Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa kamienicy przy ulicy Silnicznej w Kielcach podobała się radnym, ale zgody na inwestycję nie dali

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Planowa kamienica przy ulicy Silnicznej, czy powstanie na miejscu dawnego banku ING?
Planowa kamienica przy ulicy Silnicznej, czy powstanie na miejscu dawnego banku ING? Archiwum
To już czwarty projekt zabudowy działki po banku ING przy ulicy Silnicznej 26 w Kielcach w ramach lex deweloper. Radni odrzucili go na sesji 8 lutego, bo uznali, że przewidziano za mało miejsc parkingowych. Inwestor nie zaproponował prac towarzyszących, które podniosłyby standard miejskiej infrastruktury.

Czwarte podejście do budowy lex deweloper przy ulicy Silnicznej w Kielcach

Poprzednie projekty zostały skrytykowane przez urbanistów i wojewódzkiego konserwatora zabytków, ponieważ budynek nie pasował do śródmiejskiej zabudowy. Do czwartej wersji nie mieli już uwag.

Firma AKP GRUPA planuje wybudować trzypiętrowy blok z częścią usługową na parterze. Maksymalna liczba mieszkań wyniesie 70. Lokale mają być 1,2,3 pokojowe. Część mieszkań na ostatniej kondygnacji ma być z antresolą. Bez zmian pozostaje liczba miejsc parkingowych. W podziemnym garażu ma być ich 35. Przewidziano też 18 miejsc dla rowerów.
Pod rampą zjazdową z garażu przewidziano budowę zbiornika na wody opadowe.

Dach budynku w większości ma być płaski, tylko od strony ulicy Silnicznej będzie stromy.

Za mało miejsc parkingowych

Kamil Suchański (Bezpartyjni i Niezależni) zauważył, że deweloper przewidział tylko pół miejsca parkingowego na mieszkanie. - Jak się to ma do przepisów, które mówią o dwóch miejscach postojowych – podkreślił.

Joanna Litwin (Projekt Wspólne Kielce) dodała, że nie wyobraża sobie tej inwestycji, ponieważ w pobliżu fizycznie nie ma miejsc parkingowych.

Radni podnosili także to, że inwestor nie zaproponował żadnych inwestycji towarzyszących, które podnosiłby standard miejskiej infrastruktury. - Przecież tam są stare chodniki, ulice, szkoła, które można wyremontować. Inwestycja wydaje się ciekawa, ale brak propozycji tych prac powoduje, że zagłosuje przeciwko – dodał radny Michał Braun ( Koalicja Obywatelska). - Niech to będzie sygnał dla inwestora do rozpoczęcia rozmów.

Piotr Hetmańczyk, kierownik Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Kielcach wyjaśnił, że wniosek został złożony rok temu, pod rządami starych przepisów, które dopuszczały taki wskaźnik miejsc postojowych. - Inwestor nie składał za każdym razem nowego wniosku, ale zmieniał ten pierwszy. Dlatego może pozostać taki wskaźnik – wyjaśnił.

Problem z dojazdem do altany śmietnikowej

Dodał, że inwestor przekazał miastu kawałek działki na dojazd do posesji przy Piotrkowskiej 8 i 10.
Ważny problem zauważyła Monika Kowalczyk (KO). Do sąsiedniej nieruchomości, która należy do miasta nie ma dojazdu do altany śmietnikowej. - Odbywa się on przez posesję inwestora. Przekazanie kawałka działki nie rozwiązuje problemu. Gdy inwestycja się rozpocznie, teren zostanie zagrodzony i śmieciarka nie dojedzie. Przyszli właściciele mieszkań nie zgodzą się, żeby sąsiedzi korzystali z ich altany śmietnikowej. Z deweloperem nikt z miasta nie rozmawiał, żeby ten problem wspólnie rozwiązać - mówiła.
- Problem jest nam znany. Na sąsiedniej działce też jest planowana zabudowa w ramach lex deweloper i problem dojazdu do altany śmietnikowej zostanie wtedy rozwiązany – wyjaśniła Bożena Szczypiór, wiceprezydent Kielc.

Radni nie zgodzili się na inwestycję, tylko 6 było za, 16 przeciwko, 2 wstrzymało się od głosu.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto