Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czartoryscy goszczą w Kielcach. Niezwykła wystawa na ogrodzeniu Parku Miejskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]

Lidia Cichocka
Magdalena Kusztal, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego podczas otwarcia wystawy.
Magdalena Kusztal, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego podczas otwarcia wystawy.
Od czwartku 13 maja na ogrodzeniu Parku Miejskiego można podziwiać najcenniejsze dzieła z kolekcji Muzuem Książąt Czartoryskich w Krakowie. Wśród nich jest sławna "Dama z gronostajem "Leonarda da Vinci.

Otwarcie tej wystawy plenerowej marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski uznał za dobry prognostyk powrotu do normalności i coraz częstszych kontaktów z kulturą. - Właśnie teraz w okresie ograniczeń pandemicznych tego typu ekspozycje mają szczególne znaczenie - mówił. - Pozwalają nam na obcowanie z dziełami sztuki nie narażając na niebezpieczeństwo zachorowania.

Tytuł wystawy to "Przeszłość Przyszłości". - Nawiązuje ona do słów umieszczonych na świątyni Sybilli w Puławach, w której księżna Izabela Czartoryska gromadziła pamiątki rodzinne i skarby kultury narodowej - wyjaśnia Magdalena Kusztal, dyrektorka Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego. - Jestem wielką fanką księżnej nie tylko ze względu na jej zainteresowanie sztuką, ale także przymioty umysłu, chęć do samokształcenia, otwartość, wizjonerstwo - przyznała.

Dyrektor Muzeum Narodowego Kielcach Robert Kotowski podkreślił, że zbiory gromadzone od 1801 roku przez Izabelę Czartoryską dały podwaliny polskiemu muzealnictwu. - W czasach, kiedy nie było państwa polskiego kolekcjonowaniem dzieł sztuki zajmowały się prywatne osoby, stowarzyszenia takie jak Polskie Towarzystwo Krajoznawcze, którego zbiory były zaczątkiem kieleckiego Muzeum Narodowego.

Wystawa "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 1801-1886-2019", którą oglądać możemy na ogrodzeniu Parki Miejskiego w Kielcach, poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich oraz przełomowym datom w jego historii. Muzeum w Puławach założono w 1801 roku a w 1886 roku powstało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które w 2019 roku, po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, nowo wyremontowane, ponownie udostępniono publiczności. Na plenerowej wystawie zobaczyć można reprodukcje dwudziestu dzieł sztuki, które zostały zgromadzone przez Izabelę Czartoryską oraz jej potomków, wśród nich "Damę z gronostajem" Leonarda da Vinci,"Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta van Rijna, "Portret Izabeli Czartoryskiej" Kazimierza Wojniakowskiego, czy też klucz do Świątyni Sybilli w Puławach.

- Zachęcamy wszytki by po obejrzeniu naszej wystawy wybrali się do Krakowa i zobaczyli oryginały i resztę tej wspaniałej kolekcji - mówi dyrektor Kusztal.

W przyszłym roku Urząd Marszałkowski i Muzeum Narodowe planują przygotować podobną wystawę plenerową z dziełami sztuki ze zbiorów kieleckiego muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto