Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

259 wypożyczeń, prawie 1000 przejechanych kilometrów i 140 kilogramów CO2 mniej w atmosferze - pierwszy dzień roweru miejskiego za nami

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Kielecki Rower Miejski w liczbach. Są pierwsze dane po 24 godzinach od uruchomienia.
Kielecki Rower Miejski w liczbach. Są pierwsze dane po 24 godzinach od uruchomienia. Dawid Łukasik
Miasto Kielce wraz z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Kielcach podsumowuje pierwszy dzień od uruchomienia Kieleckiego Roweru Miejskiego. Jak się okazuje, w ciągu 24 godzin rowery wypożyczono 259 razy, użytkownicy pokonali dystans 920 kilometrów, a do atmosfery dostało się o 140 kilogramów dwutlenku węgla mniej.

Pierwszy Dzień Kieleckiego Roweru Miejskiego za nami. Jest sukces?

We wtorek, 18 października wystartował Kielecki Rower Miejski. Do dyspozycji użytkowników jest 250 rowerów, w tym: 210 klasycznych, 25 elektrycznych, 10 typu cargo i 5 tandemów. Rowery można wypożyczać z 55 stacji rozlokowanych na terenie całego miasta.

Po 24 godzinach od uruchomienia miejskiej wypożyczalni rowerów, pojawiły się pierwsze statystyki.

Okazuje się, że w ciągu pierwszej doby Kielecki Rower Miejski zanotował:

  1. 259 wypożyczeń rowerów,
  2. pokonany przez cyklistów łączny dystans to prawie 1000 kilometrów,
  3. średnia prędkość - 9,1 kilometrów na godziną,
  4. średni czas przejazdu - 25 minut,
  5. ograniczenie dwutlenku węgla (CO2) o 140 kilogramów,
  6. średnia ocena przejazdów przez użytkowników - 4,3 (w skali od 1 do 5).

Wiceprezydent Marcin Chłodnicki uważa, że reakcja mieszkańców na Kielecki Rower Miejski jest pozytywna:

- Uważam, że w tym pierwszym dniu mieszkańcy fajnie zareagowali na uruchomienie rowerów miejskich. Widać, że cieszą się dość dużą popularnością. Dobrze, że w naszym mieście pojawił się dodatkowy i stosunkowo tani środek komunikacji. Najbliższe tygodnie będą takim sprawdzianem jak w praktyce to działa. W ciągu pierwszej doby rowery ze stacji ulokowanych w centrum miasta "rozjechały" się na osiedla. Widać więc, że wielu mieszkańców wybrało tę formę komunikacji, co bardzo cieszy - mówił wiceprezydent.

W tym roku z rowerów miejskich w Kielcach będzie można korzystać do końca listopada.

Koszty wypożyczenia jednośladów

  • Rower klasyczny: pierwsze pół godziny 1 złotych, drugie pół godziny 1 złotych, druga godzina jazdy 2 złote, trzecia godzina 3 złote, czwarta i każda następna 4 złote.
  • Elektryk: pierwsze pół godziny 1,5 złotych, drugie pół godziny 1,5 złotych, druga godzina jazdy 3 złote, trzecia godzina 4,5 złotych, czwarta i następne 5 złotych.
  • Cargo i tandem: pierwsze pół godziny 2 złote, drugie pół godziny 2 złote, druga godzina 4 złote, trzecia godzina 6 złotych, czwarta i następna 8 złotych.
  • Pozostawienie roweru poza strefą stacji: 10 złotych.
  • Abonament miesięczny na 50 godzin (100 minut dziennie): 40 złotych.
  • Posiadacze aplikacji "Miejska Karta Kielce" mogą liczyć na 50 % zniżki na wszystkie powyższe ceny.

Prosto i wygodnie
O tym, w jaki sposób korzystać z Kieleckiego Roweru Miejskiego, mówił we wtorek dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, Przemysław Chmiel:

- Jest to banalnie proste. Ściągamy bezpłatną aplikację Roovie, która jest dostępna zarówno w sklepie Google Play jak i Apple Store. Uruchamiamy ją i przechodzimy proces rejestracji. Tu znajdują się dane użytkownika, portfel, czyli tak zwana "wirtualna portmonetka". Podchodzimy do roweru, który chcemy wypożyczyć, klikamy odblokuj, najeżdżamy na (skanujemy – red.) kod QR, który znajduje się w dwóch miejscach – na kierownicy bądź z tyłu na loku i już mamy rower odblokowany. Wsiadamy i jedziemy. Kiedy chcemy zakończyć przejazd, cała czynność ogranicza się do tego, że zostawiamy rower - najlepiej oczywiście na stacji, która jest wyznaczona - odkładamy go na nóżkę i zamykamy zawór. W ten sposób zakończyliśmy przejazd – opisywał krok po kroku, dyrektor Przemysław Chmiel.

Jak zapłacić za korzystanie z roweru miejskiego?
- Opłaty pobierane są automatycznie z naszego konta. W procesie rejestracji możemy podczepić kartę kredytową lub płatniczą bądź zasilić bezpośrednio konto - wirtualną portmonetkę, która jest w aplikacji. Opłaty nie są wysokie. Biorąc pod uwagę, że pół godziny kosztuje złotówkę, myślę że każdy kielczanin wybierze ten środek transportu jako alternatywę dla samochodu bądź innych środków komunikacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto