Były wielkie plany, jest wielki... klops. W Kielcach rozpadła się Rada Kobiet

Iwona Rojek
Członkinie Kieleckiej Rady Kobiet w listopadzie 2019 roku
Członkinie Kieleckiej Rady Kobiet w listopadzie 2019 roku Dawid Łukasik
Były szumne zapowiedzi i wielkie plany. Rada Kobiet powołana przez prezydenta Kielc miała dokonać wielu ważnych rzeczy, tymczasem...po nieco ponad roku działalności niemal wszystkie panie zrezygnowały z działalności. Tłumaczą, że ich propozycje w ogólne nie były brane po uwagę.

W poniedziałek 25 listopada 2019 roku prezydent Bogdan Wenta swoim zarządzeniem powołał oczekiwaną Radę Kobiet. Liczyła 15 członkiń. Miała ambitne plany.

Przed ostatecznym powołaniem Rady Kobiet, odbyło się wiele spotkań z udziałem wiceprezydenta Marcina Różyckiego, czy ówczesnej wiceprezydent Danuty Papaj, było wiele burz mózgów, dyskutowano czym Rada powinna się zajmować, przedstawiano wstępne projekty, było wiele pomysłów.

W Radzie ostatecznie zasiadły Renata Irska, Joanna Laskowska, Krystyna Kuzincow, Barbara Biskup, Paulina Forma, Karolina Wieczorek-Poniewierska, Monika Zakrzewska, Agnieszka Biskupska, Kamila Kępczyńska-Kaleta, Iwona Wielgus, Marlena Zimnicka, Magdalena Szarc-Gajda, Anna Tłuszcz, Magdalena Węgrzyn oraz Aleksandra Klusek-Gębska, która została jej przewodniczącą.

Kilka dni temu okazało się, że Rada może przestać istnieć, prawie wszystkie panie wycofały się z niej, zostały dwie kobiety a w takiej grupie trudno pracować.

W listopadzie wycofała się Aleksandra Klusek-Gębska, przewodnicząca Rady. Dlaczego?

Mówi przewodnicząca Aleksandra Klusek-Gębska: - Przez okres naszej działalności kobiety były naprawdę bardzo zmotywowane do pracy i zrobiłyśmy mnóstwo rzeczy. Zgłosiłyśmy projekt do miasta, o to żeby darmowy przejazd autobusem mieli także opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, tak jak mają opiekunki osób dorosłych posiadających grupę o niepełnosprawności. Otrzymałyśmy odmowną odpowiedź. Wystąpiłyśmy o utworzenie oddzielnego oddziału odwykowego dedykowanemu kobietom, ponieważ istnieją tylko oddziały koedukacyjne. W otrzymanym piśmie przyznano, że inicjatywa Rady Kobiet jest cenna, jednak nic więcej za tym nie poszło. Starałyśmy się o wprowadzenie miejskiego programu profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi z innych grup wiekowych, niż uwzględnione w programach Narodowego Funduszu Zdrowia . I znów przyszła odmowa. Występowałyśmy o zorganizowanie szkoleń przez Miejski Urząd Pracy z marketingu internetowego, bo wiele kobiet mogłyby dzięki tym umiejętnościom zyskać pracę, również zdalną. Bez odpowiedzi. Oprócz zgłaszania wielu większych projektów, były też i mniejsze działania obejmujące opracowaniem Kieleckiej Mapy Barier – wózkiem Tu nie wjadę, stworzeniem kącików dla dzieci w placówkach użyteczności publicznej i inne. Bez reakcji.

Aleksandra Klusek- Gębska podkreśla, że brak rzeczywistego wsparcia utrudniały działalność Rady.

Co na to prezydent Kielc Bogdan Wenta?

Od rzecznika Tomasza Porębskiego otrzymaliśmy taką odpowiedź: "Rada Kobiet to ciało konsultacyjne, opiniodawcze oraz inicjatywne. W głównych założeniach, miała być głosem wyrażającym opinie w sprawach ważnych dla kobiet, monitorującą działania miasta między innymi pod kątem realizowania polityki rodzinnej i społecznej, ale także inicjującą możliwość organizacji czy wspierania akcji o charakterze społecznym, jak również współpracę z innymi stowarzyszeniami w zakresie dotyczącym spraw kobiet. Zgodnie z zarządzeniem, określającym tryb powoływania członkiń, w przypadku wyczerpania osób z listy rezerwowej, rada działa do końca kadencji w zmniejszonym składzie osobowym. Trudno jednak o sprawne funkcjonowanie rady dwuosobowej. Dlatego w najbliższych dniach rozważą ewentualność zmiany zarządzenia, między innymi pod kątem możliwości uruchomienia naboru uzupełniającego. Pod uwagę brane są także inne rozwiązania".

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Ja nie miałam nadziei na dłuższą i efektywną współpracę Kobiet.Od początku pisałam,że Kobiety się pokłócą.I tak długo przetrwały.A co zrobiły?Zorganizowaly w pandemii gimnastykę dla seniorów w mediach.Kiedy proponowałam zorganizowanie szycia maseczek zapanowała kompletna cisza.Po co komu taka Rada.??

G
Gość

TAK JEST!

Do łóżka , garów i dzieci!

I właśnie Panie potwierdziły tą ....ludową prawdę

G
Gość

Dobrze, że się rozpadła , bo kobiety są najbardziej potrzebne w domu

Dodaj ogłoszenie