Czystki kadrowe w opiece społecznej w Kielcach! Pracę straci wielu kierowników

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Zaktualizowano 
Pracownicy opieki społecznej są przerażeni, ponieważ władze Kielc wprowadzają oszczędności i zmiany kadrowe. Boją się utarty pracy, mniejszych zarobków. Czy zmiany nie odbiją się na podopiecznych, których w Kielcach są tysiące?

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednym z największych pracodawców w Kielcach i województwie świętokrzyskim . Zatrudnia blisko ...tysiąc osób. Podlega mu 16 jednostek między innymi domy opieki społecznej. A wydatki w Kielcach na opiekę społeczna są gigantyczne, wynoszą grubo ponad 300 milionów złotych roczne, to jedna czwarta budżetu Kielc, więcej pochłania tylko edukacja. Te wydatki są też bardzo wysokie w stosunku do innych miast - Kielce są jednym z miast, które na opiekę społeczną wydają najwięcej w Polsce. na taki poziom wydatków zdecydował się poprzedni prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Obecne władze Kielc w prezydentem Bogdanem Wenta na czele chcą ograniczyć te wydatki i zredukować zatrudnienie.

- Boimy się utraty pracy i obcięcia zarobków, które i tak są bardzo niskie. Mówi się, że zostaniemy pozbawieni trzynastki oraz dodatku do pensji za wysługę lat pracy, który dla zwykłych pracowników wynosi 200,300 złotych miesięcznie. Dla osób, które otrzymują najniższą pensję to jest dużo - mówią pracownicy jednego z ośrodków zajmujących się niepełnosprawnymi pensjonariuszami.

Władze Kielc przyznają, że zmiany są już wprowadzane.

- W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie jest przerost zatrudnienia. Ograniczyliśmy przede wszystkim kadrę kierowniczą. Nie można było utrzymywać sytuacji, że na 900 pracowników było 100 kierowników. Po zmianach część osób straciła dodatki kierownicze – mówi wiceprezydent Kielc, Danuta Papaj.

- Zlikwidowaliśmy stanowiska zastępców kierowników. Pracownikom, bez których instytucja może się obejść zaproponowaliśmy inną prace. Przesuwani są do innych zadań czy innych miejskich instytucji, gdzie są braki kadrowe. Kilku pracowników dostało propozycję pracy w Urzędzie Miasta, gdzie mamy braki między innymi w Wydziale Podatków. Nikomu nie chcemy zrobić krzywdy. Ograniczamy tylko pracowników administracji, etaty osób pracujących bezpośrednio z podopiecznymi są niezagrożone. Dzięki tym zmianom, które już zostały wprowadzane uzyskaliśmy 6,5 miliona złotych oszczędności - dodaje wiceprezydent Papaj.

Zapewnia, że na zmianach nie stracą podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, a mogą nawet zyskać. - Nie zamierzamy ograniczać dostępu mieszkańcom do placówek opieki społecznej czy świadczonych usług – zapewnia wiceprezydent Papaj. - Ich poziom może być nawet wyższy, ponieważ będzie więcej osób do obsługi podopiecznych.

Kolejne oszczędności ma zapewnić utworzenie Centrum Usług Wspólnych, które będzie obsługiwało wszystkie placówki, co pozwoli ograniczyć liczbę pracowników administracji i koszty utrzymania. - Na razie przekażemy do Centrum wszystkie zakupy dla placówek opieki społecznej, dzięki temu będą one tańsze. A w 2020 roku, po przeanalizowaniu każdej jednostki będziemy przekazywać inne usługi.

Największe zmiany czekają pracowników środowiskowych domów samopomocy. W Kielcach jest ich pięć: przy ulicy Krzemionkowej, Okrzei, Miodowej, Kołłątaja i Orzeszkowej, gdzie znajdują opiekę ludzie z chorobami psychicznymi, upośledzeni umysłowo czy z Alzheimerem. Tutaj pracownicy wykonują najcięższą pracę. Od nowego roku będą pracować w samodzielnych jednostkach nie będących w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, więc zatrudnione osoby muszą otrzymać wypowiedzenie i nową umowę o pracę. Ci pracownicy mają największe obawy o swoją przyszłość.

-To nadal będą jednostki utrzymywane z dotacji rządowej. Pracownicy zachowają wszystkie przywileje jakie mieli, prawo do trzynastki czy wysługi lat- zapewnia Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Koszty utrzymania nowych jednostek będą niższe ponieważ zostanie utworzone Centrum Usługowe Środowiskowych Domów Samopomocy, w którym zatrudnieni będą pracownicy administracji do obsługi wszystkich 16 placówek. Te zmiany wymusza rozporządzenie ministra, które zobowiązuje do usamodzielnienia się tych placówek do końca tego roku. Jeśli tego nie zrobimy to jednostki stracą dotację rządowa na ich utrzymanie - dodaje.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu

Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test


Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Komentarze 86

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rocco Sifredi

Marczesco Scelineo, seniorita Gość i Niewicz i pozostalis już trzęsos dupasos.

Z
Zenobiusz

To takie sprzątanie po Lubawskim i dawnym układzie. Proszę drodzy Kielczanie zestawcie sobie Kielce i Katowice oraz liczbę pracowników MOPR-ów w obu miastach wraz z liczbą mieszkańców oraz ludzi korzystających z pomocy społecznej. Pozdrawiam.

S
Szczur z tonącego statku

MOPR w Kielcach to taka rodzinna firma. Mnóstwo kumoterstwa i znajomości. Wiem, bo tam pracowałem. Dużo tam zbędnych stanowisk i jeszcze więcej ludzi bez pojęcia o swojej robocie. Np. niektórzy kierownicy Środowiskowych Domów Samopomocy lub k. rejonów opiekuńczych. Serio, serio. Połowę bym z nich zwolnił, a w tym co pozostało też bym przegrzebał. Cóż Lubawskiego nie ma, więc p. Scelina już nie ma tak fajnie, bo z nowym prezydentem nie da się już kręcić takich "lodów" jak kiedyś. W ogóle sądzę, iż pan Marek S. nie do końca ogarnia co się u niego w firmie dzieje. Wiele osób traci pracę, dlaczego pracownicy MOPR-u mieliby być szczególnie chronieni? Czas opuścić ciepły, moprowski ku....widołek i wziąć się za prawdziwą robotę. Choć wiele pracowników jest tam uczciwych i w porządku. Taka prawda.

P
Plantin

I bardzo dobrze ! Kilka lat temu pisałem o tym jak w Kielcach pracowało "tylko" 700 osób w MOPR a w Lublinie - mieście 1,5 raza większym i przy większej liczbie podopiecznych tyle samo osób ! Co konkretnie niektórzy robią ? Np. chodzą na wywiady hmmm - to może warto się przyjrzeć gdzie te "wywiady" są przeprowadzane, bo chyba nie w sklepach podczas godzin urzędowania ?

G
Gość

Ani słowa o awansie kierownika klubu seniora na dyrektora dps jp2. Sama wiceprezydent go nominowała.

G
Gość
4 października, 23:24, Gość:

Największe zmiany czekają pracowników środowiskowych domów samopomocy. W Kielcach jest ich pięć: przy ulicy Krzemionkowej, Okrzei, Miodowej, Kołłątaja i Orzeszkowej, gdzie znajdują opiekę ludzie z chorobami psychicznymi, upośledzeni umysłowo czy z Alzheimerem.

Tutaj pracownicy wykonują najcięższą pracę.

Ta teza nie do końca jest prawdziwa. Najbardziej odpowiedzialna i stresogenna jest praca w rejonach opiekuńczych.

G
Gość

Największe zmiany czekają pracowników środowiskowych domów samopomocy. W Kielcach jest ich pięć: przy ulicy Krzemionkowej, Okrzei, Miodowej, Kołłątaja i Orzeszkowej, gdzie znajdują opiekę ludzie z chorobami psychicznymi, upośledzeni umysłowo czy z Alzheimerem.

Tutaj pracownicy wykonują najcięższą pracę.

C
Ck
2 października, 17:08, Gość:

STOP CZYSTCE W MOPR W KIELCACH !!! CZYSTKA W POMOCY SPOŁECZNEJ W KIELCACH TO GENEROWANIE UBÓSTWA, BEZDOMNOŚCI, PATOLOGII, ALKOHOLIZMU , NARMOMANII, CHULIGAŃSTWA.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE ZAINTERESUJE SIĘ TYM MINISTER WAWRZYK, SENATOR SŁOŃ, POSEŁ KRUPKA.

Scelina niech się zainteresuje waszym nierobstwem. O 13 w domu niektórzy już są.

C
Ck

Zlikwidować magazyn MOPR na ulicy Turystycznej. Tam siedzi 3 darmozjadów którzy nic nie robią bo nie ma niczego do wydawania od czerwca!!!

G
Gość
2 października, 08:24, durny ty:

A ja bym całkowicie zaorał te wszystkie MOPRy, MOPSy, i inne dziwaczne twory urzędnicze. I tak z ciekawości ilu podopiecznych ma kielecki MOPS że zatrudnia ponad 1000 osób ?

2 października, 13:38, Gość:

jak korzystasz z 500 to też jesteś podopiecznym...

Na szczęście nie jestem, bo nie jestem kielecką patologią

G
Gość
2 października, 14:11, Gość:

1000 osób i 100 kierowników?? To jest tak cięzki skandal, że brak słów. Pogonić to dziadostwo, gdzie efekty tej pracy? Skandal!!!

Tak zgoda ..jak ostatnio w biurach pracy 25 kierowników..w gminach .starostwach..mopsach.i innych kierownik na kierowniku.gonić to k...o.nierobów.

G
Gość

Strach nie ma Lubawskiego,nie będzie kasy za darmo.

G
Gość

100 kierowników ,zastępcy kierowników ,czyli RODZINA NA SWOIM.Bizancjum LUBAWSKIEGO.

G
Gość
2 października, 17:08, Gość:

STOP CZYSTCE W MOPR W KIELCACH !!! CZYSTKA W POMOCY SPOŁECZNEJ W KIELCACH TO GENEROWANIE UBÓSTWA, BEZDOMNOŚCI, PATOLOGII, ALKOHOLIZMU , NARMOMANII, CHULIGAŃSTWA.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE ZAINTERESUJE SIĘ TYM MINISTER WAWRZYK, SENATOR SŁOŃ, POSEŁ KRUPKA.

.STOP CZYSTCE W MOPR W KIELCACH !!! CZYSTKA W POMOCY SPOŁECZNEJ W KIELCACH TO GENEROWANIE UBÓSTWA, BEZDOMNOŚCI, PATOLOGII, ALKOHOLIZMU , NARKOMANII, CHULIGAŃSTWA.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE ZAINTERESUJE SIĘ TYM MINISTER WAWRZYK, SENATOR SŁOŃ, POSEŁ KRUPKA.

G
Gość

STOP CZYSTCE W MOPR W KIELCACH !!! CZYSTKA W POMOCY SPOŁECZNEJ W KIELCACH TO GENEROWANIE UBÓSTWA, BEZDOMNOŚCI, PATOLOGII, ALKOHOLIZMU , NARMOMANII, CHULIGAŃSTWA.

MAMY NADZIEJĘ, ŻE ZAINTERESUJE SIĘ TYM MINISTER WAWRZYK, SENATOR SŁOŃ, POSEŁ KRUPKA.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3