Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kielcach upamiętniono 21. rocznicę ataku na World Trade Center. Ważne słowa podczas uroczystości przy pomniku [ZDJĘCIA]

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Wideo
od 16 lat
Mija 21 lat od jednego z najstraszniejszych i największych ataków terrorystycznych jakiego doświadczył świat. W niedzielę, 11 września pod pomnikiem Homo Homini w Kielcach upamiętniono ofiary zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku, a także ofiary innych aktów terroryzmu, jakie miały miejsce od tamtego czasu. Obecny podczas uroczystości wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk w swoim przemówieniu przyznał, że to co dziś dzieje się w Ukrainie, jest przykładem terroryzmu współczesnego.

21. rocznica zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku. Kielce pamiętają

Wydarzenie przy ulicy Ściegiennego rozpoczęło się o godzinie 12.00. Tradycyjnie przy monumencie zostały złożone kwiaty oraz oddany hołd także tym, którzy polegli spiesząc na ratunek ludziom uwięzionym w zaatakowanych przez terrorystów wieżach World Trade Center.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania gości, przedstawicieli władz krajowych i lokalnych, służb mundurowych oraz wszystkich zebranych. W kilku słowach przypomniano historię zamachu, do którego doszło 11 września 2001 roku. W bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku uderzyły dwa samoloty pasażerskie porwane przez członków Al-Kaidy. Był to największy w dziejach świata atak terrorystyczny, w wyniku którego zginęło niemal 3000 osób, a ponad 25 tysięcy zostało rannych.

Obecny podczas uroczystości konsul Stanów Zjednoczonych Ameryki z Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, Kevin Sleight stwierdził, że 11 września świat zamarł i zmienił się na zawsze.

- Moja żona Elizabeth i ja jesteśmy nowojorczykami. Zarówno my jak i nasza rodzina, nigdy nie zapomnimy horroru jaki przeżyliśmy tamtego dnia. Kilkoro moich znajomych pracowało w World Trade Center 11 września. Niestety jeden z nich zginął w zamachu. Myślę również o moim bracie bliźniaku Davidzie, strażaku z Rochester w stanie Nowy Jork oraz o poświęceniu służb ratunkowych, które tego dnia ratowały życie ludzi pomimo zagrożenia - wspominał.

Prezydent Miasta Kielce, Bogdan Wenta w swoim przemówieniu przyznał, że od tamtej pory świat doświadczył kolejnych aktów terroryzmu.

- Jesteśmy w miejscu upamiętnienia ofiar terroryzmu. Za nami pomnik, na którym jest wiele nazw. Świadczy to przede wszystkim o tym, że terroryzm dotyka przeciętnego obywatela. Przed 21 laty, 11 września w Nowym Jorku wiele osób poszło do pracy i nigdy nie wróciło. Ale od tego czasu, na tym pomniku doszły nowe daty. Nie wszystkie są tu umieszczone. Doszły między innymi: Paryż, Bruksela. I zawsze podobny scenariusz: cierpienie zwykłych ludzi. Odeszło wiele z tych osób i to jest dzień ich pamięci. Ale jest to także dzień pamięci o tych, którzy szli na pomoc - wszystkich służb, które z narażeniem własnego życia szły, by ratować ludzie życie - mówił prezydent Bogdan Wenta i dodał:

- Wojna, która w tej chwili trwa w Ukrainie też jest przykładem terroryzmu, kiedy państwo sąsiednie - Rosja, bez wypowiedzenia wojny atakuje kraj, w którym znów cierpią przede wszystkim mieszkańcy: kobiety, dzieci, mężczyźni, seniorzy. Pochylmy głowy nad grobami ofiar, które podczas tych wszystkich wydarzeń terrorystycznych na całym świecie, utraciły życie.

Wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk dodał, że współczesny świat po raz kolejny staje się świadkiem aktów terroryzmu.

- Myślę, że w tym roku należy zastanowić się, czy po pierwsze nie powinny się tu (na pomniku - red.) znaleźć dodatkowe tablice. Nie tylko myślę o Brukseli, Paryżu czy Monachium, bowiem w tym roku mieliśmy przykłady terroryzmu państwowego, terroryzmu, który Federacja Rosyjska stosuje na Ukrainie. Irpień, Bucza, Hostomel - to miasta, w których ofiar była podobna ilość jak 11 września 2001 roku. I nie można powiedzieć, że robili to wyłącznie żołnierze, bo żołnierze nie mordują cywili. Żołnierze nie torturują niewinnych osób. Żołnierze nie krępują rąk, nie strzelają w tył głowy. To robią terroryści. Myślę, że nikt nie powinien mieć wątpliwości, że to co w tej chwili dzieje się na Ukrainie, to przykład terroryzmu współczesnego, terroryzmu dnia współczesnego. Rosja tymi działaniami na Ukrainie stawia się obok Al-Kaidy, obok Państwa Islamskiego. Pod względem sposobu działania nie ma żadnej różnicy. Z tych wydarzeń, zarówno z 2001 jak i 2022 roku, wynika jeszcze jedna nauka. Do 11 września wydawało nam się, że nic nam nie grozi, że świat będzie spokojny i bezpieczny. 11 września pokazał, że tak nie jest. W tym roku, mieliśmy przykład tego, że świat nie jest wolny od szaleńców, od ludzi, którzy chcą wojny, od ludzi którzy chcą robić politykę poprzez mordowanie niewinnych. Poprzez agresję na niezależne, suwerenne państwo. Pamiętajmy, że wolność, demokracja, pokój nie są dane raz na zawsze. Myślę, że oddając dziś hołd wszystkim ofiarom z 11 września, oddajemy także hołd ofiarom rosyjskiego terroryzmu na Ukrainie - powiedział wiceminister Piotr Wawrzyk.

Po przemówieniach nastąpił moment złożenia kwiatów przed pomnikiem, a na koniec ku pamięci ofiar ataku, rozbrzmiały sygnały dźwiękowe samochodów służb mundurowych.

Piknik historyczno-edukacyjny
Po raz pierwszy, obchodom rocznicy ataku na World Trade Center towarzyszył piknik historyczno-edukacyjny na terenie Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Każdy chętny mógł nauczyć się podstaw z zakresu pomocy przedmedycznej i sztuki opatrywania ran.

Wśród specjalnych atrakcji, organizatorzy przygotowali pokazy historycznego sprzętu Wojska Polskiego i Obrony Cywilnej okresu międzywojennego, wystawy edukacyjne oraz punkty informacyjne służb mundurowych, gdzie można było zasięgnąć fachowej wiedzy z zakresu brony cywilnej i udzielania pierwszej pomocy.

Na najmłodszych przygotowano specjalną strefę zabawy firmy COBI, która jako partner wydarzenia przygotowała moc atrakcji dla wszystkich amatorów układania klocków.

Wśród wystawców nie zabraknie muzeów. W ramach pikniku zorganizowano także jubileuszowy X finał konkursu o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Po raz pierwszy przy tej okazji do Kielc zawitało Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego ze Stalowej Woli. Liczne atrakcje przygotowało też Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej. Pierwszy raz w Kielcach gościło Muzeum Polskie Drogi z kolekcją zabytkowych pojazdów militarnych Wojska Polskiego II RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto