Czym charakteryzuje się druk fleksograficzny?

Materiał informacyjny Chemtex

Metoda druku fleksograficznego znana jest szczególnie dobrze wśród producentów opakowań. Pozwala ona na uzyskanie efektu wypukłego tekstu, a także wyróżnia się swoją estetyką i dekoracyjnym charakterem. Co więcej, druk fleksograficzny doskonale sprawdza się w przypadku wysokonakładowych realizacji, ponieważ umożliwia wydrukowanie wielu opakowań lub etykiet w krótkim czasie.

Z tego powodu druk fleksograficzny wykorzystywany jest głównie przez producentów artykułów kosmetycznych, farmaceutycznych i przede wszystkim spożywczych. Warto dodać, że fleksodruk jest dziś w zdecydowanej większości odpowiedzialny za powstawanie nowych opakowań i etykiet.

Zapraszamy do sprawdzenia dalszej części tekstu, w której przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące druku fleksograficznego.

Co to jest druk fleksograficzny?

Mianem druku fleksograficznego określa się technikę, która wykorzystuje szybkoschnące farby ciekłe i drukarkę z wypukłymi formami. Ten charakterystyczny szczegół jest niezwykle istotny, gdyż dzięki temu farba szybko zastyga na drukowanym elemencie. Z tego też powodu fleksodruk świetnie sprawdza się w przypadku wykonywania druku na podłożach nienasiąkliwych, takich jak foliowe opakowania.

Do fleksodruku potrzebna jest specjalna drukarka, która używa giętkich form pozwalających na uzyskanie wypukłego druku. Formy te najczęściej wykonane są z polimeru, dzięki czemu potrafią doskonale przylegać nawet do nierównych powierzchni. Co więcej, w tej technice druku używa się także specjalistycznych farb fleksograficznych, których czas odparowania jest wyjątkowo krótki.

Druk fleksograficzny – początki

Warto podkreślić, że technika druku fleksograficznego wcale nie jest współczesnym wynalazkiem. Jego początki sięgają drugiej połowy XIX wieku, a sama nazwa wywodzi się z greckiego „flexo”, czyli „giętki”.

W 1853 roku w USA powstała pierwsza elastyczna płyta przeznaczona do rotacyjnej maszyny drukarskiej. Ten wynalazek był prekursorem fleksodruku. Samą technikę na szeroką skalę zaczęto stosować dopiero 80 lat później, w latach 30. XX wieku.

Wtedy też do powszechnego użycia weszły formy wykonane z gumy wulkanizowanej, które zastąpiły dotychczasowe metalowe czcionki. W druku wykorzystywano także pierwsze farby szybkoschnące, czyli protoplastów dzisiejszych farb fleksograficznych. Potencjał drzemiący w nowej technice druku został szybko dostrzeżony przez przemysł, dzięki czemu druk fleksograficzny zaczął być popularny w wielu branżach.

Zalety druku fleksograficznego

Fleksodruk uważany jest obecnie za jedną z optymalnych technologii druku. Technika ta pozwala znacząco obniżyć koszty produkcji przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej jakości. Z tego też powodu fleksodruk jest dziś wręcz standardem przy zamówieniach wysokonakładowych. Co więcej, umożliwia on wykonywanie wydruków na różnych powierzchniach, takich jak folie metalizowane czy materiały ekologiczne.

Dzisiejszy fleksodruk daje także producentom sporą przewagę marketingową, ponieważ pozwala na tworzenie etykiet i opakowań, które będą wyróżniały się na sklepowych półkach. Jedną z nietypowych zalet druku fleksograficznego jest także możliwość nanoszenia zdobień, lakierów zapachowych, strukturalnych i uszlachetniających. Coraz popularniejsze są także niestandardowe farby fleksograficzne, które reagują na zmieniającą się temperaturę.

Nadruki na foliach polipropylenowych

Folia polipropylenowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych folii wykorzystywanych do produkcji opakowań. Z folii tej tworzone są opakowania produktów spożywczych i chemicznych. Farby fleksograficzne świetnie przylegają na folii polipropylenowej, dzięki czemu tworzą wyraziste i kolorowe etykiety.

Co więcej, fleksodruk to najbardziej wydajny proces drukowania na folii polipropylenowej. Drukarki fleksograficzne są w stanie wykonywać bardzo dużą liczbę opakowań i etykiet, które wyróżniają się wysoką jakością. Z tego też powodu to właśnie fleksodruk dominuje dziś wśród technologii druku wykorzystywanych do wykonywania opakowań dla branży spożywczej, chemicznej czy kosmetologicznej.

Fleksodruk kontra druk offsetowy – różnice

Powszechność druku offsetowego i fleksodruku jest dziś porównywalna. Warto jednak zaznaczyć, że te dwie metody druku, mimo pewnych podobieństw, zasadniczo się od siebie różnią.

Otóż fleksodruk wykorzystuje technikę druku wypukłego, ponieważ obszar przeznaczony do wydruku wystaje ponad elastyczną formę drukową z polimeru. Z kolei druk offsetowy oparty jest na technice druku płaskiego. Druk nanoszony jest na powierzchnię za sprawą płaskiej metalowej formy drukowej. Z tego też powodu tylko w przypadku fleksodruku możliwe jest wykonywanie druku wypukłego.

Farby fleksograficzne – niezbędny element druku fleksograficznego

Podstawą fleksodruku są farby fleksograficzne, które charakteryzują się tym, że są szybkoschnące. Warto zaznaczyć, że skład farb do fleksodruku zasadniczo różni się od tych, które wykorzystywane są w druku offsetowym. Głównymi różnicami są barwidła, środek wiążący, rozpuszczalniki oraz specjalne dodatki. To one pozwalają na efektywność fleksodruku i jego imponującą trwałość.

Jeśli poszukujesz farb fleksograficznych wysokiej jakości, koniecznie sprawdź ofertę firmy Chemtex. Jest to renomowany producent wodorozcieńczalnych farb do fleksodruku, zarówno w kolorach podstawowych, jak i kolorach wg wzoru Pantone, HKS, czy RAL.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto