Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duże pieniądze na remont Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum
Ćwierć miliona złotych pozyskał powiat opatowski na modernizację Podziemnej Trasy Turystycznej i budynku Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie. Łącznie projekt modernizacji kompleksu, kosztować będzie około 350 tysięcy złotych.

Projekt „Nowe oblicze oferty edukacyjno - kulturalnej Powiatowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie” zakłada modernizację infrastruktury Centrum.
W planach jest wykonanie prac budowlanych w budynku Podziemnej Trasy Turystycznej i zakup wyposażenia.

Remont jest konieczny
W chwili obecnej budynek Podziemnej Trasy Turystycznej wymaga gruntownej przebudowy. Są tam - przestarzałe instalacje wewnętrzne, zniszczone ściany oraz posadzka, łazienki są w fatalnym stanie technicznym.
W projekcie modernizacji zaplanowano modernizację pomieszczeń mieszczących się na parterze budynku i dostosowanie ich na potrzeby sal wystawowych, pracowni warsztatowych, pomieszczeń gospodarczych, łazienek. Obiekt ma zostać doposażony w komputery, meble, urządzenia multimedialne.

Tajemnicze, podziemne miasto
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie ma bogatą historię, sięgającą sześciu wieków wstecz. Przed kilkuset laty znajdowały się tam składy kupieckie, jednak nie brakuje ciekawych legend, które ubarwiają historię podziemi.
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie liczy około 500 metrów i składa się z trzech poziomów, których najniższy sięga 14,5 metra pod powierzchnię rynku.

Proces powstawania „podziemnego miasta” rozpoczął się prawdopodobnie już w XIII wieku. Najstarsze detale podziemnej architektury pochodzą z XV wieku. „Złoty wiek” Opatowa przypada na okres, gdy jego właścicielem był kanclerz Krzysztof Szydłowiecki (lata 1514-1532). A że opasane murami miasto ograniczało inwestycje budowlane, mieszczanie i kupcy zaczęli schodzić pod pierwszą kondygnację piwnic – na drugi i trzeci poziom. Podziemny labirynt stanowił również znakomite schronienie przed wrogiem.

Gdy znaczenie Opatowa jako ośrodka handlowego spadło, opustoszałe poziomy piwnic odeszły w niepamięć, aczkolwiek w czasie II wojny światowej ukrywano w nich Żydów, a lokalna placówka Armii Krajowej miała swoją strzelnicę. Po II wojnie światowej w Opatowie pojawił się problem osiadania budynków.

Piwnice te na przełomie lat 60-70-tych były penetrowane przez członków Krakowskiego Klubu Turystyki Jaskiniowej, dopiero jednak w 1971 roku podjęto kompleksową akcję ratunkowo-zabezpieczającą. Część piwnic została udostępniona do zwiedzania już w roku 1984.

Ocalić od zapomnienia
Podziemna trasa jest niewątpliwie opatowską perełką, czasami niedocenianą nawet przez miejscowych. Szkoda, bo w podziemiach przeżyć można niekonwencjonalną lekcję historii.

Dlatego też realizowany przez powiat projekt zakłada także stworzenie nowej oferty kulturalnej. Dla dzieci i młodzieży będą prowadzone zajęcia edukacyjne o tematyce historycznej i regionalistycznej, między innymi warsztaty archeologiczne „Pradzieje Ziemi Opatowskiej” - „mini wykopaliska” w piaskownicy; warsztaty geologiczne.

Dla dorosłych i seniorów w salach wystawowych będzie możliwe oglądanie umieszczonych rzeźb i prac regionalnych artystów.
W celu zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w tym niepełnosprawnym, zostanie przygotowana prezentacja multimedialna przez przewodników Podziemnej Trasy Turystycznej w Opatowie prezentująca bogactwo organizowanych wystaw.

Będzie to wirtualny spacer po podziemiach dla tych, którzy sami wejść do nich nie mogą. Prezentacja zawierać będzie zdjęcia oraz krótkie filmy z Podziemnej Trasy, na podstawie których przewodnik „oprowadzi” turystów.
Całkowita wartość projektu to blisko 350 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto