Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Afera z Budżetem Obywatelskim w Kielcach. Część głosów sfałszowana [ZDJĘCIA]

Redakcja
Aleksander Piekarski
W środę zakończyło się internetowe głosowanie nad projektami zgłoszonymi do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok i wszyscy się spodziewali, że w czwartek zostaną podane wstępne wyniki. Tak się nie stało, ponieważ są podejrzenia, że część głosów została sfałszowana.

- Mieszkańcy dzwonili do nas ze skargami, że chcą oddać głos, a nie mogą, bo ich pesel został już wykorzystany. To tylko jeden z przykładów nieprawidłowości – poinformowała wiceprezydent Kielc, Danuta Papaj. - Wszystkie głosy, na których pesel nie zgadzał się z imieniem i nazwiskiem bądź adresem, na przykład był spoza Kielc albo szkoły, na której oddano głos, przekazaliśmy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W takiej sytuacji nie możemy dzisiaj podać nawet wstępnych danych, które zadania uzyskały najwięcej głosów w głosowaniu internetowym.

Przez internet zagłosowało 27 tysięcy kielczan, ale ważnych głosów może być dużo mniej.

W czwartek, o godzinie 10 otworzono urny z głosami papierowymi, i co roku przy tej okazji podawano już zadania, które wgrywały w głosowaniu internetowym. Zwykle po dodaniu głosów papierowych zwycięzcy się nie zmieniali, ponieważ tradycyjną formę głosowania wybierało coraz mniej osób. W tym roku niewielka grupa kielczan oddała papierowy głos. W trzech urnach ledwie dno było przykryte kartkami, a w czwartej wypełniona była nimi jedna czwarta pojemnika.

Od przyszłego roku nie będzie można już głosować w formie papierowej, a jedynie przez internet. - Wprowadzimy dodatkowe zabezpieczenia i głos, trzeba będzie potwierdzić sms – dodała wiceprezydent.

Wyniki głosowania miały być podane w poniedziałek, 28 października. - Pracownicy będą liczyć głosy także w weekend i popołudniami, aby dotrzymać ten termin, ale z racji fałszerstw może okazać się to niemożliwe. Regulamin pozwala nam na opublikowanie wyników wciągu siedmiu dni od daty otwarcia urn i w tym czasie na pewno się zmieścimy – zapewniła Danuta Papaj.

Kielczanie mieli do wyboru 86 projektów, w tym 19 dużych, 35 małych i 32 nieinwestycyjne. Głosować można maksymalnie na 9 projektów, w tym na 5 nieinwestycyjnych, 3 inwestycyjne małe oraz 1 projekt inwestycyjny duży.

Do wydania jest 7 milionów złotych, w tym 4 miliony na duże zadania, 2 miliony na małe i milion na nieinwestycyjne. Nieoficjalnie wiadomo, że zostaną zrealizowane dwie duże inwestycje, kilkanaście małych i wszystkie zadania nieinwestycyjne.

Radna Agata Wojda, członkini komisji do spraw Budżetu Obywatelskiego dodaje, że konieczne są dalsze zmiany w regulaminie. - Z uwag, które wpłynęły w tym roku wynika, że musimy doprecyzować proces odwoławczy - dodała. - Musimy bardzo precyzyjnie wskazać, jakie błędy zostały popełnione, aby wnioskodawca w przyszłym roku złożył wniosek z sukcesem. Wyzwaniem jest też znalezienie złotego środka dla zadań nieinwestycyjnych, zapewnienie właściwego finansowania i nadzoru, ale tak aby nie zgasić inicjatywy kielczan.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu

Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test


Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto