Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Światowy Dzień Toalet. W Kielcach w miejskich szaletach często dochodzi do szokujących scen. Zobaczcie film

Paulina Baran
Paulina Baran
O szokujących scenach w miejskich szaletach opowiada Maria Plutka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Kielcach.
O szokujących scenach w miejskich szaletach opowiada Maria Plutka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Kielcach. Dawid Łukasik
To nie żart. 19 listopada obchodzimy Światowy Dzień Toalet. Z tej okazji sprawdziliśmy, czy można tu urządzić szaloną imprezę, ukryć się przed policją, a może... spuścić do kanału niepotrzebne meble. O szokujących scenach w miejskich toaletach opowiadają Maria Plutka, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Kielcach i Ziemowit Nowak, rzecznik prasowy Wodociagów Kieleckich. Zobaczcie film!

- Miejski szalet okazał się pułapką dla osiemdziesięcioletniej kobiety, która chciała z niego skorzystać. W toalecie zatrzasnął się zamek, a kobieta została w niej uwięziona na kilkadziesiąt minut. Na szczęście, ktoś przechodził obok, usłyszał głośny krzyk, płacz tej kobiety i zawiadomił straż miejską. Nasi funkcjonariusze troszeczkę męczyli się z tym zamkiem, niemniej jednak uwolnili staruszkę, która wymagała interwencji medycznej, ponieważ w tej "blaszanej pułapce" było ponad 40 stopni - opowiadała Maria Plutka.

Libacja w szalecie, strażacy w akcji

Jakiś czas temu strażnicy dostali też zgłoszenie dotyczące tego, że ludzie nie mogą skorzystać z publicznej toalety, bo drzwi są zamknięte. - Jak się okazało, trzy osoby urządziły sobie tam libację alkoholową. Dwóch mężczyzn udało się wyprosić z tego obiektu, natomiast z kobietą, która okazała się osobą poszukiwaną, strażnicy musieli prowadzić długie negocjacje - przyznaje rzeczniczka straży miejskiej.

Kolejna interwencja strażników dotyczyła bezdomnych. Okazało się, że chcieli oni spędzić noc w szalecie, ale zamek tak się zatrzasnął, że konieczna była interwencja straży pożarnej, która go "rozpruła" i uwolniła dwóch bezdomnych.

Kanapa w kanałach

Ciekawe rzeczy "dzieją się" też... w kanałach. Jak wyjaśnia Ziemowit Nowak - rzecznik prasowy Kieleckich Wodociągów, ludzie potrafią wrzucać tutaj rzeczy, o których "nie śniło się filozofom".

- Kiedyś do naszej oczyszczalni w Sitkówce przypłynęła kanapa, którą ktoś wrzucił do studzienki kanalizacyjnej - mówi Ziemowit Nowak

Rzecznik Kieleckich Wodociągów zaznacza, że toaleta to nie śmietnik. - Jedyną rzeczą, którą można do niej wrzucać jest papier toaletowy. Niestety urządzenia, które mamy w oczyszczalniach ścieków wyłapują takie "niefajne rzeczy, jak patyczki higieniczne, pampersy, a nawet części ubrań - wylicza Ziemowit Nowak.

Jakie ilości papieru toaletowego, mydła czy płynów są średnio zużywane w miejskich toaletach? Wyjaśnia Maciej Libudzic, kierownik Działu Gospodarki Komunalnej i Środowiska w Kieleckim ratuszu.

- Bieżącym utrzymaniem szaletów zajmuje się wybrana w przetargu firma prywatna, która statystycznie we wszystkich szaletach wykorzystuje miesięcznie 20 mydeł pięciolitrowych antybakteryjnych, 70 worków papieru (12 rolek w worku), 2 pudła ręczników papierowych, 20 chlorów pięciolitrowych, 30 pięciolitrowych płynów do czyszczenia. Na kieleckim Rynku, w Parku Miejskim oraz na ulicach Żelaznej, Sienkiewicza i Sandomierskiej znajdują się na stałe osoby do obsługi, są to szalety po gruntownych remontach i malowaniu. W okresie letnim czas pracy szaletów jest wydłużany do godziny 23 ze względu na imprezy plenerowe głównie na Rynku, w Parku Miejskim i na ulicy Sienkiewicza. W pozostałym okresie szalety czynne są do godziny 20.

Lokalizacje miejskich szaletów w Kielcach:

1. Ulica Karczówkowska (nowy wolnostojący) przeznaczony głównie dla turystów odwiedzających Karczówkę i Ogród Botaniczny czynny w sezonie.

2. Ulica Ściegiennego koło cmentarzy (wolnostojący) przeznaczony głównie dla odwiedzających cmentarz.

3. Ulica Szarych Szeregów (wolnostojący)

4. Ulica Seminaryjska (wolnostojący)

5. Ulica Wesoła (wolnostojący)

6. Ulica Krakowska (wolnostojący) głównie dla osób odwiedzających Kadzielnię czynny w sezonie

7. Ulica Okrzei (wolnostojący) oraz z bieżącą obsługą szalety murowane:

8. Rynek

9. Ulica Zelazna

10. Ulica Sienkiewicza

11. Park Miejski

12. Ulica Sandomierska

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto