Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ambitne plany Muzeum Historii Kielc. W 2021 roku będzie pięć dużych wystaw. Zobacz film i zdjęcia

Lidia Cichocka
Aleksander Piekarski
Wystawy meteorytów, podarunków dla muzeum, skarbów bazyliki oraz obrazów Jadwigi Trzcińskiej, to tylko niektóre z propozycji Muzeum Historii Kielc na najbliższy rok.

- Plany mamy ambitne, ale ich realizacja zależy od sytuacji pandemicznej – mówi dyrektor Grzegorz Maciągowski. - Tak czy inaczej nie zrezygnujemy z działalności w internecie ponieważ nasze propozycje cieszą się duża popularnością, każdą ogląda od kilkuset do kilku tysięcy osób.

W tym roku muzeum proponuje 5 dużych wstaw.

12 marca otworzy dwie z nich. - „Podarunki. Depozyty. Odkrycia.” to forma podziękowania tym wszystkim, którzy wspierają muzeum, pomagają mu się rozwijać – mówi Marcin Kolasa odpowiadający za gromadzenie zbiorów i ich opracowanie. - Pokażemy najciekawsze z 400 przedmiotów, które trafiły do muzeum w latach 2018- 20. Będą to na przykład bardzo ciekawe, reportażowe pocztówki z czasów I wojny światowej Jana Ziembińskiego, dokumentacja fotograficzna z lat 30. Funduszu Pracy z terenu całego województwa. W Kielcach fundusz pomagał budować gmach dzisiejszego Wojewódzkiego Domu Kultury, rozbierać cerkiew. Pokażemy szaty liturgiczne ofiarowane przez księdza Jana Oleszkę. Pochwalimy się swoimi odkryciami, bo udało się nam ustalić, że autorem prac, które nabyliśmy jako anonimowe jest Józef Mehoffer, rozpoznaliśmy też na zdjęciu legionistów prezydenta Warszawy Starzyńskiego.

Kolejne wystawy poświęcone będą ludziom i miejscom. Jadwiga Trzcińska doczeka się monograficznej wystawy poświęconej twórczości tej malarskiej, ale także poetyckiej.

Muzeum chce pokazać problemy z ochroną najcenniejszych zabytków techniki, ich aktualny zły stan uwiecznił na zdjęciach Michał Sieradzan.

Krzysztof Myśliński wspólnie z parafią katedralną i Muzeum Diecezjalnym przygotowują wystawy poświęcone 850-leci kieleckiej bazyliki. Będzie to okazja do pokazania unikalnych skarbów, ale także ludzi. - Chcemy uzmysłowić jak wielkie były związki wzgórza kościelnego z miastem i odwrotnie – mówi Krzysztof Myśliński.

Muzeum kontynuować będzie także spotkania, kuratorskie oprowadzania, zajęcia edukacyjne. Już wkrótce wracają spacery historyczne i rodzinne po mieście. - Już w najbliższą niedzielę zapraszamy do parku miejskiego. Warto zobaczyć co się tam dzieje, warto poznać naprawdę ciekawą historię tego miejsca – mówi Krzysztof Myśliński, który będzie po parku oprowadzał.

Latem w parkowej muszli odbywać się otwarte spotkania muzealne. Placówka zaprosi też na miesiąc kultury rosyjskiej – w listopadzie a w sierpniu przybliży kulturę łemkowską. Wśród kilku planowanych konferencji, jedna poświęcona będzie wybitnemu kielczaninowi Władysławowi Kosterskiemu-Spalskiemu. To żołnierz, samorządowiec, krajoznawca a także pionier kieleckiego boksu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto