Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie

Tomasz Młynek
Sandomierskie jabłka znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa.

Sady owocowe w okolicach Sandomierza jako pierwsi założyli pod koniec XII wieku cystersi w Koprzywnicy. Od początku rosły tam jabłonie takich odmian jak: renety, czubatki, kosztele. Informacje o sadach sandomierskich można znaleźć w dokumentach z XVII wieku, kiedy to niemal każdy mieszczanin uprawiał ogrody i posiadał sady jabłoniowe.

Ogrodnictwo towarowe zaczęło się na Ziemi Sandomierskiej na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia, równolegle w kilkudziesięciu miejscach powiatu sandomierskiego. Wielu pionierów ogrodnictwa zaczęło wtedy na większą skalę zakładać szkółki drzew owocowych oraz komercyjne sady z różnych odmian jabłoni, takich jak np. papierówka, bukówka, grochówka, żeleźniak, szara reneta, boiken, kosztela, jonatan, bancroft, boskoop czy koksa pomarańczowa.

Dziś sady sandomierskie są nowoczesnymi, wysokowydajnymi plantacjami nowych odmian. Zajmują prawie 12 tys. hektarów.
Sandomierskie jabłka znajdują się na Liście Produktów Tradycyjnych ministra rolnictwa. Sady owocowe w okolicach Sandomierza jako pierwsi założyli pod koniec XII wieku cystersi w Koprzywnicy. Od początku rosły tam jabłonie takich odmian jak: renety, czubatki, kosztele. Informacje o sadach sandomierskich można znaleźć w dokumentach z XVII wieku, kiedy to niemal każdy mieszczanin uprawiał ogrody i posiadał sady jabłoniowe. Ogrodnictwo towarowe zaczęło się na Ziemi Sandomierskiej na początku lat dwudziestych ubiegłego stulecia, równolegle w kilkudziesięciu miejscach powiatu sandomierskiego. Wielu pionierów ogrodnictwa zaczęło wtedy na większą skalę zakładać szkółki drzew owocowych oraz komercyjne sady z różnych odmian jabłoni, takich jak np. papierówka, bukówka, grochówka, żeleźniak, szara reneta, boiken, kosztela, jonatan, bancroft, boskoop czy koksa pomarańczowa. Dziś sady sandomierskie są nowoczesnymi, wysokowydajnymi plantacjami nowych odmian. Zajmują prawie 12 tys. hektarów. sejmik.kielce.pl
Jedyne w Polsce sadownicze dożynki odbędą się w najbliższy weekend w Obrazowie (Świętokrzyskie). Na dwudniowym Europejskim Święcie Jabłka wystawionych ma być kilkadziesiąt odmian owoców. Organizatorzy spodziewają się kilku tysięcy gości.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto