Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kielce będą miały plan ogólny. Czy ukróci on konflikty z inwestorami? Można już składać wnioski do niego

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Bożena Szczypiór (z lewej) wiceprezydent Kielc i Aneta Grodzińska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kielce poinformowały na konferencji prasowej o przygotowaniach do powstania planu ogólnego dla Kielc.
Bożena Szczypiór (z lewej) wiceprezydent Kielc i Aneta Grodzińska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kielce poinformowały na konferencji prasowej o przygotowaniach do powstania planu ogólnego dla Kielc. Urząd Miasta Kielce
Kielce przystąpiły do sporządzenia planu ogólnego. Dokument określi, gdzie i co w mieście można budować. Na jego podstawie będą wydawane warunki zabudowy. Do końca lutego mieszkańcy i instytucje mogą skład wnioski dotyczące tego, jak chcą zmienić przeznaczenie swoich działek.

Pozwolenia na budowę w Kielcach w oparciu o plan ogólny

Plan ogólny, który będzie miał rangę aktu prawa miejscowego określi, gdzie można budować w Kielcach, rodzaj zabudowy, jej przeznaczenie oraz dokładne jej parametry, jak wysokość, czy liczbę miejsc parkingowych. Znajdą się w nim także drogi, ale tylko te główne.

Dokument zostanie sporządzony dla całego miasta z wyłączeniem terenów zamkniętych (obszarów o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, na przykład tereny kolejowe).

- Na podstawie tego dokumentu będą wydawane decyzje administracyjne, na przykład o warunkach zabudowy i pozwolenia na budowę. W planie ogólnym, co bardzo istotne, określony zostanie obszar, w którego granicach będzie można budować. Poza tymi granicami takiej możliwości nie będzie. Co ważne, plany miejscowe oraz decyzje o warunkach zabudowy będą musiały być zgodne z planem ogólnym – informuje Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

Kielce zostaną podzielone na strefy, zabudowa jednorodzinna nie będzie się mieszać z blokami

W planie ogólnym miasto zostanie podzielone na strefy planistyczne, które będą określały funkcję terenu czyli jakiego typu zabudowa będzie tu możliwa, na przykład strefa wielofunkcyjna z zabudową wielorodzinną, kolejną z zabudową mieszkaniową jednorodzinną, strefa usługowa, handlu wielkopowierzchniowego, gospodarcza, komunikacyjna czy zieleni i rekreacji. Nie będzie możliwości mieszania zabudowy w ramach strefach na przykład w strefie z domami jednorodzinnymi nie powstaną bloki czy w strefie mieszkaniowej zabudowa mieszkaniowa. To rozwiąże wiele konfliktów między mieszkańcami i inwestorami, które teraz występują.

Do planu ogólnego nie będzie można dodawać terenów budowlanych bez uzasadnienia. Ich powierzchnia zostanie wyliczona w oparciu o specjalny wzór i prognozowaną liczbę mieszkańców Kielc.

Plan ogólny musi być uchwalony nie później niż do końca grudnia 2025 roku.

Jak składać wnioski do planu ogólnego w Kielcach?

Mieszkańcy i instytucje do 29 lutego mogą składać wnioski do planu ogólnego, które mogą zawierać propozycje zagospodarowania działek.
- Zachęcamy do składania wniosków. Dzięki temu mieszkańcy mogą mieć wpływ na to w jaki sposób w przyszłości będą zabudowywane tereny. Zależy nam na zebraniu jak największej liczby opinii – podkreśla Bożena Szczypiór.

Pomysły mogą dotyczyć rozwoju całości miasta, jego części lub konkretnej nieruchomości.
- Zachęcam wszystkich mieszkańców, żeby składali wnioski, jeżeli chcą coś zmienić na swojej działce. Chodzi na przykład o przekształcenie terenów rolnych czy zmianę funkcji z usługowej na mieszkalną – mówi Aneta Grodzińska, zastępca dyrektora Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta w Kielcach.

Wnioski można zgłaszać tylko za pośrednictwem specjalnego formularza dostępnego na stronie www.konsultacje.kielce.eu. Wraz z instrukcją jego wypełnienia można go pobrać ze strony.

Wniosek można wypełnić i przesłać do Urzędu Miasta Kielce na trzy sposoby. Najwygodniejszym jest skorzystanie z formularza online dostępnego na stronie www.konsultacje.kielce.eu.

Wydrukowany i wypełniony formularz w formie papierowej należy dostarczyć pod adres: Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, 25-303 Kielce.

Dokument elektroniczny można przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected] lub poprzez E-PUAP pod adresem skrzynki https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/profil-urzedu/g94m13lgvz.
Formularz i wszystkie niezbędne informacje można także znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Jak będzie powstawał plan ogólny dla Kielc?

Prace nad planem są już mocno zaawansowane. Kielce w październiku 2023 roku, jako pierwsze miasto w Polsce przyjęły uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu ogólnego. Aktualnie prace są już mocno zaawansowane.

Do stycznia 2025 roku zostanie sporządzony projekt planu ogólnego dla Kielc. Następnie od marca do maja 2025 roku projekt będzie opiniowany przez instytucje. Na czerwiec i lipiec 2025 roku zaplanowane są konsultacje społeczne projektu planu. W sierpniu 2025 roku rozpatrzone zostaną złożone przez mieszkańców uwagi, powstanie też raport z konsultacji.
W październiku 2025 roku planowane jest uchwalenie planu ogólnego przez Radę Miasta.

Przyjęcie planu ogólnego nie spowoduje utraty ważności miejscowych planów już obowiązujących ale wprowadzanie do nich zmian musi być zgodnie z planem ogólnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto