Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny Browar Kielce na sprzedaż. Zobacz jak teraz wygląda [WIDEO, ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Fot. Aleksander Piekarski
Kompania Piwowarska zdecydowała się wystawić prawie 80 hektarów terenów inwestycyjnych przy ulicy Ściegiennego w Kielcach na sprzedaż. Pisaliśmy o tym w środę. Do 2013 działał tam browar, który w latach 1999-2009 był jednym z największych w Polsce. Zobacz, jak wygląda obecnie zabudowa i co się tam teraz dzieje.

Działki inwestycyjne o łącznej powierzchni 78,6 hektarów położone przy ulicy Piotra Ściegiennego 449 to tereny, na których kilkanaście lat temu działał Browar Belgia. Dziś należą do japońskiego koncernu Asahi, który kupił Kompanie Piwowarską w 2016 roku.

Historia browaru przy ulicy Ściegiennego zaczyna się w 1995 roku. Wówczas na kieleckim rynku pojawiła się belgijska firma PALM Breweries NV, która kupiła zakład piwowarski przy ulicy Witosa. Nowy inwestor miał plany rozwoju a przy ulicy Witosa nie było możliwości rozbudowy więc zdecydował się przenieść produkcję w inne miejsce.

Browar Belgia kupił dawne zakłady przetwórstwa żywności przy ulicy Ściegiennego w Dyminach, rozbudował je, zmodernizował i w 1999 roku ruszyła produkcja piwa. Browar proponował różne nowe style i marki piw, ale wówczas nie przyjęły się na polskim rynku. Natomiast dobrze szła sprzedaż taniego Wojaka oraz piwa aromatyzowanego Ginger. W 2006 roku Browar Belgia rozpoczął współpracę z Kompanią Piwowarską i uruchomiono u nas produkcję piwa Żubr.

W 2008 roku Belgowie sprzedali browar, który stał się częścią Kompani Piwowarskiej. Powrócono do starej nazwy Browar Kielce. Rozpoczęła się rozbudowa zakładu, ale nie był to dobry okres dla firmy. Rok później ograniczono produkcję i zwolniono części załogi. Browar Kielce został zamknięty w październiku 2009 roku.

W browarze przy ulicy Ściegiennego produkowano między innymi piwa Wojak, Frater, Gingers, Palm Speciale, Żubr czy Dębowe Mocne.

W 2013 roku wyposażenie browaru zostało sprzedane inwestorowi z Afryki i w lipcu wywieziono kadzie browarnicze.

Część zabudowy kontenerowej została rozebrana. Niektóre hale popadły w ruinę ale są też budynki w dobrym stanie a jeden z nich został użyczony stowarzyszeniu, które prowadzi Bank Żywności.

- To dobra wiadomość, że Kompania Piwowarska zdecydowała się wystawić teren na sprzedaż. Pierwsze rozmowy na ten temat były prowadzone już 3 lata temu – informuje Artur Hajdorowicz, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta w Kielcach. - Wówczas na zaproszenie prezydenta Kielc przyjechał z Anglii prezes zarządu firmy, do której należy Kompania. Proponowaliśmy, aby coś zrobić z tym terenem, sprzedać, albo zagospodarować. Zaproponowaliśmy zamieszczenie oferty o tym obszarze na stronie miejskiego centrum inwestycyjnego, ale dostaliśmy odpowiedź, że sprzedaż tego terenu nie jest priorytetem firmy. Teraz właściciele zmienili zdanie. Nieruchomość jest dobrze położona, uzbrojona, praktycznie jest gotowa do natychmiastowego zagospodarowania. Trudno mi powiedzieć, czy istniejąca zabudowa nadaje się do wykorzystania. Myślę, że znajdzie się kupiec, jeśli właściciel oczekuje rozsądnej ceny.

Teren inwestycyjny jest w całości objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z nim działki są przeznaczone pod działalność produkcyjną, składy i magazyny, usługi. Częściowo dopuszczony jest również handel wielkopowierzchniowy, czyli może powstać supermarket.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawny Browar Kielce na sprzedaż. Zobacz jak teraz wygląda [WIDEO, ZDJĘCIA] - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto