Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Kielc przyjechały dzieci z Nowej Kachowki w Ukrainie. W poniedziałek wystartowały polsko-ukraińskie półkolonie kulturowe

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
W poniedziałek, 17 lipca w Kielcach zainaugurowano wyjątkowy projekt pod nazwą "Powstanie świata drogą do poznania siebie". W ramach polsko-ukraińskiej wymiany młodzieżowej, do naszego miasta przyjechało 18 dzieci z Ukrainy, między innymi z miejscowości Nowa Kachowka. To właśnie tam, doszło niedawno do wysadzenia tamy. Po jej zniszczeniu wiele okolicznych wiosek, zostało zalanych. Dzieci i młodzież wraz z 18 dzieci z Kielc i Ukrainy przez dwa tygodnie będą uczestniczyć w zajęciach artystycznych i plastycznych pod okiem naszych artystów.

W Kielcach rozpoczęła się polsko-ukraińska wymiana młodzieżowa. Dzieci i młodzież wezmą udział w kulturowych półkoloniach

W poniedziałek, 17 lipca do Kielc przyjechało 18 dzieci i młodzieży z Ukrainy. Tego dnia w naszym mieście rozpoczął się integracyjny pobyt młodzieży z Ukrainy w ramach wymiany młodzieżowej. Uczestnicy ukraińscy są w wieku od 12 do 17 lat. Młodzież przyjechała z Odessy, gdzie znaleźli schronienie po ucieczce z terenów Ukrainy obecnie okupowanych przez Rosję, głównie z obwodu chersońskiego (Nowa Kachowka) i również z obwodu donieckiego.

W projekcie łącznie weźmie udział 36 dzieci: 18 dzieci z Ukrainy, 18 dzieci z Kielc - mieszkańców miasta, ale również dzieci, które po wybuchu wojny znalazły tu schronienie.

Jak podkreśla Sievil Abiieva, prezes Stowarzyszenia Aktywność Współpraca Rozwój - organizatora projektu, podkreśla że dla uczestników z Ukrainy będzie to wzbogacające doświadczenie w wielu wymiarach.

- Dla wielu będzie to pierwszy wyjazd za granicę, a przede wszystkim możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami, w przyjaznej atmosferze, bez bezpośredniego zagrożenia wojny, wybuchów i rakiet. Polscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w nieformalnej edukacji kulturowej jak również uwrażliwić się na sytuację ich rówieśników znajdujących się w niełatwych warunkach

- przyznała na wstępie prezes Sievil Abiieva.

Dodała, że po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce pomoc ukraińskim dzieciom jest jeszcze ważniejsza i niezbędna dla samych dzieci.

- Obecnie projekt ma jeszcze większą wartość, bowiem w ten sposób - poprzez twórczość, poprzez sztukę, chcemy pokazać, że mogą przerobić wszystkie traumy, bo nie chcemy o tym mówić, ale rozkochać ich w sztuce. By mieli okazję tworzyć z takimi mistrzami jak pan Andrzej - aktor Teatru Kubuś, pani Joanna - plastyczka oraz pani Zuzia, którzy będą prowadzić warsztaty teatralno-plastyczne, a podczas uroczystego zakończenia projektu zaprezentują to wszystko, co uda im się przygotować w ramach tych warsztatów

- przyznała Prezes Stowarzyszenia Aktywność Współpraca Rozwój.

Wymiana młodzieży potrwa dwa tygodnie. W tym czasie, dzieci wezmą udział w zajęciach językowych pod nazwą "Poznaj język sąsiada", warsztatach tanecznych, teatralnych, plastycznych. W programie zaplanowano również kilka wycieczek i spotkań integracyjnych. Półkolonie zakończy wspólny koncert finałowy.

Projekt uzyskał uznanie i finansowe wsparcie Narodowego Centrum Kultury, Targów Kielce, Wodociągów Kieleckich. Organizacyjnie i rzeczowo pomagają również: Urząd Miasta Kielce, Politechnika Świętokrzyska, Kielecki Park Technologiczny, Kielecki Teatr Tańca, Centrum Kształcenia Awans, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru imienia Żeromskiego, Stowarzyszenie Integracja Europa–Wschód, Pałacyk Zielińskiego.

Zobaczcie zdjęcia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto