Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne studia w Danii nie tylko dla najlepszych

Redakcja
www.sxc.hu
To najszczęśliwsze i jedno z najbogatszych państw zaprasza do siebie cudzoziemców. Coraz liczniejszą grupę stanowią studenci m.in. z Polski. Do studiowania w Danii zachęca także jeden z najlepiej ocenianych programów nauczania w Europie.

Słów kilka o nauce na duńskiej uczelni

System edukacyjny w Danii kładzie duży nacisk przede wszystkim na wiedzę praktyczną. Studenci
nie stosują zasady: „Zakuj. Zdaj. Zapomnij”. Wiedza, którą zdobywają ma być użyteczna. W trakcie studiów odbywają praktyki w firmach w kraju i poza granicami Danii. Na zlecenia firm opracowują projekty, które odpowiadają potrzebom danej instytucji. Pomysły studentów często zostają wprowadzane w życie. Dzięki temu studenci nawiązują kontakt z pracodawcami i widzą jak w rzeczywistości wygląda praca w danej firmie.
W czasie zajęć wykładowcy zwracają uwagę na tzw. „umiejętności miękkie” takie jak: umiejętność autoprezentacji, obrona własnych opinii, czy umiejętność pracy w grupie, które są cenione na dzisiejszym rynku pracy.
Relacje z wykładowcami nie przypominają relacji, jakie znamy ze szkoły: „nauczyciel - uczeń”, lecz partner - partner. Również egzaminy przebiegają w mniej formalnej atmosferze. To zaprezentowana wiedza praktyczna, a nie teoretyczna wpływa na końcową ocenę.
Rok akademicki w Danii rozpoczyna się w dwóch terminach: na przełomie sierpnia i września oraz
w lutym.

Studia za granicą nie tylko dla prymusów
Spora grupa maturzystów, którzy wybierają się na studia wyższe, nie bierze pod uwagę studiowania poza naszym krajem. Dzieje się tak z kilku powodów.

Powód pierwszy: Nie jestem szóstkowym uczniem.
Młodzi ludzie żyją w błędnym przekonaniu, że studia za granicą są tylko dla najlepszych. Tak naprawdę studentem duńskiej uczelni może zostać każdy, kto zda maturę, bądź posiada dyplom szkoły wyższej. Uczelnie w Danii uznają naszą wcześniejszą edukację. Nic nie stoi, więc na przeszkodzie, by przyjechać do kraju klocków Lego nawet po ukończonych studiach w Polsce.

Problem drugi: Język duński.
Nieznajomość języka duńskiego nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ zajęcia prowadzone są
w języku angielskim. Dodatkowo większość uczelni w Danii nie wymaga certyfikatów. Kandydat na studia sprawdzany jest podczas rozmowy kwalifikacyjnej i testu.

Problem trzeci: Pieniądze.
Nauka w Danii jest bezpłatna. Studenci nie ponoszą wydatku, jakim jest czesne, jednak we własnym zakresie muszą pokryć koszty książek, innych materiałów edukacyjnych, zakwaterowania, wyżywienia
i dojazdów. Miesięczny koszt utrzymania się w Danii to 3000-4000 DKK (ok. 1500-2000 złotych).
Dodatkowo, student z Polski może uzyskać stypendium od rządu po spełnieniu kryterium zgodności z prawem Unii Europejskiej. Jednym z warunków otrzymania go, jest m.in. mieszkanie z rodzicem, który legalnie pracuje w Danii, zawarcie związku małżeńskiego lub bycie w związku zrejestrowanym z osobą tam legalnie pracującą i mieszkającą, bądź legalna praca w wymiarze 10-12 godzin tygodniowo. Jest to najlepsze wyjście dla osób, które przyjeżdżają na studia do Danii. Pracując, dodatkowo mogą otrzymywać pomoc od rządu. Stypendium dla studentów mieszkających bez opieki rodziców wynosi około 2500 złotych miesięcznie.

„Stypendium pozwalające się utrzymać, możliwość legalnej pracy, nauka w komfortowych warunkach, prestiżowe uczelnie i wiedza poparta praktyką, to tylko niewielka część tego, co może zaproponować nam Dania, a co na pewno zaprocentuje przy pierwszej rozmowie kwalifikacyjnej” - przekonuje Tomek z serwisu www.studiazagranica.pl

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto