Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

3. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego "Pociąg do literatury" w Kielcach rozkręca się na dobre. Inspirujące warsztaty, spotkania i targi książki

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
W Kielcach trwa 3. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego "Pociąg do literatury". Wśród atrakcji: spotkania, warsztaty czy targi książki. Jednym z uczestników targów jest autor kilku książek, pisarz Janusz Muzyczyszyn, który zaprasza na swoje stoisko.
W Kielcach trwa 3. Festiwal Herlinga-Grudzińskiego "Pociąg do literatury". Wśród atrakcji: spotkania, warsztaty czy targi książki. Jednym z uczestników targów jest autor kilku książek, pisarz Janusz Muzyczyszyn, który zaprasza na swoje stoisko. Aleksandra Boruch
Już po raz 3. w Kielcach odbywa się wyjątkowy festiwal, który promuje czytelnictwo nie tylko w regionie świętokrzyskim, ale także w Polsce. W piątek, 1 września w kilku punktach miasta, rozpoczął się: "Pociąg do literatury. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego". W sobotę, 2 września - w drugim dniu wydarzenia na kieleckim deptaku ruszyły Targi Książki. W międzyczasie w Poczytalni na dVorRcu odbywały się komiksowe warsztaty, a na Placu Artystów rozmawiano z z takimi gośćmi jak Jerzy Baczyński, Grażyna Plebanek czy Ewa Ewart.

"Pociąg do literatury" w Kielcach właśnie ruszył. III Festiwal Herlinga-Grudzińskiego to wspaniały czas na promowanie czytelnictwa

W piątek, 1 września już po raz 3. wystartował "Pociąg do literatury - Festiwal Herlinga-Grudzińskiego". Trwające 11 dni wydarzenie będzie obfitowało w bogactwo ciekawych spotkań, wycieczek, warsztatów i konkursów.

W sobotę, 2 września już o godzinie 11 na kieleckiej "Sienkiewce" rozpoczęły się targi książki. Przy kilkunastu stoiskach każdy mógł znaleźć wyjątkową książkę dla siebie. Od opowiadań, tomików wierszy, po książki historyczne, popularnonaukowe czy powieści obyczajowe. Była też okazja, by osobiście porozmawiać z twórcami konkretnych dzieł.

W tym dniu organizatorzy zaprosili także na spacer z przewodnikiem "Śladami świętokrzyskich literatów", który poprowadził Bruno Wojtasik.

Przez dwie godziny w Poczytalni na dVoRcu odbywały się warsztaty ilustrowania historii obrazkowych pod tytułem: "Polscy artyści w komiksie", które poprowadzili Martyna Cichocińska i Piotr Durlik. Na Wzgórzu Zamkowym zaś Agata Sobota, aktorka Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach poprowadziła warsztaty dla dzieci "Od tekstu do teatru". Spotkania i warsztaty odbywały się również w Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach.

Wiele działo się także na kieleckim Placu Artystów. Doktor Bartłomiej Zapała i Jakub Lipiec Świętokrzyski Akademicki Mistrz Mowy Polskiej w rozmowie z redaktorem naczelnym tygodnika „Polityka”, Jerzym Baczyńskim rozprawiali nad tym "Czy felietoniści nadal używają brzytwy"

Magdalena Fudala poprowadziła spotkanie z wyjątkowymi kobietami: z pisarką Grażyną Plebanek i dokumentalistką, dziennikarką Ewą Ewart, które mówiły o "Portretach kobiet", zaś Adam Szaja poprowadził rozmowę z Markiem Krajewskim - autorem kryminałów, laureatem Paszportu Polityki.

Na godzinę 19.30 zaplanowano spektakl "Historia pewnej znajomości" poświęcony wybitnym poetom Wisławie Szymborskiej i Zbigniewowi Herbertowi z udziałem Doroty Segdy i Jacka Romanowskiego - aktorów związanych z Akademią Sztuk Teatralnych imienia Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Ogólnopolski konkurs na Felieton o "Brzytwę Pilcha" rozstrzygnięty - oto laureaci

Tego dnia poznaliśmy także laureatów II Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton o "Brzytwę Pilcha".

Zostali nimi: Andrzej Zawadzki - twórca felietonu "Na wnuczka. To jest metoda" oraz Dorota Malina i jej felieton "Usta pełne wody", która niestety nie mogła przybyć na sobotnią uroczystość. Oboje otrzymali nagrody pieniężne – po 2500 złotych ufundowane przez Prezydenta Miasta Kielce Bogdana Wentę.

Laureat konkursu Andrzej Zawadzki otrzymał gratulacje z rąk redaktora naczelnego Tygodnika "Polityka" Jerzego Baczyńskiego, Marcina Chłodnickiego, wiceprezydenta Kielc oraz Grzegorza Kozery - pisarza i członka jury. Laureatowi podziękowano za autoironię i dystans do siebie zawarty w felietonie. Autor zwycięskiej pracy to z zawodu ekonomista i finansista, obecnie na emeryturze. Jego felieton dotyczy problemów związanych ze starością.

Jury w składzie: Jerzy Baczyński, Anna Żmudzińska, Kinga Strzelecka-Pilch i Grzegorz Kozera wybrało dwa najlepsze felietony spośród 298 prac nadesłanych z całej Polski. Gratulujemy!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto