Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego idzie zgodnie z planem. Trzy obiekty w stanie surowym. Trwa rekrutacja kadry metrologicznej

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach idzie zgodnie z planem. Trzy obiekty są już w stanie surowym, a pięć kolejnych wyszło z ziemi. Równolegle trwa rekrutacja kadry metrologicznej. Zatrudniono pierwszych czterech specjalistów. - Kampus wraz z GUM będzie stanowił żywo bijące serce polskiej metrologii, która inspiruje i ułatwia rozwój gospodarczy kraju - podkreślił prezes instytucji profesor Jacek Semaniak.

W poniedziałek na placu budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar przy ulicy Wrzosowej w Kielcach odbyła się konferencja prasowa. W spotkaniu z mediami wzięli udział wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, prezes GUM profesor Jacek Semaniak, wiceprezes instytucji Andrzej Kurkiewicz oraz dyrektor generalny Urzędu Piotr Ziółkowski.

Jak poinformował Piotr Ziółkowski, realizacja inwestycji postępuje zgodnie z planem. - Trzy budynki są w stanie surowym, a przy pozostałych pięciu zakończono prace ziemne. Jesteśmy zadowoleni z postępów. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na styczeń 2023 roku. Potem odbiory i wprowadzenie aparatury badawczej. Uruchomienie pełnej działalności Kampusu nastąpi w styczniu 2024 roku - powiedział Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM.

Zobacz także: GOŚĆ DNIA. Piotr Ziółkowski o rekrutacji do Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego

Wicemarszałek Renata Janik podkreśliła, że Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny to najważniejsza inwestycja ostatnich lat w województwie. Jak przypomniała, projekt zyskał dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej w wysokości przeszło 165 milionów złotych. Wartość pierwszego etapu inwestycji wynosi 188,8 milionów złotych.

- To ogromne pieniądze i nadzieja, by Kampus był magnesem przyciągającym mieszkańców kraju i nie tylko, by młodzi ludzie wiązali życie zawodowe z Kampusem. Chcemy, żeby do Kielc wracali studenci, którzy wyjechali na renomowane uczelnie, by wracali i pracowali. Kampus to także nadzieja na rozwój karier naukowych i zawodowych. Liczymy, że to miejsce będzie impulsem rozwoju gospodarki, że coraz więcej instytucji i firm będzie widziało szansę rozwoju przy Kampusie. To ogromne korzyści dla mieszkańców, dla regionu, dla biznesu, ponieważ biznes bez nauki nie może się rozwijać - mówiła Renata Janik.

Profesor Jacek Semaniak poinformował, iż GUM czyni starania, by przy realizacji drugiego etapu inwestycji pojawił się element wsparcia finansowego ze strony budżetu centralnego. - Kampus wraz z GUM będzie stanowił żywo bijące serce polskiej metrologii, która inspiruje i ułatwia rozwój gospodarczy kraju - podkreślił Jacek Semaniak.

Jak dodał Andrzej Kurkiewicz, tam, gdzie pojawia się Narodowa Instytucja Metrologiczna, tam pojawiają się inwestorzy, którzy poszukują nowoczesnych rozwiązań w zakresie technik pomiarowych, wzorcowania i certyfikacji swoich wyrobów. - W GUM rozbudowujemy kadrowo dział badawczo-rozwojowy, rozmawiamy z dużymi polskimi przedsiębiorstwami w celu skonstruowania odpowiedniej agendy badawczej dla Kampusu. Kampus stanie się magnesem do przyciągania inwestorów zagranicznych, dla których Narodowa Instytucja Metrologiczna to gwarancja wysokiej jakości badawczej oraz współpracy - powiedział Andrzej Kurkiewicz.

Piotr Ziółkowski poinformował, że w ostatnich tygodniach podpisał umowy o pracę z pierwszymi czterema osobami, które zasilą kadrę metrologiczną GUM. - To doktorant z Politechniki Poznańskiej, mieszkaniec Krakowa oraz dwie osoby z regionu, które ukończyły studia w Krakowie i tu wrócą, żeby związać swoje życie zawodowe z Kielcami. To jest właściwie rozumiana misja, którą ma realizować GUM. Będziemy wkrótce komunikować kolejne nabory związane z kadrą metrologiczną - powiedział Piotr Ziółkowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto