Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Kielcach ma być czysty... ideologicznie, czyli bez kolorowych ławek. Tak zdecydowali radni

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Facebook Robert Biedroń
Projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego w Kielcach na 2021 rok będą oceniane pod względem ideologicznym, choć nie wiadomo przez kogo. Taki projekt został przyjęty na czwartkowej sesji Rady Miasta głosami radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy przyznali, że chcą w ten sposób uniknąć promowa ideologii LGBT, aborcji czy edukacji seksualnej dzieci. Teraz projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego będą przechodził przez pewnego rodzaju...cenzurę. Jeszcze nie wiadomo kto wystąpi w roli arbitrów moralności.

Poprawkę do regulaminu Budżetu Obywatelskiego dotyczącą czystości ideologicznej zgłaszanych pomysłów zaproponował radny Jarosław Karyś, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Inspiracja do takiego wniosku był ubiegłoroczne zadnie zgłoszone przez mieszkańców i wybrane do realizacji w głosowaniu -ustawienie kolorowych ławeczek w Kielcach, które radnym z Prawa i Sprawiedliwości kojarzą się z ideologią LGBT.

Wniosek spowodował ostrą, długą dyskusję między radnymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Radna Katarzyna Czech -Kruczek z Koalicji zarzuciła radnemu Prawa i Sprawiedliwości, że taki wniosek jest niezgodny z prawem i radny specjalne go zgłosił na sesji a nie wcześniej na etapie tworzenia i opiniowania regulaminu w komisjach , aby uniknąć oceny przez prawników.

Padły nawet słowa, że taki zapis w regulaminie Budżetu Obywatelskiego byłby niezgodny z konstytucją, na co radny Marian Kubik z Prawa i Sprawiedliwości stwierdził: „Dajmy sobie spokój z konstytucją”.

- Podświetlenie krzyża na Bruszni, kolorowe ławeczki, czy impreza dla muzułmańskich kobiet? Które zadanie tak wam przeszkadza, że chcecie je oceniać ideologiczne -pytał radny Michał Braun z Koalicji Obywatelskiej.

Radny Piotr Kisiel z Prawa i Sprawiedliwości tłumaczył, że taki zapis w regulaminie ma chronić na przykład przez projektami propagującymi komunizm czy faszyzm.

- Takie inwestycje nigdy nie byłyby zrealizowanie, bo ich zgłaszanie już jest złamaniem prawa, są przepisy, które to regulują- wyjaśnia radna Katarzyna Czech - Kruczek, która jest prawnikiem.

-Neutralność ideologiczną naszym zdaniem weryfikują mieszkańcy zgłaszając projekty, które muszą być zgodne z prawem i zasadami współżycia społecznego- dodała radna Agata Wojda (KO).

– Jestem w stanie zrezygnować z projektu podświetlenia krzyża czy każdego innego związanego z religijnością, a nie chciałbym dopuścić do zawłaszczenia budżetu przez wasze środowisko - mówił radny Marcin Stępniewski z Prawa i Sprawiedliwości. -Jak to potraficie zrobić pokazaliście to w zeszłym roku kolorowymi ławeczkami. My inaczej widzimy świat – aborcję, edukacje seksualną czy ideologię LGBT. Większość mieszkańców takie rzeczy oburzają. Ideą budżetu obywatelskiego było to, żeby mieszkańcy mogli zrealizować kawałek chodnika czy plac zabaw a teraz chcecie wprowadzić szkodliwe ideologie.

Radni Koalicji apelowali do radnych z klubu Bezpartyjni i Niezależni” aby nie dali się przeciągnąć na stronie Prawa i Sprawiedliwości i nie głosowali za poprawką. Nic to nie dało. Poprawka została przyjęta 11 głosami Prawa i Sprawiedliwości, 10 radnych było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Cały regulamin Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok też został przyjęty.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto