Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nadanie imienia Wiesława Gołasa sali Kieleckiego Centrum Kultury 27 kwietnia

Lidia Cichocka
Lidia Cichocka
Wiesław Gołas
Wiesław Gołas
Dyrektorka Kieleckiego Centrum Kultury Agata Klimczak-Kołakowska upamiętni postać wielkiego, związanego z Kielcami aktora, Wiesława Gołasa nadaniem jego imienia dużej sali. Uroczystości z tym związane odbędą się w sobotę, 27 kwietnia.

Nadanie imienia Wiesława Gołasa sali Kieleckiego Centrum Kultury 27 kwietnia

Głównym ich punktem będzie koncert pt. "Papkinada" przypominający najbardziej znane skecze, teksty i piosenki, które wykonywał Wiesław Gołas.

- Wiesław Gołas to nie tylko wesołek, postać z kabaretu Dudek czy Starszych Panów, Czereśniak z Czterech pancernych, to także wielki aktor, który ma w dorobku wspaniałe role filmowe i teatralne. Chcemy by o tym pamiętano, by kolejne pokolenia widzów dowiadywały się kim był Wiesław Gołas - mówiła kiedy rodził się pomysł jego upamiętnienia.

- Scenariusz jest gotowy, w spektaklu weźmie udział 8 aktorów i wykonawców – wyjaśnia Agata Klimczak-Kołakowska.

Wiesław Gołas urodził się w Kielcach, gdzie ojciec, Teofil był ogniomistrzem w 2 Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Syn sam siebie nazywał dzieckiem pułku. Beztroskie lata przerwała wojna, udział w Szarych Szeregach przyszły aktor nieomal przepłacił życiem, przetrzymywany był w więzieniu na Zamkowej. Po wojnie był uczniem dzisiejszego liceum Śniadeckiego, powszechnie znanym i lubianym klasowym wesołkiem. Po latach zawsze z sympatią wypowiadał się o rodzinnym mieście.

Dyrektorka nawiązała kontakt z córką pana Wiesława, Agnieszką Gołas-Ners, która zaakceptowała pomysł takiego uhonorowania ojca. Udostępniła też zdjęcia z domowego archiwum, które zostaną pokazane na wystawie towarzyszącej uroczystości nadania imienia. Ciekawa będzie zwłaszcza ta część poświęcona czasom kieleckim, przed i powojenna.

Kieleckie Centrum Kultury planuje umieścić w budynku tablicę poświęconą aktorowi.

Przypomnijmy, że popiersie Wiesława Gołasa znajduje się w kieleckiej Alei Sław.

Wiesław Gołas - legenda z Kielc

Wiesław Gołas urodził się 9 października 1930 roku w Kielcach - aktor teatralny i filmowy. Jego ojciec, Teofil był ogniomistrzem 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Po klęsce kampanii wrześniowej ukrywał się. Zginął w obozie w Majdanku.

W czasie II wojny światowej Wiesłąw Gołas wstąpił do Szarych Szeregów, a następnie do Armii Krajowej. Posługiwał się pseudonimem "Wilk". Przez pół roku siedział w niemieckim więzieniu w Kielcach.

W 1954 roku ukończył warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną i zadebiutował na scenie Teatru Dolnośląskiego we Wrocławiu. Od 1955 roku występował w Warszawie.

Sympatię widzów zaskarbił sobie doskonałymi kreacjami komediowymi. Zagrał w niemal stu filmach, wśród których znalazły się "Żona dla Australijczyka", "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Kapitan Sowa na tropie", "Brunet wieczorową porą", "Zabicie ciotki", "Szabla od komendanta", „Chudy i inni”, oraz kilkunastu serialach - m.in. "Czterej pancerni i pies", "Czterdziestolatek" i "Alternatywy 4".

Był współtwórcą Kabaretu Koń, członkiem Kabaretu Dudek, wykonawcą piosenki „W Polskę idziemy” autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego.

Był żonaty z Marią Krawczyk-Gołas. Córka Agnieszka Gołas-Neres, namówiła ojca do spisania wspomnień, wydana w 2008 roku książka nosi tytuł „Na Gołasa”. Aktor zmarł w wieku 90 lat, w 2021 roku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto