Europejski Tydzień Autyzmu w Kielcach
Celem tego wydarzenia, które z pewnością jest najważniejsze dla rodzin autystyków i osób z Aspergerem jest podnoszenie społecznej świadomości i rozpowszechnianie wiedzy na temat tego typu zaburzeń.
- Wczesne objawy autyzmu występują zazwyczaj przed 3 rokiem życia – mówi Paulina Papka, prezes kieleckiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.
- Oznaki choroby widoczne są w rozwoju społecznym i w rozwoju komunikacji. Takie dziecko wykazuje małe zainteresowanie ludźmi, unika kontaktu wzrokowego, nie reaguje na swoje imię, nie gaworzy do 12 miesiąca życia, nie wskazuje palcem na przedmioty, nie odwzajemnia słów pa pa. W życiu dorosłym ma problemy z komunikowaniem się i wyrażaniem swoich emocji, choć może wykazywać wybitne zdolności w wielu dziedzinach - mówi pani Paulina.
W tym roku, aby poszerzyć wiedzę uczniów na temat tego schorzenia Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział Kielce przygotowało między innymi konkursy dla uczniów szkół podstawowych pod tytułem „Alicja w krainie Spektrum", Podcasty z udziałem rodziców podopiecznych poradni dla autystyków oraz sprzedaż kartek świątecznych.
Anna Żmudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej informuje, że po raz pierwszy Kielce będą też liderem w Polsce, jeśli chodzi o stworzenie tak zwanej niebieskiej strefy, przestrzeni przyjaznej dla osób z autyzmem.
- Pierwszą w regionie placówką bliską osobom w spektrum autyzmu będzie Poczytalnia Na Dvorcu, filia numer 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - informuje dyrektor. - W placówce, która mieści się na Dworcu Autobusowym zostaną umieszczone specjalne tabliczki z napisami, gdzie co się znajduje, gdzie jest wypożyczalnia, czytelnia, przeprowadzone zostanie również szkolenie pracowników po to, żeby osoby z autyzmem mogły poczuć się bezpiecznie i korzystać z dóbr kultury. Takie osoby bywają nieśmiałe, mogą wstydzić się podejść do bibliotekarza, swoim zachowaniem sprawi, że będzie z tym problemu. Do tej pory zajmowaliśmy się głównie ludźmi niepełnosprawnymi ruchowo, teraz nadszedł czas, żeby wspomóc funkcjonowanie osób z innymi chorobami.
Prezes Paulina Papka dodaje, że kolejnymi takimi przyjaznymi miejscami będą Kieleckie Centrum Kultury, Teatr imienia Stefana Żeromskiego, Muzeum w Wiślicy, kino w Ostrowcu Świętokrzyskim i kilka innych. - To pierwszy w Polsce, innowacyjny projekt wdrożenia systemów wsparcia, które mają pomóc osobom autystycznym w korzystaniu z bibliotek, wyjściu do kina lub restauracji podkreśla prezes.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?