Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przystanek Historia" uroczyście otwarto w Kielcach. Tu poznasz historię miasta i regionu

Tomasz Trepka
Kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej, posłowie ziemi świętokrzyskiej, władze samorządowe oraz lokalni przedstawiciele Kościoła wzięli udział w piątek, 16 września w otwarciu „Przystanku Historia”.

Centrum Edukacyjne jest inicjatywą kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Mieści się on przy ulicy Warszawskiej 5, w budynku dawnego Empiku. „Przystanek Historia” ma za zadanie zainteresowanie historią regionu, popularyzowanie jego dziejów z uwzględnieniem potrzeb lokalnych środowisk – organizacji społecznych, stowarzyszeń oraz instytucji państwowych.

Poświęcenia „Przystanku Historia” dokonał ksiądz biskup Kazimierz Ryczan. Dorota Koczwańska-Kalita, kierująca działaniami kieleckiego Instytutu Pamięci Narodowej podkreśliła, że inicjatywa skierowana do wszystkich chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu historii regionu świętokrzyskiego. – Chcemy zaapelować do wszystkich, by wspierali nas w rozwoju tego interesującego miejsca. Nasza placówka przy ulicy Warszawskiej, służyła jako miejsce spotkań i różnego rodzaju rozważań, w tym konferencji naukowych, podejmujących nierzadko tematy trudne i kontrowersyjne. O naszej historii musimy pamiętać, możemy się spierać i powinniśmy to robić, nasze umysły nadal tkwią głęboko w czasie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej – powiedziała Naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, doktor Dorota Koczwańska-Kalita.

Szczególnie ważne miejsce naszego regionu w historii Polski podkreślił Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Jarosław Szarek. – Kielecczyzna ma olbrzymi potencjał. Cała ziemia świętokrzyska przeszła wiele. Pamiętam doskonale pogrzeb Jana Piwnika „Ponurego” w przededniu odzyskania przez Polskę suwerenności. Wszyscy znamy historię I Kompanii Kadrowej i jej wkroczenia do Kielc. Stolica Gór Świętokrzyskich pełniła ważną rolę w okresie „Solidarności” i Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Nie możemy zapominać także o czasach wcześniejszych, księdzu Piotrze Ściegiennym oraz powstaniu styczniowym. Dziś możemy się cieszyć wolną Polską. Na szczęście mamy naszą pamięć, a tego typu miejsca będą dodatkowo ją piętnowały – zakończył obecny prezes IPN.

O trudnych początkach pomysłu Instytutu Pamięci Narodowej oraz nadziei, że pomoże on przełamać pewne stereotypy, mówił Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. – Chętnych na lokal po Empiku było wielu, ale dziś nie mam wątpliwości, że trafił on w dobre ręce. Mam nadzieję, że, tak jak 30-40 lat temu to miejsce tętniło życiem, tak będzie teraz. To właśnie Kielce są stolicą patriotyzmu. Nieprawdą jest, że kielczanie zamykali się na wkraczającą I Kompanię Kadrową, witali ich z otwartymi ramionami. Wierzę, że w tym miejscu ludzie poznają lepiej historię własnego miasta i regionu – powiedział włodarz Kielc.

O tym jak ważną inicjatywę dla mieszkańców Kielc zaprezentował, Instytut Pamięci Narodowej, mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. – Życzyłbym sobie oraz organizatorom tego miejsca, by było w nim zawsze pełno ludzi. Każdy może tu przyjść i poznać naszą trudną historię. Dziś Kielce otwierają się na historię i ludzi, ale także na przyszłość. Jest ona w pełni uzależniona od pamięci o przeszłości – powiedział Senator RP.
O trudnej historii Instytutu Pamięci Narodowej mówił z kolei poseł Krzysztof Lipiec. – Od początku jestem przy Instytucie Pamięci Narodowej. Miałem swój udział w uchwaleniu ustawy powołującej tę instytucję, która rodziła się w wielkich bólach. Były siły, które nie chciały dopuścić do powstania IPN. Wobec tej instytucji mam także dług wdzięczności – przyznała mi ona status pokrzywdzonego. Pracownicy IPN wykonują codziennie ciężką pracę w dochodzeniu do prawdy historycznej w niełatwych czasach III Rzeczypospolitej. Jest rzeczą nieprawdopodobną by iść ciągle pod górkę, w wydawałoby się wolnym kraju. Ziemia świętokrzyska może szczycić się tym, że mamy wielu młodych ludzi dających świadectwo prawdy i patriotyczne wartości. Nie zapominajmy, którzy przed nami walczyli o wolną Polskę – zakończył poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” będzie otwarte od wtorku do piątku, w godzinach 10-17. Obecnie można podziwiać wystawy „Sybiracy-Zesłańcy-Deportowani”, „Z archiwum kieleckiego IPN” oraz „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942-1945”, a 20 września Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na projekcję filmu „Marsz wyzwolicieli”, opowiadający o kłamstwach komunistycznej propagandy dotyczącej „wyzwalania” ziem polskich przez wojska Armii Czerwonej.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto