Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohaterowie Sienkiewicza staną przy ulicy Siekniewicza?

red
Czy przy głównej ulicy Kielc powinny stanąć rzeźby przedstawiające bohaterów powieści Henryk Sienkiewicza? Taki pomysł już raz był zgłaszany.

Nestor kieleckich fotografików Janusz Buczkowski w związku z obchodzonym Rokiem Sienkiewicza proponuje by wrócić do pomysłu, który zgłaszał 5 lat temu: ustawienia wzdłuż ulicy Sienkiewicza rzeźb przedstawiających bohaterów powieści Sienkiewicza.

- Pomysł utknął u dyrektora Biura Planowania Przestrzennego Artura Hajdorowicza. Jestem przekonany, że taka realizacja przyniosłaby miastu sławę. Wierzę, że odpowiednie organa i lokalni patrioci przemyślą tę moją propozycję i z czasem ją zrealizują – mówi Janusz Buczkowski. A pierwsza rzeźba, Latarnik wzniesiona prywatnym sumptem przez Arkadiusza Latosa już stoi przy galerii Wieża Sztuki.

Zawinił kryzys
Artur Hajdorowicz jest wielkim zwolennikiem umieszczania sztuki w przestrzeni miejskiej czego dowodem są chociażby zaprojektowane na ulicy Warszawskiej podesty pod plenerową galerię rzeźby.

- Na podestach się skończyło, bo nadszedł kryzys i zabrakło pieniędzy na organizowanie konkursów – wyjaśnia Hajdorowicz.
Rzeczywiście był zwolennikiem pomysłu upamiętnienia Sienkiewicza ustawieniem rzeźb, ale kryzys sprawił, że pomysł został odłożony na lepsze czasy.

Dzisiaj dyrektor Hajdorowicz uważa, że najpierw trzeba zapytać mieszkańców miasta, co o nim sądzą. – Jeśli będzie społeczne przyzwolenie służę pomocą – wyjaśnia. – Pan Buczkowski wymienia kilka zainteresowanych inicjatywą osób. To od nich powinna wyjść inicjatywa, dobrze by zorganizowały się one w komitet budowy. Podejmuję się rozmów z tymi osobami w celu stworzenia grupy inicjatywnej i planu dalszych działań; w pierwszej fazie muszą to być działania społeczne.

Kolejnym krokiem jest stworzenie koncepcji i wizualizacji rzeźb. – Miejsc, w których mogą stanąć jest przy ulicy Sienkiewicza wiele, ale to nie ja tylko rzeźbiarze mogą zaproponować jakieś rozwiązania – dodaje dyrektor.

Skąd pieniądze?

Istotne są też pieniądze, koszt jednej rzeźby to 60 – 100 tysięcy złotych. Wątpliwe by potrzebne sumy znalazło miasto, o to trzeba by zapytać radnych. Oczywiście komitet budowy, podobnie jak w przypadku wznoszenia pomnika marszałka Piłsudskiego mógłby prowadzić zbiórkę publiczną.

Jednowymiarowe postaci zamiast rzeźb

Zwolennikiem ustawienia rzeźb nie jest natomiast dyrektor Wzgórza Zamkowego Janusz Knap. Uważa on, że byłaby to za duża ingerencja w miejską zabudowę. Z okazji Roku Sienkiewicza chce upamiętnić go wykonaniem figur na których zostaną przedstawieni jego bohaterowie. Za wzór mają posłużyć wizeunki wykorzystane w filmowych adaptacjach powieści Sienkiewicza.

- Z okazji 170 urodzin, w maju chcemy zaprosić do Kielc odtwórców ról w tych filmach a duże figury rozmieszczone w centrum Kielc mają o Roku Sienkiewicza przypominać - zapowiada Knap. Nie będą to jednak obiekty trwałe.

A co państwo sądzicie o ustawieniu rzeźb sienkiewiczowskich bohaterów przy ul. Sienkiewicza? Na wasze głosy czekamy pod numerem telefonu 801 164 279.

Rok Sienkiewicza

Parlament ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Obchodzimy w nim bowiem 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci pisarza, mija też 120 lat od chwili wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę. W tekście uchwały, przyjętej przez Sejm RP zwrócono uwagę na zasługi Sienkiewicza dla odzyskania niepodległości, podtrzymywanie ducha narodowego i działalność społeczną. Zaakcentowano fakt, iż Sienkiewicz był pierwszym Polakiem uhonorowanym Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto