Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adam Sobol, zasłużony dla produkcji kultowych - pralki "frania" i motocykla SHL ma swoją ulicę w Kielcach

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Ulica Adama Sobali znajduje się w pobliżu fabryki,  w rejonie skrzyżowania ulicy Zagnańskiej i Okrzei, po stronie wschodniej, tuż przed wjazdem do osiedla Plaza. Prowadzi w kierunku Silnicy, do nowych bloków mieszkaniowych.
Ulica Adama Sobali znajduje się w pobliżu fabryki, w rejonie skrzyżowania ulicy Zagnańskiej i Okrzei, po stronie wschodniej, tuż przed wjazdem do osiedla Plaza. Prowadzi w kierunku Silnicy, do nowych bloków mieszkaniowych. Aleksander Piekarski
W Kielcach uhonorowano Adama Sobola. To dzięki niemu w fabryce POLMO SHL rozpoczęto produkcję kultowej pralki „frania” i motocykla, popularnego SHL.

Ulica Adama Sobola znajduje się w pobliżu fabryki, w rejonie skrzyżowania ulicy Zagnańskiej i Okrzei, po stronie wschodniej, tuż przed wjazdem do osiedla Plaza. Prowadzi w kierunku Silnicy, do nowych bloków mieszkaniowych.

Adam Sobol to wieloletni dyrektor POLMO SHL, jest uznawany jest za wybitnego fachowca przez inżynierów i techników. Urodził się w Radomsku w 1898 roku, gdzie chodził do szkoły podstawowej i średniej. Studiował na Politechnice Warszawskiej. W 1926 roku rozpoczął pracę w Hucie „Ludwików” w Kielcach w biurze konstrukcyjnym, a rok później został kierownikiem tłoczni.

W 1930 roku objął stanowisko dyrektora technicznego, którym był do wybuchu II wojny światowej, 1 września 1939 roku. Od początku zwracał uwagę na potrzebę unowocześnienia produkcji, powiększenia parku maszyn i zwiększenia produkcji. To dzięki jego działaniom fabryka stała się największym producentem wyrobów blaszanych w Polsce.

W 1946 roku ponownie został dyrektorem technicznym a od 1949 dyrektorem naczelnym fabryki. Wówczas jedną z pierwszych jego decyzji było uruchomienie w 1947 produkcji motocykli „SHL” o pojemności silnika 125 cm. Jedną z ważniejszych decyzji Adam Sobol było rozpoczęcie pralki wirnikowej „frania”.

Jego marzeniem było wybudowanie fabryki samochodów w Kielcach.

Niestety nie doczekał przekazania do użytkowania Centralnej Tłoczni i Maszynowni w 1966 roku, stało się rok po jego śmierci.
Adam Sobol uchodził za niezwykle pracowitego i oddanego fabryce. Połączył swoja działalnością przedwojenną historię Huty „Ludwików” ze współczesną fabryką POLMO SHL. Nazwa została zmieniona w 1948 roku.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto