Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

592. lata temu lokowano Pińczów. Będą dwudniowe uroczystości i przekazanie zabytkowej pieczęci [PROGRAM]

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Dwa lata temu, podczas 590. rocznicy lokacji Pińczowa w muzeum odsłonięto kopię aktu lokacyjnego, przetłumaczonego na język polski. W tym roku do zbiorów muzeum zostanie przekazana zabytkowa pieczęć.
Dwa lata temu, podczas 590. rocznicy lokacji Pińczowa w muzeum odsłonięto kopię aktu lokacyjnego, przetłumaczonego na język polski. W tym roku do zbiorów muzeum zostanie przekazana zabytkowa pieczęć. archiwum, UMiG Pińczów
W Pińczowie szykowane są dwudniowe uroczystości upamiętniające 592. rocznicę lokacji miasta. Będzie uroczysta msza święta i przekazanie zabytkowej pieczęci do Muzeum Regionalnego. Szczegółowy program poniżej.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Pińczowie Zdzisław Woźniak, burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz Muzeum Regionalne w Pińczowie zapraszają na obchody 592. rocznicy lokacji miasta Pińczowa.

W tym roku będą trwały dwa dni.

W niedzielę, 20 września o godzinie 11.30 w kościele pod wezwaniem Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty odbędzie się msza święta w intencji mieszkańców Pińczowa.

Natomiast 21 września o godzinie 11 na wirydarzu pińczowskiego muzeum nastąpi uroczyste przekazanie do zbiorów zabytkowego tłoku pieczętnego Magistratu Miasta Pińczowa z 1707 roku. - Darczyńcą tego cennego eksponatu jest Krzysztof Polański z Kielc. Pieczęć po uroczystym przekazaniu będzie można podziwiać w naszym muzeum na sali historii miasta Pińczowa - informuje Justyna Dziadek, dyrektor pińczowskiego muzeum.

Ponadto Justyna Dziadek- dyrektor muzeum wygłosi prelekcję na temat pieczęci i tłoków pieczętnych. Każdy z uczestników otrzyma pamiątkowy odcisk pieczęci w laku.

W wydarzeniu mogą brać udział mieszkańcy. Wstęp jest oczywiście bezpłatny. Organizatorzy apelują do uczestników wydarzenia o przestrzeganie reżimy sanitarnego i zasad bezpieczeństwa.

Pińczów lokowano 592. lata temu

21 września 1428 król Władysław Jagiełło na zamku w Lublinie nadał Pińczowowi prawa miejskie. Tę wyjątkową rocznicę uczczą mieszkańcy, historycy i przedstawiciele władzy Pińczowa w tym roku 20 i 21 września.

- Pińczów otrzymał prawa miejskie 592. lata temu i od początku jego historia robi wrażenie. Pisał o nim Jan Długosz w swoich kronikach, a sławne stało się dzięki Zbigniewowi Oleśnickiemu. Był nie tylko sekretarzem króla Władysława Jagiełły, ale również pierwszym w Polsce kardynałem, który założył w Pińczowie opactwo ojców Paulinów. Warto o tym pamiętać i odpowiednio to uczcić - podkreśla Włodzimierz Badurak i jak co roku zaprasza na uroczystości upamiętniające tę ważną rocznicę.

Kopia aktu lokacyjnego w muzeum

W tym roku podczas uroczystości rocznicowych do muzeum pińczowskiego trafi niesamowity zabytek. Pieczęć urzędu miasta Pińczowa z XVIII wieku. Przypomnijmy, że dwa lata temu w muzeum podczas uroczystości z okazji 590. rocznicy lokacji Pińczowa odsłonięto kopię aktu lokacyjnego Pińczowa. Dokument przetłumaczony jest na język polski. Natomiast oryginał znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pinczow.naszemiasto.pl Nasze Miasto