba strażaków w Kielcach. Zobaczcie ten zachwycający obiekt [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Strażacy z Kielc  z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 przy ulicy Sandomierskiej doczekali się nowej siedziby wraz z zapleczem sportowym.
Strażacy z Kielc z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 przy ulicy Sandomierskiej doczekali się nowej siedziby wraz z zapleczem sportowym. Krzysztof Krogulec
Strażacy z Kielc z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 1 przy ulicy Sandomierskiej doczekali się nowej siedziby wraz z zapleczem sportowym. Wybudowano boisko, bieżnię, wieżę do ćwiczenia akcji ratowniczych nowoczesne pomieszczenia do odpoczynku czy duże garaże, w których mieszczą się samochody gaśnicze.

W tej jednostce pracuje aż 105 strażaków osób, jest największa w Kielcach i województwie. A mieściła się w budynku z lat 70-tych, który nie spełniał współczesnych norm. Na przykład garaże były za wąskie i za niskie, i nie mieściły się w nich nowoczesne wozy bojowe. Stary budynek został w większości rozebrany a na jego fundamentach powstał nowy, większy i nowoczesny gmach, o ciekawej architekturze.

- W nowym garażu mieści się 12 wozów bojowych . Do niego prowadzą dwa ślizgi, którymi strażacy błyskawicznie dostają się z pomieszczeń znajdujących się nad nimi, na piętrze- informuje Sławomir Karwat, komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. - Obok garaży powstała brudna szatnia, w której strażacy zostawiają odzież po akcji, przechodzą przez łazienki i potem wchodzą do czystej szatni. Stąd dopiero mogą dostać się do pomieszczeń na pietrze, w których spędzają czas poza akcjami. Jest 6 pokoi noclegowych z tapczanami i szafkami na podręczne rzeczy, gdzie strażacy śpią, bo przecież każda ich zmiana trwa 24 godziny a potem maja 2 dni wolne.

Powstała też kuchnia, gdzie strażacy sami będą przygotowywać posiłki. Są z niej trzy wyjścia, aby w razie alarmu szybko mogli opuścić pomieszczenie, a jednoczenie może się tam znajdować nawet 20 osób, bo tyle jest na jednej zmianie. -- dodaje komendant. -Urządzono też punkt alarmowo-dyspozycyjny, tutaj dzwonią mieszkańcy z interwencjami oraz pokój dla dowódcy zmiany. Doczekaliśmy się sali konferencyjnej, w starym budynku jej nie było, a często są u nas spotkania. Mamy też salę do zajęć edukacyjnych i szkoleń. Powstało pomieszczenie na siłownię, ale na razie nie mamy funduszy na jej wyposażenie. Nowa siedziba jest na miarę XXI wieku.

Powstała też nowa infrastruktura wokół budynku. - Doczekaliśmy się wielofunkcyjnego boiska do piłki nożnej, ręcznej, koszykówki siatkówki. Strażacy muszą dużo ćwiczyć, aby utrzymać kondycję. Do tej pory musieliśmy wynajmować zarówno siłownię jak i boisko. Powstała bieżnia ze sztuczną nawierzchnią. Mamy nową wieżę, wyższą, 3 piętrową, bardziej funkcjonalną, na której możemy trenować akcje gaśnicze w budynkach wielopiętrowych oraz ratowanie z nich ludzi- dodaje.

Zmienił się także plac przed budynkiem. Ma nową nawierzchnię. Powstało na nim ponad 50 miejsc parkingowych. Aby usprawnić na nim ruch a tu krzyżują drogi prywatnych i bojowych samochodów przeniesiono dwa pomniki, świętego Floriana, patrona strażaków oraz poświęconego walkom strażaków podczas wojny.

Budowa strażnicy kosztowała 16,5 miliona złotych, trwała prawie 2 lata. Prace zgodnie z umową powinny się zakończyć w listopadzie, ale zabudowa jest gotowa, trwają odbiory i strażacy wprowadzą się do nowych pomieszczeń na przełomie września i października. - Czekamy jeszcze na rozstrzygnięcie przetargu na wyposażenie obiektu - dodaje komendant.

Wyposażenie może kosztować nawet milion złotych. Do zakupów dołoży się większość gmin powiatu kieleckiego - po 10 tysięcy złotych a prezydent Kielc da 250 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto