Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

40 obrazów na 400-lecie Karczówki. Ciekawa wystawa w Kielcach. Zobacz zdjęcia z wernisażu

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wystawa "40 obrazów na 400-lecie Karczówki" w Kielcach
Wystawa "40 obrazów na 400-lecie Karczówki" w Kielcach Bruno Marek Wojtasik
Wystawę o taki m tytule, w przeddzień jubileuszu Karczówki, otwarto we wtorkowy wieczór w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Obrazy pochodzą ze zbiorów Stanisława i Grażyny Szreków i są pokłosiem plenerów malarskich.

Wystawa o Karczówce w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach

- Z pomysłem zorganizowania pleneru malarskiego na Karczówce zgłosił się Edmund Muczko ze Związku Polskich Artystów Plastyków – wspominał Stanisław Szrek, który wtedy i obecnie szefuje Stowarzyszeniu Genius Loci Karczówka. - Pomysł był świetny i zyskał sojuszników chociażby u ojców pallotynów. Stojący na czele klasztoru Aleksander Rożek zgodził się by artyści korzystali z gościny zakonników.

Pierwszy plener odbył się w 1996 roku i wzięło w nim udział 25 uznanych malarzy. - Na kolejne, w sumie do 2000 roku było ich 5, przyjeżdżało po 50 twórców – mówi Stanisław Szrek. - Łatwo policzyć, że obrazów Karczówki powstało co najmniej 300, bo niektórzy nie poprzestawali na jednym płótnie czy akwareli. Zachwycające jest to tak różne spojrzenie na to samo miejsce.

Po każdym plenerze odbywała się wystawa i aukcja prac, z której dochód przeznaczano na cele społeczne.

Prace powstałe w latach 1996 – 2000 mają też wymiar dokumentalny, ojcowie pallotyni w ostatnich latach odmienili Karczówkę, przywrócili jej dawne piękno, ale i unowocześnili ją. Z pewnością jest to miejsce zasługujące na wielokrotne odwiedziny.

Obrazy pokazane na wystawie to część zbiorów Grażyny i Stanisława Szreków, którzy plenery organizowali. - Te wszystkie obrazy, które pojechały w Polskę są wspaniałą reklamą tego miejsca – dodaje Stanisław Szrek. - Może teraz przed obchodami 400-lecia kalsztoru i kościoła na Karczówce warto wrócić do tej naszej idei?

Na otwarciu wystawy byli artyści, których prace przedstawiające Karczówkę wiszą na ścianach m.in. Edmund Muczko i Kazimierz Kołomyja, który wernisaż uświetnił grając na ośmiostrunowej gitarze.

Autorami praz są: Sławomir Antoszewski, Antoni Bielecki, Leszek Bondarowicz, Bolesław Cetner, Marek Czarnołęski, Barbara Dzikiewicz-Obrąpalska, Janusz Dziurawiec, Andrzej Grabiwoda, Kazimierz Grodziski, Aleksandra Ibek, Krzysztof Jackowski, Jadwiga Karkoszka, Kazimierz Witold Kielian, Kazimierz Kołomyja, Danuta Kowalska, Benedykt Kroplewski, Zbigniew Kurkowski, Leszek Kurzeja, Czesław Łagowski, Stanisław Łazorek, Tadeusz Maj, Krzysztof Mańczyński, Urszula Mosur-Nowak, Edmund Muczko, Leszek Niciński, Halina Rutkowska-Żurawska, Jadwiga Szmidt, Jan Szoła, Barbara Szozda, Renata Szpunar-Kupczyk, Franciszka Strzałka, Wojciech Strzelecki, Maria Szubert –Radnicka, Tadeusz Szypowski, Teresa Ślusarek, Tadeusz Tchórz, Kazimierz Twardowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto