Ze śmieciami nie tylko do altany

Artykuł sponsorowany

Wiele opadów nie może trafić do altany śmietnikowej czy worka, trzeba je oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który działa w Kielcach przy ulicy Magazynowej 3.
Mieszkańcy Kielc mogą oddawać do Punktu papier, karton, szkło, różne opakowania, popiół, odzież, odpady wielkogabarytowe, jak meble, dywany, wykładziny oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny ( telewizory, komputery, lodówki, kuchenki), baterie i akumulatory, stare opony.
Tutaj można dostarczyć także przeterminowane leki, resztki farb, lakierów, rozpuszczalników, środków ochrony roślin, oleje, tłuszcze, odczynniki fotograficzne, termometry rtęciowe i inne odpady zawierające rtęć, świetlówki.
Przyjmowany jest także gruz, różne jego rodzaje, betonowy, ceglany, z rozbiórek, zawierający elementy ceramiczne czy fragmenty urządzeń budowlanych oraz papę.
W Punkcie oddamy również odpady zielone: trawę, liście, gałęzie i inne pochodzące z ogrodu ulegające biodegradacji lub nie.

*

Ile można oddać?
Odpady przywożone przez kielczan są przyjmowane w określonych ilościach. Większość z nich można dostarczyć w ilości do 100 kilogramów na miesiąc na mieszkańca. Odpady niebezpieczne jak lakiery, rozpuszczalniki, oleje, akumulatory przyjmowane są do 30 kilogramów miesięcznie. Gruz budowlany można dostarczyć do 500 kilogramów na rok. Każdy mieszkaniec ma prawo pozbyć się 8 sztuk opon w roku. Punkt nie przyjmuje zmieszanych śmieci komunalnych, czyli zawartości czarnego pojemnika oraz azbestu.
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przyjmuje również niektóre odpady wytwarzane na nieruchomościach niezamieszkałych. I tak przedsiębiorcy mogą przywieść w określonych ilościach, odpady kuchenne ulegające biodegradacji, leki, baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady ulegające biodegradacji, zużyte opony, odpady budowlane i wielkogabarytowe.
Odpady są odbierane nieodpłatnie i wyłącznie od mieszkańców oraz właścicieli nieruchomości położonych na terenie Kielc. Można je przywieść swoim samochodem lub zamówić transport pod numerem telefonu 609 322 123, ale wówczas zapłacimy 5 złotych za każdy przejechany kilometr.
Po przywiezieniu odpadów do Punktu musimy sami je rozładować w miejscu wskazanym przez pracownika. Jedynie substancje niebezpieczne przeniesie pracownik.
Odpady powinny być posegregowane, a wymagające opakowań, na przykład płyny umieszczone w szczelnie zamkniętych pojemnikach, nie przeciekających i z etykietą umożliwiającą ich identyfikacją.
Pracownik Punktu może odmówić przyjęcia odpadów, jeśli nie są one posegregowane, nie można ich zidentyfikować, czy stanowią zagrożenie dla zdrowia lub życia ludzi a także, gdy są w ilości wskazującej, że pochodzą z działalności gospodarczej (odpady inne niż komunalne).
Aby oddać śmieci do Punktu musimy mieć przy sobie dowód osobisty, podać swoje imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz rodzaj oddawanych odpadów. Bez podania swoich danych pracownik nie przyjmie śmieci.
Po spełnieniu formalności odpady zostaną zważone. Na koniec dostaniemy pokwitowanie, które musimy podpisać.

Kiedy możemy przyjechać?
Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, prowadzony na zlecenie miasta przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 10-18, a w soboty 8-16, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyjmowanych odpadów wraz z ich listą można znaleźć w Regulaminie PSZOK na stronie internetowej.

*

Artykuł dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ze śmieciami nie tylko do altany - Kielce Nasze Miasto

Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto