Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dworzec autobusowy w Kielcach ze szklaną elewacją. Obok powstaje miejsce do ekspozycji czołgów czy traktorów

Redakcja
Szklana elewacja kieleckiego dworca autobusowa jest już gotowa, ale to nie koniec prac przy zewnętrznych ścianach słynnego „spodka” . Montowane są ozdobne metalowe elementy. Roboty są prowadzone także wewnątrz budynku i wokół niego, gdzie powstaną miejsca do ekspozycji na przykład czołgów, czy traktorów podczas targów.

Pełną parą idą pracę wewnątrz budynku. Robione są tynki, podłoże pod posadzki oraz sufity- informuje. - Nie przerwiemy robót na zimę. Dzisiaj podpisana została umowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej na dostawę ciepła do dworca i lada dzień zostanie ono puszczone – informuje, inżynier kontraktu Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu z firmy Budimex, wykonującej inwestycję. - Pracujemy cały czas przy elewacji. Zakończyło się układanie szklanych tafli, a teraz montujemy metalowe, ozdobne pręty, które utworzą taką siatkę. Przywieziono specjalistyczne okna oddymowe, które będą używane w razie pożaru. Zmontujemy je na samym dole budynku, w rejonie tuneli. Nad wejściami instalowana jest ozdobna blacha, stylizowana na starą.

Wokół budynku dworca trwają prace przy budowie dróg dojazdowych i peronów. - Perony nabierają kształtów. Układane jest zadaszenie nad nimi - informuje.

Wykonywane są już prace zaplanowane na wiosnę 2020 roku, między innym sadzona jest zieleń. - Pogoda sprzyja robotom na zewnątrz, więc wykorzystujemy to, ponieważ wiosną może być różnie – tłumaczy. - Ale to nie znaczy, że remont dworca zakończy się wcześniej. Przed nami zima i nie wiemy, jak długo potrwa. Jeśli będzie długa to z niektórymi pracami będzie mogli wejść dopiero w maju. Obszar do obsadzenia zielenią jest olbrzymi i potrzeba na to bardzo dużo czasu.

Wokół dworca zostanie posadzonych 150 drzew, kilka tysięcy krzewów i traw ozdobnych. W wielu miejscach będą rozłożone maty z bylinami, na przykład rozchodnikami, zajmą one około 2,5 tysiąca metrów kwadratowych.

-Część drzew umieścimy w specjalnych pojemnikach, zakopanych w ziemi, które ochronią korzenie przed dużym naciskiem. Takie zabezpieczenia będą miały drzewa posadzone z tyłu budynku dworca, ponieważ tutaj przewidziane jest miejsce na ekspozycje, na przykład będą wystawiane czołgi i inny sprzęt wojskowy w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego czy maszyny rolnicze podczas Agrotechu – dodaje.

Przed budynkiem dworca, przy ulicy Czarnowskiej powstaje oryginalna fontanna w formie przystanku autobusowego, na którym stoi stary model autobusu, słynny jelcz i czekają pasażerowie, którymi mają być osoby charakterystyczne dla naszego regionu. - Na razie wykonane zostały prace przy instalacji doprowadzającej wodę oraz roboty betonowe. W styczniu rozpoczniemy kolejny etap prac, a na razie trwają uzgodnienia szczegółów z twórcami fontanny -dodaje.

Prace przy modernizacji dworca autobusowego potrwają do końca czerwca 2020 roku. Koszt prac to 68,7 miliona złotych, 85 procent pokryje Unia Europejska. Po odebraniu podatki vat wkład własny miasta wyniesie tylko 9 milionów złotych.

POLECAMY: ROZMAITOŚCI

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto