Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce. Poznaj niezwykłą historię (WIDEO, ZDJĘCIA)

iwo
Ceremonia wojskowa w kieleckiej jednostce.
Ceremonia wojskowa w kieleckiej jednostce. Aleksander Piekarski
Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na kieleckiej Bukówce uroczyście obchodzi 30 lecie istnienia. Wyjątkowe uroczystości odbyły się w czwartek.

Po środowej mszy w Bazylice Katedralnej w Kielcach i apelu poległych, w czwartek odbyła się dalsza część obchodów. O godzinie 11 rozpoczęła się defilada pododdziałów, poczet podniósł flagę, odśpiewano polski hymn oraz zaprezentowano przybyłych z kraju i zagranicy gości. Potem statuetkami, medalami resortowymi i odznaczeniami za zasługi dla Centrum uhonorowano ponad 70 osób.

CZYTAJ TEŻ: Prestiżowy certyfikat dla centrum na Bukówce?

Pułkownik Paweł Chabielski, komendant jednostki najpierw przedstawił krótką historię powstania Centrum, a potem bardzo ciepło wyrażał się o stacjonujących tu żołnierzach, profesjonalnych szkoleniowcach i ogromnym, zaangażowaniu wszystkich pracowników w to, żeby żołnierze byli jak najlepiej przygotowani do działania w różnych krajach i kulturach.

– Przez te lata nasi podopieczni odwiedzili ponad 16 krajów i zrobili naprawdę dużo na rzecz utrzymania pokoju na świecie, zachowania globalnego bezpieczeństwa – podkreślił.

- Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, współpracujemy z innymi centrami szkoleniowymi w Europie - między innymi Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Finlandii, czy Armenii. Mamy znakomity sprzęt, świetnych wykładowców, ale naszym najcenniejszym ogniwem są ludzie. Wyszkoleni tu żołnierze służyli w Afganistanie, Kambodży, Iraku, Czadzie, Libanie, Kosowie, Bośni, Hercegowinie i wielu innych krajach. Aby jak najlepiej przygotować się do misji, przechodzą specjalistyczne szkolenie. Uczą się tu nie tylko żołnierze, ale też obserwatorzy Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz korespondenci wojenni - mówił komendant Chabielski.

Pierwszy komendant Centrum na kieleckiej Bukówce Fryderyk Czekaj nie tylko złożył serdeczne życzenia i gratulacje za wykonanie ogromnej pracy, ale też dodał, że cały czas bacznie obserwuje pracę Centrum Przygotowań i jest pełen podziwu jak prężnie się rozwija.

Kolejny mówca - kielczanin Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych przyłączył się do gratulacji i życzeń i dodał, że zasługą wielu ludzi przebywających tutaj są perfekcyjnie wyszkoleni żołnierze. - Napawa mnie to ogromną dumą, tym bardziej, że sam pochodzę z Kielecczyzny - dodał.

Szef Prawa i Sprawiedliwości w regionie, poseł Krzysztof Lipiec powiedział, że składa pokłon przed polskim wojskiem szkolącym się na kieleckiej Bukówce. - Poprzez swoje wyszkolenie zaprowadzają pokój na całym świecie, w myśl zasady chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny - podsumował.

Również senator Krzysztof Słoń dodał, że kiedyś nawet nie myślał o tym, że kielecka Bukówka stanie się takim znaczącym miejscem, w którym żołnierze zdobywają najlepsze szlify. - Ubolewam nad tymi, którzy zginęli na misjach, oddaję swój swój szacunek weteranom i marzę o pokoju na całym świecie – mówił.

W ciągu 30 lat, Centrum na Bukówce, wyjątkowa jednostka w skali kraju, wyszkoliło około 60 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych, którzy stacjonowali w 15 krajach.

Niezwykła historia

Historia wojska na Bukówce sięga 1925 roku, wtedy rozpoczęto budowę nowych koszar dla ponad 1000 żołnierzy z 4 pułku piechoty Legionów. 1928 roku na Bukówce zakwaterowany został jeden batalion, a niedaleko koszar zbudowano osiedle dla kadry zawodowej w ramach Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Czwartacy oprócz działalności szkoleniowej, związanej z przygotowaniem żołnierzy do walki, prowadzili ożywioną działalność kulturalno-oświatową i sportową.

Ważnym wydarzeniem było skierowanie w marcu 1939 roku do służby do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte 68 Czwartaków pod dowództwem porucznika Leona Pająka, którzy wraz z kilkunastoma żołnierzami z 2 i 3 pułków piechoty Legionów stanowili część załogi, broniącej Westerplatte do 7 września.

W okresie stacjonowania w Kielcach pułkiem dowodzili: podpułkownik Stefan Jażdżyński, podpułkownik Jerzy Zygmunt Kuczyński, pułkownik Bolesław Ostrowski, podpułkownik Zygmunt Berling i podpułkownik Bronisław Laliczyński. Po mobilizacji, 28 sierpnia 1939 roku pułk rozpoczął przemieszczenie do rejonu operacyjnego działań w składzie Armii Łódź, Czwartacy bohatersko walczyli z wojskiem niemieckim pod Zapolicami-Strońskiem, Skierniewicami, Błoniem, Ołtarzewem i w obronie Twierdzy Modlin - do dnia 29 września 1939 roku. Jednostka sformowała także 154 pułk piechoty pod dowództwem podpułkownika Aleksandra Idzika, który prowadził walkę na ziemi świętokrzyskiej.

We wrześniu 1945 roku do Kielc na Bukówkę przybył 4 pułk piechoty 2 Warszawskiej Dywizji Piechoty imienia Generała Henryka Dąbrowskiego, który stacjonował aż do 1995 roku. Jednostka ta sformowana (pod koniec 1943 roku) w Sielcach na terenie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Żołnierze uczestniczyli w rozminowaniu terenu, udzielali pomocy ludności podczas klęsk żywiołowych oraz pomagali w budowie obiektów przemysłowych i komunikacyjnych. W pierwszych latach po wojnie wspierali aparat bezpieczeństwa podczas zabezpieczenia referendum ludowego i wyborów do sejmu ustawodawczego, a także w walce z podziemiem niepodległościowym.

Zasadniczym zadaniem 4 pułku zmechanizowanego imienia Ludowych Partyzantów Ziemi Kieleckiej, który powstał w 1962 roku było szkolenie żołnierzy rezerwy, studentów oraz żołnierzy dla jednostek Instytucji Centralnych Ministerstwa Obrony Narodowej, a od połowy lat siedemdziesiątych również formowanie zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego do służby w siłach Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie.

W 1988 roku w wyniku restrukturyzacji wojska 4. pułk zmechanizowany został przeformowany na 94 Ośrodek Materiałowo-Techniczny. W sierpniu 1991 roku w Warszawie na Placu Marszałka Piłsudskiego nastąpiło przekazanie tradycji czwartych pułków piechoty, istniejących od końca XVIII wieku poprzez przekazanie repliki sztandaru 4 pułku piechoty Legionów dla podpułkownika Justyna Kozłowskiego - komendanta 94 Ośrodka Materiałowo- Technicznego. W czerwcu 1995 roku odbyło się ostatnie święto pułkowe, jednostka została rozformowana, a tradycje czwartych pułków piechoty realizuje aktualnie Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku. Na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych znajduje się sala tradycji Czwartych pułków piechoty.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy

Co Ty wiesz o zespole Playboys?


Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto