MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: PWSZ i UMCS chcą badać węgiel i otoczenie przyszłej kopalni

KS
KS
Dwie uczelnie z naszego regionu łączą siły i przystępują do starań o środki na projekt naukowy. Chodzi o badanie węgla i oddziaływania kopalni na środowisko naturalne. Na zdjęciu od lewej: dziekan wydziału chemii UMCS - prof. dr hab. Władysław Janusz, rektor PWSZ w Chełmie i senator RP - Józef Zając oraz rektor UMCS w Lubinie -  prof. Stanisław Michałowski.
Dwie uczelnie z naszego regionu łączą siły i przystępują do starań o środki na projekt naukowy. Chodzi o badanie węgla i oddziaływania kopalni na środowisko naturalne. Na zdjęciu od lewej: dziekan wydziału chemii UMCS - prof. dr hab. Władysław Janusz, rektor PWSZ w Chełmie i senator RP - Józef Zając oraz rektor UMCS w Lubinie - prof. Stanisław Michałowski. KS
Bardzo duże środki wchodzą w grę w przypadku współpracy PWSZ i UMCS. Obie uczelnie zawarły porozumienie i wspólnie chcą starać się o środki finansowe na badania węgla i otoczenia przyszłej kopalni. Rektorzy nie chcą zdradzać konkretnych sum, twierdzą, że w grę wchodzą ogromne pieniądze.

Chełm. PWSZ i UMCS chcą badać węgiel i oddziaływanie kopalni na środowisko
Obie uczelnie łączą siły w staraniach o nawet milionowe dofinansowanie na prowadzenie badań środowiskowych nad węglem i oddziaływaniem kopalni na środowisko. Ogromny projekt jest szansą dla obu uczelni. Badania mogłyby się rozpocząć jeszcze przed budową kopalni.

– Powstanie kopalni wymaga kompleksowych badań. Trzeba kompleksowo przyjrzeć się wszystkim surowcom, które znajdują się w naszym regionie i oddziaływaniem ewentualnych odpadków na środowisko – wyjaśniał na wtorkowym spotkaniu w PWSZ w Chełmie, Rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski.

– Drodzy państwo z węgla można zrobić wiele rzeczy, nie jest to jedynie materiał opałowy. Wystarczy dobrze zbadać surowiec, by wykorzystać go możliwie najlepiej – zapewniał Rektor PWSZ i senator RP, Józef Zając.

Władze obu uczelni nie mówią jeszcze jakie kwoty wchodzą w grę. Jedyne zapewnienie jakie usłyszeliśmy to fakt, że będzie to bardzo drogi projekt. Badania mają dotyczyć nie tylko składu chemicznego węgla, ale i ochrony środowiska naturalnego w tym wód powierzchniowych.

W projekcie brać udział będą pracownicy naukowi obu uczelni, obaj rektorzy nie wykluczają, że pomocni będą również studenci. – Bardzo często przy tego rodzaju projektach pomagają studenci, którzy piszą prace magisterskie. Niewykluczone, że powstanie kilkanaście prac dotyczących tego regionu – dodaje Dziekan Wydziału Chemii UMCS, prof. dr hab. Władysław Janusz.

Jeszcze nie wiadomo kiedy badania mają szansę się rozpocząć. Pewne jest, że współpracę zadeklarowała wstępnie Kompania Węglowa i to na terenie, na którym spółka chce budować kopalnię, realizowany będzie projekt naukowy.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto