Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co internauci myślą o Budżecie Obywatelskim Kielc?

Agata Kowalczyk
freeimages.com
60 mieszkańców Kielc wzięło udział w internetowej ankiecie dotyczącej funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego w minionym roku. Opinie o ilości pieniędzy przeznaczanych na małe i duże zadania oraz rodzaju zgłaszanych inwestycji są podzielone. Zdecydowana większość internautów wypowiedziała się przeciwko wprowadzeniu głosowania wyłącznie przez internet.

Internauci odpowiadali na 15 pytań. Pozytywnie ocenili formularz do składania zadań w wersji elektronicznej. Natomiast o formie papierowej większość odpowiedziała „trudno powiedzieć”, a tylko 5 procent oceniło go pozytywnie. Podobnie oceniono kartę do głosowania. Głosujący podzielili się w ocenie akcji promocyjno - informacyjnej, po koło jedna trzecie mieszkańców oceniła ją „pozytywnie”, „negatywnie” i” trudno powiedzieć”.
Większość osób biorących udział w ankiecie nie oczkuje zmian w procedurze głosowania, czyli dalej chce oddawać głosy na nieograniczona liczbę zadań. Za takim wariantem powiedziało się 55 procent osób. Natomiast oddawanie głosu tylko na jedno zadanie małe i jedno duże poparło tylko 45 procent osób.

Władze Kielc zastanawiały się w ubiegłym roku nad wprowadzeniem głosowania na zadania wyłącznie przez internet. Aż 77 procent osób nie chce takiego rozwiązania. Podobny procent biorących udział w ankiecie przyznało, że nie chce innego podziału puli pieniędzy na zadania duże i małe, czyli na pierwsze 1,5 miliona złotych a na drugie 3,5 miliona złotych.

Mieszkańcy, którzy wzięli udział w ankiecie poza odpowiedziami na pytania zgłaszali także konkretne propozycje zmian.
Kilka osób widziałoby podzielenie miasta na kilka obszarów, na przykład według okręgów wyborczych i realizowanie w każdym z nich po jednym mały i jednym dużym zadaniu. Dzięki temu inwestycje rozłożone byłyby równomiernie w mieście.

Internauci chcą wyłączenia szkół, przedszkoli i żłobków z Budżetu Obywatelskiego, ponieważ tym instytucjom łatwo jest zdobyć głosy, a powstała w nich infrastruktura nie służy wszystkim mieszkańcom. Inny wariant to wydzielenie dla nich specjalnego budżetu albo możliwości zgłaszania zadań oświatowych co 2 lata.
Nie zabrakło też uwag do prowadzonej promocji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy domagają się rozwieszenia tradycyjnych plakatów, rozdawania ulotek wśród mieszkańców czy wrzucania ich do skrzynek pocztowych oraz nagrania spotu prezentującego inwestycje, które już powstały w ramach Budżetu.
To dzięki uwagom mieszkańców wprowadzono do regulaminu Budżetu Obywatelskiego zapis, że inwestycje zgłoszone do niego muszą być ogólnodostępne.

- Wszystkie uwagi mieszkańców są cenne i będziemy je analizować podczas spotkania 12 osobowej komisji, która co roku zajmuje się opracowaniem regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Moim zdanie zmian powinno być jak najmniej, bo zasady mają być proste i jasne – dodał zastępca prezydenta, Tadeusz Sayor.- Nie jestem zwolennikiem wyłączenia placówek oświatowych, ponieważ ich infrastruktura służy wszystkim mieszkańcom.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto